Fredag 27/1 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 28/1 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 29/1 klockan 12.00 - 16.00

Okänd designer för Trelleborg, coctailglas, 8 st, olikfärgad glasmassa, etikettsignerade, h 8 cm
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Fruktservis, 12 delar, porslin, Rosenthal Sanssouci, dia 20 respektive 34
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Figuriner/bokstöd, 1 par, glaserat flintgods, Staffordshire, 18-1900-tal, sittande spanielar, h 29 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Luftgevär, Feinwerkbau Oberdorf, modell 300S, dioptersikte, fodral medföljer
Slutpris3 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd designer för C G Hallberg, vinkylare, tenn, art-déco/funkis, slät med stigbygelformade hänklar, liv med dekor av stiliserad kvinnogestalt, stämplad Stockholm 1929, h 19 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Sekretär, mahogny med mässingsbeslag och vitmelerad marmorskiva, sengustaviansk, sekelskiftet 1800, 2 lådor samt skrivklaff, h 112 cm, ben med lagningar och förstärkningar, smärre defekter
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Kallstenius, Gottfrid, olja, "Lövskog, Gräntzö 1885", signerad K, 27 x 25 cm, a tergo utställningsdokument från Minnesutställningen 1961
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, soffa (buffel?)läder,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Fat, porslin, Kina, Qianlong (1736-95),
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Delaunay, Sonia (efter henne?), färgserigrafi, "Alphabet", cirka 1970,
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Okänd konstnär, olja, figurkomposition, otydligt signerad och daterad 1925, 48 x 68 cm
Slutpris3 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Guld- och silverbröllopsdiadem, 3 st, delvis förgyllt silver, Danmark, 18-1900-tal, bruksslitage
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Laviani, Feruccio för Kartell, taklampa, polykarbonat, "Gè",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Theskedar, 11 st, silver, Rosenholm, total vikt 170 gram, design Jakob Ängman 1933, stämplade GAB Stockholm, l 12 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Kaffeskedar, 12 st, silver, Rosen, ttoal vikt 100 gram
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Benedict, Rose-Marie för Rörstrand, sockerskål med lock samt gräddkanna, porslin, "Irene", design 1966, h 7 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ljusstakar, 1 par, mässing, Tyskland, empire, 1820-30-tal,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Boulineau, Abel, olja, stilleben med vinglas och frukter,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Beggrov, Karl Petrovitj, litografi, handkolorerad, The Catholic Church of St. Catherine in Saint Petersburg,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering8 500 - 9 000 SEK
Ring, 18 karat rödguld med facettslipad rubin, stämplad Svedboms Vetlanda, innerdiameter 16 mm, vikt 3,6 gram
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Ring, 18 karat rödguld med pärla, stämplad Guldvaruhuset, innerdiameter 16 mm, vikt 2,4 gram
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Ring, 18 karat rödguld med pärla, svenska importstämplar, innerdiameter 17 mm, vikt 1,9 gram
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Malmsten, Carl för Åfors, matsalsskåp, ek, "Calmare Nyckel",
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Malmsten, Carl för Bodafors, skåp, björk, "Herrgården",
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Malmsten, Carl för Bodafors, skåp, teak, "Herrgården",
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Prydz, Hroar, egen verkstad, Oslo, kuvertsaltkar, sterlingsilver, glas och emalj, signerade, h 4,5 cm
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Nylund, Gunnar för Rörstrand, ytterkrukor, 3 st, chamotterat stengods, genombruten dekor, höjd 11 - 16 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd indonesisk konstnär, väggbonad, batik, mytologiska motiv, l 330 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Hänglås, 4 st, smide, så kallade bultlås, 17-1800-tal
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Hänglås, 3 st, smide, så kallade bultlås, 17-1800-tal
Slutpris1 500 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Malmsten, Carl för O H Sjögren, Tranås, soffa, "Hemmakväll",
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Malmsten, Carl för O H Sjögren, Tranås, fåtölj, 'Farmor',
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK