Laddar...

Novemberauktion

Novemberauktion söndagen den 27/11 klockan 16.00.

Visning:

Fredag 25/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 26/11 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 27/11 klockan 12.00 - 16.00

Novemberauktion
Avslutad
Matta, old Indo-Keshan,
725
Matta, old Indo-Keshan,
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Avslutad
Dunér, Sten, litografi, komposition.
726
Dunér, Sten, litografi, komposition.
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer för Rugvista, gallerimatta,
727
Okänd designer för Rugvista, gallerimatta,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Nilsson, Kätie, färgetsning, "Orosmoln"
728
Nilsson, Kätie, färgetsning, "Orosmoln"
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Matta, old/semiantik Turkmen (?),
729
Matta, old/semiantik Turkmen (?),
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Parti singlar/EP, svensk schlager
730
Parti singlar/EP, svensk schlager
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bergman, Oskar, litografi, "Södergatan - Stockholm"
731
Bergman, Oskar, litografi, "Södergatan - Stockholm"
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Tomtekanna, flintgods, Rörstrand, 1900-talets början,
732
Tomtekanna, flintgods, Rörstrand, 1900-talets början,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd italiensk (?) konstnär, olja, kvinnoporträtt,
733
Okänd italiensk (?) konstnär, olja, kvinnoporträtt,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Hamborn, Axel, olja, "Gårdshörnan",
734
Hamborn, Axel, olja, "Gårdshörnan",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
de Jong, J (Jan?), olja, Amstedamkanal med Montelbaanstoren,
735
de Jong, J (Jan?), olja, Amstedamkanal med Montelbaanstoren,
Slutpris1 100 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Polletter, 2 st, metall, "Lucky Lindbergh" 1927 samt Pansarbåten Sverige
736
Polletter, 2 st, metall, "Lucky Lindbergh" 1927 samt Pansarbåten Sverige
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Jordglob med belysning, plast,
737
Jordglob med belysning, plast,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Matta, old persisk galleri,
738
Matta, old persisk galleri,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Göransson, Birgitta, akryl, "Spegling"
739
Göransson, Birgitta, akryl, "Spegling"
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Bay Keramik, golvvas, grönglaserat flintgods,
740
Okänd designer för Bay Keramik, golvvas, grönglaserat flintgods,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Matta, old Afshar (?),
741
Matta, old Afshar (?),
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Andersson, Alfred och Olof oljemålningar, 11 st, motiv från Halmstad/Halland,
742
Andersson, Alfred och Olof oljemålningar, 11 st, motiv från Halmstad/Halland,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Matta, Indo-Sarough,
743
Matta, Indo-Sarough,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, Dalior
744
Okänd konstnär, olja, Dalior
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Andreasson, Kurt, olja, gatubild,
745
Andreasson, Kurt, olja, gatubild,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Hilding Hägleby, Johan, olja, bondgård i landskap
746
Hilding Hägleby, Johan, olja, bondgård i landskap
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer för Fagerhult, taklampor, 1 par, vitlackerad metall
747
Okänd designer för Fagerhult, taklampor, 1 par, vitlackerad metall
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer för Bega, vägglampor, 4 st, svartlackerad aluminium
748
Okänd designer för Bega, vägglampor, 4 st, svartlackerad aluminium
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer för Prandina, taklampor, 3 st, krom med frostade glaskupor
749
Okänd designer för Prandina, taklampor, 3 st, krom med frostade glaskupor
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Fagerlund, Carl för Orrefors lampfot, glas med metallfäste,
750
Fagerlund, Carl för Orrefors lampfot, glas med metallfäste,
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kupé/fartygslampor, 1 par, mässing, 1 par, 1900-talets början,
751
Kupé/fartygslampor, 1 par, mässing, 1 par, 1900-talets början,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Tobaks(?)burk, svarvat och delvis svärtat trä med detaljer i ben,
752
Tobaks(?)burk, svarvat och delvis svärtat trä med detaljer i ben,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Schatull för sytillbehör, Gütermanns,
753
Schatull för sytillbehör, Gütermanns,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Parti dockdelar
754
Parti dockdelar
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
4 delar mässingsföremål, luskammar, ljussax samt -fat,
755
4 delar mässingsföremål, luskammar, ljussax samt -fat,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Tomtar, 3 st, glaserat lergods, 1900-tal, bland annat Heissner,
756
Tomtar, 3 st, glaserat lergods, 1900-tal, bland annat Heissner,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Breuer, Marcel, armstolar, 5 st, kromat stål med brun läderklädsel,
757
Breuer, Marcel, armstolar, 5 st, kromat stål med brun läderklädsel,
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Knivar med baljor, 2 + 1 st, samearbete, 1 halvhorn,
758
Knivar med baljor, 2 + 1 st, samearbete, 1 halvhorn,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Spegel, bronserat trä och stuck,
759
Spegel, bronserat trä och stuck,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Brandspruta, ådringsmålad metall, 1800-tal,
760
Brandspruta, ådringsmålad metall, 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, soffa (buffel?)läder,
761
Okänd designer, soffa (buffel?)läder,
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Augustsson, Göte för Ruda Glasbruk, skålar samt sejdlar,
762
Augustsson, Göte för Ruda Glasbruk, skålar samt sejdlar,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ljusstakar 1 par + 3 st, mässing, 1800-tal,
763
Ljusstakar 1 par + 3 st, mässing, 1800-tal,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Tomtekrukor, 3 st, bemålat lergods, 1900-talets mitt eller 2 hälft,
764
Tomtekrukor, 3 st, bemålat lergods, 1900-talets mitt eller 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-60-tal, taklampa, mässing och frostat glas,
765
Okänd designer, 1950-60-tal, taklampa, mässing och frostat glas,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bordslampor, 1 par + 1, pressglas, 1900-talets 2 hälft,
766
Bordslampor, 1 par + 1, pressglas, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Kaminur, Brêche d'Aleppe samt förgylld och bronserad metall, Frankrike, sekelskiftet 1900,
767
Kaminur, Brêche d'Aleppe samt förgylld och bronserad metall, Frankrike, sekelskiftet 1900,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Taklampa, marmorerad plast med blyinfattning,
768
Taklampa, marmorerad plast med blyinfattning,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.