Julauktion söndagen den 18/12 klockan 16.00

Fredag 16/12 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 17/12 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 18/12 klockan 12.00-16.00

Hellström, Thomas för Nittsjö, skulptur, glaserat lergods, liggande älgkalv
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Parti silverbestick, 18-1900-tal, total vikt 530 gram,
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, matta, vävd ylle,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Stolar, 8 st, svarvad och bonad bok med röd, stiftad konstläderklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 1 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Bergh, Elis för Kosta, glasservis, 23 delar, "Karlberg", 8 vardera vin- och starkvinsglas samt 7 seltersglas, h 8 - 11,5 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Matbesticksuppsättning, nysilver med stålblad, Olga
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Friberg, Berndt för Gustavsberg Studio, vas, stengods, dekor i brun harpälsglasyr, signerad och daterad "g", (1965), h 12 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Ring, Ragnar, olja, "Vårstilleben"
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd indisk konstnär, skulptur, bemålat trä, Ganesha
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Tamburmajor, mässing och onyx, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris1 100 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, 1910-20-tal, golvlampa, svärtat smide
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Wikström, Örjan, olja, komposition,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer, Murano, 1900-talets 2 hälft, karaff med hänkel, glas,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Okänd konstnär, olja, komposition
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
5 delar keramik och porslin med julmotiv, bland annat Gefle "Hej Tomtegubbar"
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Svipdag, Elin, olja, "Strandbild ur naturens ansikte"
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd konstnär, akryl, komposition,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Rökbord, hardwood med intarsia i trä och pärlemor, möjligen Indien, hexagonal skiva
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Moccakoppar med fat, 6 + 6 st, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst, modellnummer 1546
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Pettersson, Gunnar, färglitografi, silltrutar
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Parti modern keramik; smörask samt äggkoppar Picknick, 2 kaffekoppar med fat, Mon Amie samt
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Point, George, färglitografi, "Portkosme 70",
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Gabriel Keramik, skinkfat, glaserat lergods, dekor av gris, signerat, l 40 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Lundin, Ingeborg för Orrefors, seltersglas 6 st, "Silvia", design 1957, h 7 cm
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
3 delar glas; 2 vaser Erik Höglund för Boda samt vas Bertil Vallien för Kosta Boda, "Rainbow", signerade, h 6,5 - 21 cm
Slutpris200 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Stalllykta, svartlackerad plåt och glas, modern tillverkning
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Bajonett i balja, WWI, fransk Lebel M 1886/15,
Slutpris800 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Parti silver, 18-1900-tal, bland annat thespindel med träskaft och förgylld saltsked, total silvervikt 145 gram
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Matta, old Keshan,
Matta, old Keshan,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Bukstop, tenn, sengustavianskt, 1800-talets början, skrodad dekor,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Parti mortlar med pistiller, mässing, bland annat Skultuna,
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd japank keramiker, rökelseurna med lock, flintgods, Satsuma, Meiji-Taishô,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Hallberg, Ulla, egen verkstad, ring, sterlingsilver, rödguld och järn, stämplad Halmstad 2012,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Sahlin, Gunnel för Kosta Boda, vas, gul glasmassa, osignerad, h 32 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Strinning, Nils, vägghylla, betsat trä och lackerad metall, etikettmärkt, "BFB-Hyllan Design By String", l 80 cm, nagg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Höglund, Erik för Boda, vaser 2 st, turkos glasmassa,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Matta, old Hamadan,
Matta, old Hamadan,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Matta, semiantik Ersari,
Matta, semiantik Ersari,
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK