Fredag 27/1 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 28/1 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 29/1 klockan 12.00 - 16.00

Bengtsson, Walter, skulptur, förgylld och emaljerad koppar och blått glas på sockel i trä, "Janus",
Slutpris12 000 SEK
Värdering11 000 - 12 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering28 000 - 30 000 SEK
Dolk i balja, delvis förgyllt silver och kolstål, renässansstil, Ryssland, 17-1800-tal, rikt skulpterat fäste med dekor av drakungar och putti,
Slutpris50 000 SEK
Värdering55 000 - 60 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering28 000 - 30 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Paldani, Noemia, pastell, porträtt av Dagmar Tham, née von Otter, signerad och daterad 1917, synlig storlek 60 x 50 cm
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Böcker, Sveriges Ridderskaps och Adels Kalender, 8 band, 1885-1983, proveniens: Friherre Bror Samuel von Otter (1832-1910) med flera
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Bordslampa, bemålat lergods med frostad glaskupa, 1910-tal, dekor av barn, oidentifierad signatur, h 51 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Teniers, David, efter honom, hinterglasmalerei, värdshusscen, 24 x 19 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 700 SEK
Goodward, John William, efter honom, gicléetryck, kvinnoporträtt, 55 x 45 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Kniv med balja, Ludvig Karlsen, Furua, "Romanikniven", "Kjuron" , etui med autograf
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Lindberg, Stig för Gustavsberg Studio, kaffe- och thekanna, fajans, stapelbara, signerade med Studiohand, målarsignatur för Karin Gustavsson, kaffekanna h 13 cm
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Slutpris3 600 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Okänd konstnär, 1800-tal, olja, kustparti (Schweiz?), 10 x 14 cm, proveniens: adliga ätten Tham
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Butowicz, Emil, akvarell, polsk landsby med personer vid släde, signerad och daterad 1931, synlig pappersstorlek 17 x 31 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Carlson, Arvid, akvarell, landskap - möjligen från Boberg, signerad och daterad 1944, synlig pappersstorlek 17 x 24 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd engelsk konstnär, olja, 1800-talets 2 hälft, fiskarpar på strand, otydligt signerad Hertley (?), 19 x 25 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, bordslampa, koppar och textil, jugend, sekelskiftet 1900, h 40 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd esigner, bordslampa, mässing och textil, jugend, sekelskiftet 1900, h 30 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Carlson, Arvid, akvarell, "Smörkullen" (utanför Falkenberg), a tergo signerad och daterad 1947, synlig pappersstorlek 18 x 26 cm
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Ekdahl, Inger, olja, "Figuration", signerad och daterad 1963, 24 x 34 cm
Slutpris28 000 SEK
Värdering6 500 - 7 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ruda, Bengt för NK, fåtölj, bonad bok med original, senapsgul textilklädsel, "Z-stolen", plakettsignerad, bruksslitage
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Spelkortsetui, masurbjörk med intarsia, möjligen Mjölby, Swedish Grace, 1910-20-tal, dekor av björn mm, h 12 cm
Slutpris800 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Nordin, Alice, skulptur, patinerad brons, stående viking, signerad, gjutarstämplar för Herman Bergman, h 18 cm, framställd 1916 för Söderberg & Haaks 50-årsjubileum
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Inköpstavla för Kooperativa kassakvitton, litograferad plåt, 1900-talets 1 hälft eller mitt, h 31 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Ringar, 3 st, 18 karat rödguld, total vikt 11,3 gram
Slutpris4 400 SEK
Värdering3 600 - 3 800 SEK
Ringar, 2 st, 18 karat rödguld, total vikt 9,7 gram
Slutpris3 400 SEK
Värdering3 000 - 3 200 SEK
Kedja med hjärtformat hänge, 18 karat rödguld, total vikt 2,3 gram, kedja l 42 cm
Slutpris900 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Kedja med hjärtformat hänge, 18 karat rödguld, total vikt 2,1 gram, kedja l 42 cm
Slutpris800 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Hängen, 3 st samt örhängen 3 st, 18 karat rödguld, total vikt 4,9 gram
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 600 - 1 700 SEK
Ring, 18 karat rödguld med facettslipad vit sten (safir?), vikt 1,5 gram, stämplad Ceson Göteborg, innerdiameter 15 mm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ring, 18 karat rödguld med facettslipade vita stenar (safir?), vikt 3,6 gram, stämplad Johan Petterssons eftr Stockholm 1944, innerdiameter 18 mm
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Luftgevär, Heimer & Co, Stella 520, l 100 cm
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Luftgevär med kikarsikte, gevär av okänt fabrikat, l 110 cm
Slutpris800 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bajonett med balja och bärläder, WWII, tysk M/K98, klingan stämplad Rich A Herder, total l 42 cm, ej nummeridentisk
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK