Laddar...
Julauktion
Julauktion söndagen den 18/12 klockan 16.00
Visning:
Fredag 16/12 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 17/12 klockan 10.00 - 17.00
Söndag 18/12 klockan 12.00-16.00
Lägsta föremålsnummer
483
Mathsson, Bruno för Mathsson International, matbord, björk på kromade spännben, "Superellips",
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
484
Uniform, svensk M/1886 för officer vid Dalregementet,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
485
Christiansen, Poul för Le Klint, taklampa, veckad plast, Le Klint 172B, "Sinus",
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
486
Vitrinskåp, valnöt, valnötsrot och svärtat trä, nyrenässans,
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
487
Malmsten, Carl, matbord med 2 fanérade iläggsskivor,
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
488
Vällingklocka, brons, 1900-tal,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
489
Gryta på tre ben, mässing, 1800-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
490
Ägghöna, keramik, 1900-talets mitt eller 2 hälft,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
491
Okänd designer, 1950-tal, bordslampa, glaserat lergods med metallmontage,
Slutpris100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
492
Veslén, Börje, pastell, personer och drake i landskap, möjligen motiv från Lord of the Rings,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
493
Spegel, skuret och förgyllt trä, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
494
Okänd konstnär, 1800-tal, gouache på ben (?) porträtt,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
495
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, oljemålningar, 1 par, porträtt, kopior efter äldre förlagor
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
496
Okänd italiensk konstnär, olja, hus i vinterskrud,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
497
Lely, Sir Peter, efter honom, 1800-talets 2 hälft, gouache, damporträtt,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
498
Okänd konstnär, 1800-talets mitt eller 2 hälft, olja, hus i landskap,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
499
Herrarmbandsur, stål, Omega,
Slutpris6 500 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
500
Matta, old Bachtiari, 195 x 140 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
501
Matta, old/semiantik Persisk, 250 x 150 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
502
Pall, lackerad metall,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
503
Parti karaffer med proppar, 4 + 1 + 1 + 1 + 1, glas
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
504
Okänd designer, 1950-tal, gungstol, svarvat och vitlackerat trä
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
505
Bonderup, Claus och Thorup, Torsten för Fog & Morup, taklampa,kromad metall; Semi,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
506
Okänd designer för Nordic Brands, stolar, formpressad bokfanér, "Amanda", slitage
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
507
Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, delvis gröntonat, slipat glas, dekor av fiskare,
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
508
Okänd konstnär för Gustavsberg, emaljerad plåt, motiv med fiskar, 50 x 80 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
509
Matservis, 40 delar, Schumann Artzberg Tradition,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
510
Lawrence, Thomas, egen verkstad, London, tillskriven, kannor, 2 st, grönglaserat flintgods, "Falcon Ware",
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
511
Duncan, Joseph, olja, blommor,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
512
Still-McKinney, Nanny för Rihimäen Laasi OY, flaska, blå glasmassa, "Stella polaris",
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
513
Okänd designer, taklampa, vitfrostat glas,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 700 SEK
514
Okänd designer för Svenska Möbelfabrikerna (SMF), matbord med 2 inre iläggsskivor samt 4 stolar, flammig och svärtad björk med intarsia, Swedish Grace, 1910-20-tal,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
515
Cruse, Gunnar, olja, "Indienresan 1959" (Tage Erlander och Jawaharlal Nehru på elefantryggen),
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
516
Okänd designer för Göte Möbler, Nässjö, snurrfåtölj, 1960-70-tal, orange klädsel
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
517
Okänd konstnär, 1940-50-tal, olja, restaurantscen, 34 x 41 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
518
Green, Kulo, olja, sittande akt, signerad, 61 x 40 cm
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
519
Okänd designer, vägglampetter, 1 par, teak och mässing, 1950-60-tal, skärmar i juteväv,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
520
Parti svenska silvermynt, mestadels 40% silver, total vikt 1725 gram
Slutpris3 200 SEK
Värdering2 600 - 2 800 SEK
521
Frank, Josef, gardinkappa, "Aralia"
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
522
Butiksvåg, metall, Berkel, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
523
Okänd italiensk designer, spegel, vit plast och krom,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
524
Frank, Josef, gardinkappa, "Terazzo"
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
525
Okänd designer för Elektro Armatur Eskllstuna, bordslampa, mässing,
Slutpris100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
526
Isakson-Sillén, Ida, skulptur, chamotterat stengods, stående figur,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
527
Okänd designer, vas, sterlingsilver, svensk importstämpel, h 22 cm, vikt 105 gram
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
528
Okänd designer, saftservis, 7 delar, ljusgrön glasmassa; kanna, 6 glas samt sked, kanna h 27 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
529
Okänd designer, skål, svagt rödtonad glasmassa, dekor av slipade vertikala linjer, otydlig etikett, dia 28 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
530
Backström, Monica för Boda, vas, opalin glasmassa, dekor av blå färgfält, signerad, h 16 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.