Fredag 27/1 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 28/1 klockan 12.00 - 17.00
Söndag 29/1 klockan 12.00 - 16.00
Martin, Carol, efter henne, kniv med balja, målad dekor av hästhuvud, signerad CM, total längd 19 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Jaensson, Carl Wilhelm, olja, kustlandskap,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Kohn, Hasse, olja, Jockey - porträtt av Bill Shoemaker,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Undersökningsstol, metall och trä, KIFA, Stockholm, 1900-talets 1 hälft, ställbar, proveniens: Länslasarettet Halmstad,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Skåp, mahogny med intarsia, 1900-talets början, dörr med infattade blyglas, inredning med hyllplan, h 175 cm, renoverat
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Ljusstakar, silver, 1 par, CG Hallberg Stockholm 1956, höjd,8 cm, total vikt 90 gram
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Kaffeskedar, silver, 12 st, GAB Stockholm 1968, total vikt 165 gram
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Theskedar, silver, 9 st, GAB Stockholm 1919, total vikt 110 gram
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Kaffeskedar, delvis förgyllt silver, stämplade CG Hallberg Stockholm 1923, vikt 105 gram
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Kaffeskedar, silver, 9 st, Rosenholm, design Jakob Ängman 1933, stämplade GAB Stockholm1968, vikt 140 gram
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Parti äldre diverse, bl a tändare
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Parti fiskerullar
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Parti fiskedrag, pirkar mm
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Du Mats (Mats Bengtsson), olja, Gröngöling i Paris,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Okänd designer, stolar, 2 + 2 st, Danmark, modern tillverkning,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Matta, old turkmen (?),
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Eisner, Jeppe, olja, motiv från Dyrehavsbakken ("Bakken"),
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, miniatyrvas med hänkel, stengods,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Reim-Korb, Regina, akvatint i färger, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Lundqvist, Mia, färglitografi, triptyk, "Kommunikation"
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Stort parti nysilver, skålar, pokaler mm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Olson, Bengt, färglitografi, "Tuppmänniska"
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Olson, Axel, färglito, vernissagekort, komposition med fåglar och fiskar, signerad och numrerad 489/500, synlig pappersttorlek 20 x 14 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Symaskin Hugin Rosace
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Lodregulator, valnöt och svärtat trä, Gustav Becker, sekelskiftet 1900, höjd 129 cm
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Skrin, litograferad plåt med mässingsdetaljer, Hugo Brusewitz, Göteborg, sekelskiftet 1900, längd 38 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Receptionsklocka, metall, sekelskiftet 1900, h 12 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Kökshylla, bemålat trä med glasskäppor, 1900-talets mitt, bredd 39 cm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Mandolin, antagligen Italien, 1900-talets mitt, längd 61 cm
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Krause Oehme, Ursula, färglitografi, komposition med kannor
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Collier, odlade pärlor med silverlås, dia cirka 5 mm, l 46 cm
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Chagall, Marc, efter honom, färglito, "Le Fleuve Vert",
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, blombord, trä och rotting på lackerade metallben,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Tamburmajor, mässing och onyx, 1900-talets 2 hälft, höjd 176 cm
Slutpris2 400 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Fåtölj, valnöt med petits-points-broderad klädsel,
Slutpris1 900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Commodore 64, med bandspelare samt spel
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Amiga 600, i originalförpackning
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Kamera, Minolta SRT101b, analog
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
3 delar textil, jugend
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Ljusstakar, 1 par, mässing, Eskilstuna Gelbgjuteri AB, sekelskiftet 1900, h 22 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Olson, Axel, färglito, strandbild, Grötvik,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd konstnär, olja, stilleben
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK