Julauktion söndagen den 18/12 klockan 16.00

Fredag 16/12 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 17/12 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 18/12 klockan 12.00-16.00

SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Propeller, mässing,
Propeller, mässing,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Okänd designer, väggspegel, ek, 1950-60-tal, organisk form, h 109 cm
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Salongsbord, delvis skuren pyramidmahogny, senempire, 1800-talets 2 hälft, 112 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, olja på kopparplåt, komposition
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Kohn, Hasse, olja, Jockey - porträtt av Bill Shoemaker,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Kaffeservis, porslin, B&G, Blå Mås med guldkant, samt vas och uppläggningsfat
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Kaffeservisdelar, Hammersley, England.
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Undersökningsstol, delvis grönlackerad metall med konstlädersits, 1900-talets mitt, proveniens: Länslasarettet Halmstad
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Undersökningsstol, delvis grålackerad metall och trä med gummisits, 1900-talets mitt, proveniens: Länslasarettet Halmstad
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Mathsson, Bruno för DUX, fotpallar, 1 par, böjträ med canvasklädsel, Pernilla,
Slutpris2 400 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Mathsson, Bruno för DUX, fåtöljer, 1 par, böjträ med canvasklädsel, Pernilla, design 1944, klädsel med omfattande fläckar
Slutpris1 700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Skål, fajans, 17-1800-tal, dekor av blommor i koboltblått, diameter 38, skador
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer för Royal Copenhagen, uppläggningsfat, porslin, Blå Blomst,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
EP, Gagarin, Juri, "In space"
EP, Gagarin, Juri, "In space"
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Parti LP-skivor, svensk progg mm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd konstnär(er?), parti koboltglas,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Ljusstakar 1 par + 3 st, mässing, 1800-tal,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Augustsson, Göte för Ruda Glasbruk, skålar samt sejdlar,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Vtrinskåp, bonat trä, 1900-talets 2 hälft, h 153 cm
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, vitlackerat böjträ på stålben, modell FH 3107 'Sjuan', design 1955, detta exemplar från 1989, kåpa sakna
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, vitlackerat böjträ på stålben, modell FH 3107 'Sjuan', design 1955, detta exemplar från 1990
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Wiinbladh, Björn för Nymölle, fat, 2 st, fajans, "Vår" resp "Vinter"
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Nilsson, Roland K, färglitografi,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Ringström, Lotti, färgetsning, komposition
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Väggskåp, bonad ek, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Manner, Mariana, färgetsning, "Allting blev skapat om"
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Gideon, Lars, olja, kustbild med segelbåtar
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Trumma, trumskinn av zebra, Afrika, 1900-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Förstärkare samt CD-spelare, AIWA, XA-005 resp XC-002
Slutpris350 SEK
Värdering200 - 300 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer, soffbord, mässing med travertinskiva,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK