Auktion söndag 24/9 klockan 16
Fredag 22/9 klockan 12 - 19
Lördag 23/9 klockan 12 - 17
Söndag 24/9 klockan 12 - 16
916
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
917
de Zwart, Willem, olja, landskap, signerad, 19 x 24 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
918
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
919
Okänd konstnär, 1800-talets mitt, boskap vid vattendrag, 18 x 23 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
920
Spegel, bemålat och förgyllt trä och pastellage, empire, 1800-talets 1 hälft, kliassicerade dekor, a tergo svårtytt sigill, h 120 cm, renoverad
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
921
Dolk, stål, (ursprungligen värja) Frankrike 1700-tal, etsad stukatklinga, längd 36 cm, skador
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
922
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
923
Spegel, mahogny, empire, 1800-talets 1 hälft, h 132 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
924
Betsel, stål, använt vid Livgardets Livdragoner
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
925
Matta, old/semiantik persisk, 325 x 225 cm
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
926
Spegel med konsol, förgyllt trä och stuck, nyrokokostil, 1900-tal, total h 208 cm
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
927
Dockor, Peggy Nisbet Costume & Portrait Dolls, i originalförpackningar, 9 st
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
928
Matta, semiantik/antik Bachtiari, 205 x 140 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
929
Matta, semiantik/antik Teke, 140 x 115 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
930
Okänd dansk skulptur, skulptur, chamotterat och svartglaserat lergods, katt, signerad HJ Made in Denmark, h 38 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
931
Takkrona till 4 ljus, mässing med prismor, empirestil, 1900-talets mitt, h 71 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
932
Takkrona till 6 ljus, mässing med prismor, empire, 1800-talets 1 hälft, ljusarmar i form av 5:or, h 75 cm
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
933
Vägglampetter till 2 ljus, 1 par, förgyllt trä och metall, Brasilien, 1900-talets 1 hälft, dekor av pilkoger mm, h 48 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
934
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
935
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
936
Taklampa, förgylld mässing med prismor, 1800-talets slut, h 88 cm
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
937
Takkrona, metall med prismor, modern tillverkning, h 70 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
938
Kandelabrar till 3 ljus, 1 par, förgylld metall med prismor, nyrokoko, sekelskiftet 1900, h 38 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
939
Böcker; Kjellberg - Söderberg, B G, (red) Svenska Slott och Herresäten, Allhems 1966-71, 11 bd (av 18)
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
940
Leksak, plysch, läder och gummi, snigel, Steiff, 1900-talets mitt, märkt med knapp, l 18 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
941
Parti LP-skivor och singlar, pop och rock
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
942
Okänd Sydamerikansk konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, Nossa Senora del Consuelo, 57 x 51 cm
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
943
Matta, old Persisk, 185 x 145 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
944
Relief/dekorelement, , skuret och förgyllt trä, Kina, 1900-talets 1 hälft, dekor av personer mm, 70 x 40 cm
Slutpris2 400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
945
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
946
Soffa, bonad björk, biedermeierstil, 1900-talets början, randig sidenklädsel, längd 208 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
947
Golvlampa,, två lampor, höjd 190 cm, justerbar höjd, medföljer samtida skärm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
948
Gevär, slag- från flintlås, möjligen ursprungligen nlintlåsmusköt M1762, total l inklusive bajonett 195 cm
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
949
Flintlåsmusköt samt bajonett, M/1762, l inlusive bajonett längd 190 cm, laddstake saknas
Slutpris6 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
950
Jaktgevär, slaglås, 1800-talets mitt, damaskerad pipa med guldinläggningar, längd 127 cm
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
951
Olson, Erik, färglito, Menu, signerad, daterad 84 och numrerad 97/200, pappersstorlek 43 x 58 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
952
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
953
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
954
Matta, old Pakistan Karachi, Bocharamänstrad, 325 x 250 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
955
2 delar, silver; ARLA-bägare samt serviettring, total vikt 260 gram
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
956
Ljusstake, silver, empirestil, 1900-talets mitt, lyrformad, stämplad Ceson Göteborg 1956, h 15 cm, fylld
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
957
Skål, brons, nyrenässans, antagligen Frankrike, 1800-talets 2 hälft, dekor av maskaroner mm, l 28 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
958
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
959
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
960
Mathsson, Bruno för DUX, fåtölj, böjträ med svart klädsel, Pernilla, design 1944, lös kudde med läderremmar, brännstämplad
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
961
Wiiralt, Eduard, efter honom, mapp med 20 offsetreproduktioner
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
962
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
963
Bordsfotogenlampa, glas och mässing, 1900-talets början, h inklusive sotrör 53 cm
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK