Laddar...

Julauktion

Julauktion söndagen den 18/12 klockan 16.00


Visning:


Fredag 16/12 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 17/12 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 18/12 klockan 12.00-16.00

Julauktion
Avslutad
Mathsson, Bruno för Mathsson International, matbord, björk på kromade spännben, "Superellips",
483
Mathsson, Bruno för Mathsson International, matbord, björk på kromade spännben, "Superellips",
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Uniform, svensk M/1886 för officer vid Dalregementet,
484
Uniform, svensk M/1886 för officer vid Dalregementet,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Christiansen, Poul för Le Klint, taklampa, veckad plast, Le Klint 172B, "Sinus",
485
Christiansen, Poul för Le Klint, taklampa, veckad plast, Le Klint 172B, "Sinus",
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Vitrinskåp, valnöt, valnötsrot och svärtat trä, nyrenässans,
486
Vitrinskåp, valnöt, valnötsrot och svärtat trä, nyrenässans,
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Malmsten, Carl, matbord med 2 fanérade iläggsskivor,
487
Malmsten, Carl, matbord med 2 fanérade iläggsskivor,
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Vällingklocka, brons, 1900-tal,
488
Vällingklocka, brons, 1900-tal,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Gryta på tre ben, mässing, 1800-tal,
489
Gryta på tre ben, mässing, 1800-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ägghöna, keramik, 1900-talets mitt eller 2 hälft,
490
Ägghöna, keramik, 1900-talets mitt eller 2 hälft,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-tal, bordslampa, glaserat lergods med metallmontage,
491
Okänd designer, 1950-tal, bordslampa, glaserat lergods med metallmontage,
Slutpris100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Veslén, Börje, pastell, personer och drake i landskap, möjligen motiv från Lord of the Rings,
492
Veslén, Börje, pastell, personer och drake i landskap, möjligen motiv från Lord of the Rings,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Spegel, skuret och förgyllt trä, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
493
Spegel, skuret och förgyllt trä, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1800-tal, gouache på ben (?) porträtt,
494
Okänd konstnär, 1800-tal, gouache på ben (?) porträtt,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, oljemålningar, 1 par, porträtt, kopior efter äldre förlagor
495
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, oljemålningar, 1 par, porträtt, kopior efter äldre förlagor
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Okänd italiensk konstnär, olja, hus i vinterskrud,
496
Okänd italiensk konstnär, olja, hus i vinterskrud,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Lely, Sir Peter, efter honom, 1800-talets 2 hälft, gouache, damporträtt,
497
Lely, Sir Peter, efter honom, 1800-talets 2 hälft, gouache, damporträtt,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1800-talets mitt eller 2 hälft, olja, hus i landskap,
498
Okänd konstnär, 1800-talets mitt eller 2 hälft, olja, hus i landskap,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Herrarmbandsur, stål, Omega,
499
Herrarmbandsur, stål, Omega,
Slutpris6 500 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Matta, old Bachtiari, 195 x 140 cm
500
Matta, old Bachtiari, 195 x 140 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Matta, old/semiantik Persisk, 250 x 150 cm
501
Matta, old/semiantik Persisk, 250 x 150 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Pall, lackerad metall,
502
Pall, lackerad metall,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Parti karaffer med proppar, 4 + 1 + 1 + 1 + 1, glas
503
Parti karaffer med proppar, 4 + 1 + 1 + 1 + 1, glas
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-tal, gungstol, svarvat och vitlackerat trä
504
Okänd designer, 1950-tal, gungstol, svarvat och vitlackerat trä
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bonderup, Claus och Thorup, Torsten för Fog & Morup, taklampa,kromad metall; Semi,
505
Bonderup, Claus och Thorup, Torsten för Fog & Morup, taklampa,kromad metall; Semi,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer för Nordic Brands, stolar, formpressad bokfanér, "Amanda", slitage
506
Okänd designer för Nordic Brands, stolar, formpressad bokfanér, "Amanda", slitage
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, delvis gröntonat, slipat glas, dekor av fiskare,
507
Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, delvis gröntonat, slipat glas, dekor av fiskare,
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd konstnär för Gustavsberg, emaljerad plåt, motiv med fiskar, 50 x 80 cm
508
Okänd konstnär för Gustavsberg, emaljerad plåt, motiv med fiskar, 50 x 80 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Matservis, 40 delar, Schumann Artzberg Tradition,
509
Matservis, 40 delar, Schumann Artzberg Tradition,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Lawrence, Thomas, egen verkstad, London, tillskriven, kannor, 2 st, grönglaserat flintgods, "Falcon Ware",
510
Lawrence, Thomas, egen verkstad, London, tillskriven, kannor, 2 st, grönglaserat flintgods, "Falcon Ware",
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Duncan, Joseph, olja, blommor,
511
Duncan, Joseph, olja, blommor,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Still-McKinney, Nanny för Rihimäen Laasi OY, flaska, blå glasmassa, "Stella polaris",
512
Still-McKinney, Nanny för Rihimäen Laasi OY, flaska, blå glasmassa, "Stella polaris",
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, taklampa, vitfrostat glas,
513
Okänd designer, taklampa, vitfrostat glas,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer för Svenska Möbelfabrikerna (SMF), matbord med 2 inre iläggsskivor samt 4 stolar,  flammig och svärtad björk med intarsia, Swedish Grace, 1910-20-tal,
514
Okänd designer för Svenska Möbelfabrikerna (SMF), matbord med 2 inre iläggsskivor samt 4 stolar, flammig och svärtad björk med intarsia, Swedish Grace, 1910-20-tal,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Cruse, Gunnar, olja, "Indienresan 1959" (Tage Erlander och Jawaharlal Nehru på elefantryggen),
515
Cruse, Gunnar, olja, "Indienresan 1959" (Tage Erlander och Jawaharlal Nehru på elefantryggen),
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Göte Möbler, Nässjö, snurrfåtölj, 1960-70-tal, orange klädsel
516
Okänd designer för Göte Möbler, Nässjö, snurrfåtölj, 1960-70-tal, orange klädsel
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1940-50-tal, olja, restaurantscen, 34 x 41 cm
517
Okänd konstnär, 1940-50-tal, olja, restaurantscen, 34 x 41 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Green, Kulo, olja, sittande akt, signerad, 61 x 40 cm
518
Green, Kulo, olja, sittande akt, signerad, 61 x 40 cm
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer, vägglampetter, 1 par, teak och mässing, 1950-60-tal, skärmar i juteväv,
519
Okänd designer, vägglampetter, 1 par, teak och mässing, 1950-60-tal, skärmar i juteväv,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Parti svenska silvermynt, mestadels 40% silver, total vikt 1725 gram
520
Parti svenska silvermynt, mestadels 40% silver, total vikt 1725 gram
Slutpris3 200 SEK
Värdering2 600 - 2 800 SEK
Avslutad
Frank, Josef, gardinkappa, "Aralia"
521
Frank, Josef, gardinkappa, "Aralia"
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Butiksvåg, metall, Berkel, 1900-talets 2 hälft,
522
Butiksvåg, metall, Berkel, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd italiensk designer, spegel, vit plast och krom,
523
Okänd italiensk designer, spegel, vit plast och krom,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Frank, Josef, gardinkappa, "Terazzo"
524
Frank, Josef, gardinkappa, "Terazzo"
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer för Elektro Armatur Eskllstuna, bordslampa, mässing,
525
Okänd designer för Elektro Armatur Eskllstuna, bordslampa, mässing,
Slutpris100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Isakson-Sillén, Ida, skulptur, chamotterat stengods, stående figur,
526
Isakson-Sillén, Ida, skulptur, chamotterat stengods, stående figur,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer, vas, sterlingsilver, svensk importstämpel, h 22 cm, vikt 105 gram
527
Okänd designer, vas, sterlingsilver, svensk importstämpel, h 22 cm, vikt 105 gram
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, saftservis, 7 delar, ljusgrön glasmassa; kanna, 6 glas samt sked, kanna h 27 cm
528
Okänd designer, saftservis, 7 delar, ljusgrön glasmassa; kanna, 6 glas samt sked, kanna h 27 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, skål, svagt rödtonad glasmassa, dekor av slipade vertikala linjer, otydlig etikett, dia 28 cm
529
Okänd designer, skål, svagt rödtonad glasmassa, dekor av slipade vertikala linjer, otydlig etikett, dia 28 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Backström, Monica för Boda, vas, opalin glasmassa, dekor av blå färgfält, signerad, h 16 cm
530
Backström, Monica för Boda, vas, opalin glasmassa, dekor av blå färgfält, signerad, h 16 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.