Auktion söndag 24/9 klockan 16
Fredag 22/9 klockan 12 - 19
Lördag 23/9 klockan 12 - 17
Söndag 24/9 klockan 12 - 16
Burk/flaska, porslin, Wien, 18-1900-tal, polykrom och förgylld kinesicerande dekor, h 12 cm
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Tennstop, cylindriskt med bukigt lock, infattad medaljong av Oskar I, stämplat 1860, höjd 19 cm
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Tennstop, cylindriskt med bukigt lock, infattad medaljong av Karl XII, stämplat Lars Löfgren Uppsala 1828, höjd 20cm
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Okänd konstnär, 1800-tal, olja, personer vid stuga, 33 x 29 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Samovar, mässing, 17-1800-tal, h 50 cm, inkomplett
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Cirkelhyvel, skuren valnöt och smide, daterad 1744, l 39 cm, hyvelblad saknas
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Bordslampa, förgylld, 1900-talets 2 hälft, dekor av sittande Buddha, höjd inklusive skärm 59 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Vinkylare, nysilver, England, 1900-tal, höjd 21cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ljusstakar, 1 par, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet, h 23 cm, ljuspipor limmade i fästet
Slutpris1 500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Dragspel, Hohner, Verdi III
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Minicykel för husvagn/båt, hopfällbar, 6 -vxl, 20 "
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd dansk designer, 1960-tal, byrå, teak, 6 lådor, h 108, b 80 cm
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd dansk designer, sovrumsmöbel, teak, över- och underdel med lådor, nedfällbar sminkspegel, h 104, b 80 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Heiss, Elis Christoph, mezzotint, Karl XII, 1700-talets början, pappersstorlek 32 x 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Cyrén, Gunnar för Orrefors, skål, glas, Corona, i originalförpackning, diameter 23 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, 1800-talets 2 hälft, uppsatsskål, delvis slipat glas, dekor av asiatisk man samt blommor, diameter 27 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Teaterkikare i fodral, 1900-talets början, höjd 6 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Tobiasse, Theo, färglito, "Prophètesse pour un amour sublime"", signerad och numrerad 134/250, pappersstorlek 105 x 72 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Bronser, 5 st, jordfynd, ushepti Egypten, buddha Burma (?) mm, h 5 - 9 cm
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Ring, 18 karat rödguld med diamant, denna 0,18 carat enligt gravyr, total vikt 8,4 gram, innerdiameter 18 mm
Slutpris4 800 SEK
Värdering3 800 - 4 000 SEK
Hänge, 18 karat röd- och vitguld med 2 facettslipade, vita stenar, h 2,5 cm, vikt 1,9 gram
Slutpris800 SEK
Värdering700 - 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Windahl, Stefan, olja, komposition, signerad och daterad 1983, 81 x 65 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Henning, Ester, skulptur, terrakotta, kvinnogestalt, h 20 cm, proveniens, gåva till anställd vid arbetsterapin på Beckomberga Sjukhus, 1960-tal, därefter i arv
Slutpris3 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Henning, Ester , broderi, Beckomberga, 27 x 30 cm, proveniens, gåva till anställd vid arbetsterapin på Beckomberga Sjukhus, 1960-tal, därefter i arv
Slutpris2 600 SEK
Värdering1 600 - 1 700 SEK
Henning, Ester , broderi, stadsbild med fågel, 30 x 30 cm, proveniens, gåva till anställd vid arbetsterapin på Beckomberga Sjukhus, 1960-tal, därefter i arv
Slutpris2 600 SEK
Värdering1 600 - 1 700 SEK
Henning, Ester , broderi, landskap med tjärtall och häst, 37 x 24 cm, proveniens, gåva till anställd vid arbetsterapin på Beckomberga Sjukhus, 1960-tal, därefter i arv
Slutpris2 600 SEK
Värdering1 600 - 1 700 SEK
Henning, Ester , broderi, hus i landskap, 27 x 29 cm, proveniens, gåva till anställd vid arbetsterapin på Beckomberga Sjukhus, 1960-tal, därefter i arv
Slutpris2 600 SEK
Värdering1 600 - 1 700 SEK
Henning, Ester , broderi, tall, 34 x 34 cm, proveniens, gåva till anställd vid arbetsterapin på Beckomberga Sjukhus, 1960-tal, därefter i arv
Slutpris2 600 SEK
Värdering1 600 - 1 700 SEK
Slutpris1 100 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Henning, Ester , broderi, blåmesar, 27 x 27 cm, proveniens, gåva till anställd vid arbetsterapin på Beckomberga Sjukhus, 1960-tal, därefter i arv
Slutpris1 100 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Fjaestad, Maja, färgträsnitt, Blåklockor, pappersstorlek 14 x 8 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Fjaestad, Maja, färgträsnitt, Blåklockor, pappersstorlek 14 x 7 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Parti silver, 18-1900-tal vikt 301 gram, någon skada
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Westman, Marianne för Rörstrand, 5 delar, porslin, Mon Amie, design 1952, 2 muggar. 2 assietter samt tårtfat, detta dia 30 cm, modern tillverkning
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 400 - 2 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 300 SEK
Harpun, fiberlindat trä och smide, 18-1900-tal, l 150 cm
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
Takampel, glas med mässingsmontage, så kallad månskensampel, sekelskiftet 1900
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 200 - 1 300 SEK
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 200 - 1 300 SEK
Parti svenska silvermynt, Oskar II-Gustav VI Adolf, total vikt 315 gram
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Kaffeskedar, silver, 12 st, Rosenholm, design Jakob Ängman 1933, stämplade GAB Stockholm, total vikt 170 gram
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Kaffeskedar, 12 st, silver, total vikt 102 gram, 1 defekt
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK