Laddar...

Novemberauktion

Novemberauktion söndagen den 27/11 klockan 16.00.

Visning:

Fredag 25/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 26/11 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 27/11 klockan 12.00 - 16.00

Novemberauktion
Avslutad
Struck, Herman, etsning, porträtt av Arthur Nikisch,
533
Struck, Herman, etsning, porträtt av Arthur Nikisch,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Deucker, Carl efter Schulz, Carl Friedrich, stålstick, "Friedrich der Grosse,
534
Deucker, Carl efter Schulz, Carl Friedrich, stålstick, "Friedrich der Grosse,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Sznajder, matta, rölakan,
535
Sznajder, matta, rölakan,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, taklampa, blålackerad metall, PH4,
536
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, taklampa, blålackerad metall, PH4,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Armstolar, 4 st, grålackerat trä,
537
Armstolar, 4 st, grålackerat trä,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Kempe, Roland, litografi, komposition,
538
Kempe, Roland, litografi, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Armstol, gråmålat trä med sits av växtfibrer, shakerstil, sekelskiftet 1900,
539
Armstol, gråmålat trä med sits av växtfibrer, shakerstil, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, servisdelar 8 st, glaserat stengods, "Pyro Grön",
540
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, servisdelar 8 st, glaserat stengods, "Pyro Grön",
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
5 delar konstglas, Strömbergshyttan, Lindshammar mm,
541
5 delar konstglas, Strömbergshyttan, Lindshammar mm,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Risom, Jens, hans art, soff/blomsterbord, palisander, 1950-tal,
542
Risom, Jens, hans art, soff/blomsterbord, palisander, 1950-tal,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer, bordslampa, vitlackerad metall samt teak
543
Okänd designer, bordslampa, vitlackerad metall samt teak
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Okänd designer, skrivbordslampa, svartlackerad metall samt mässing
544
Okänd designer, skrivbordslampa, svartlackerad metall samt mässing
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
Avslutad
Okänd designer, skrivbordslampa, koppar och svartlackerad metall, justerbar
545
Okänd designer, skrivbordslampa, koppar och svartlackerad metall, justerbar
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 100 SEK
Avslutad
Okänd designer, vägglampa, rödlackerad skärm, böjlig arm i mässing
546
Okänd designer, vägglampa, rödlackerad skärm, böjlig arm i mässing
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ander, Gunnar för Ystad-metall, vas, mässing
547
Ander, Gunnar för Ystad-metall, vas, mässing
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ålenius Björk, Ivar för Ystad metall, ljusstake, mässing, "Liljan",
548
Ålenius Björk, Ivar för Ystad metall, ljusstake, mässing, "Liljan",
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Uppsala Ekeby, ytterfoder, glaserat lergods, 1920-30-tal,
549
Okänd designer för Uppsala Ekeby, ytterfoder, glaserat lergods, 1920-30-tal,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ljusstakar, 3 st, mässing, 1700-tal,
550
Ljusstakar, 3 st, mässing, 1700-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, färgserirafier, 2 st, kompositioner,
551
Okänd konstnär, färgserirafier, 2 st, kompositioner,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Theservis, porslin, Rosenthal Classic Rose Collection, thekoppar med underfat samt 17 assietter,
552
Theservis, porslin, Rosenthal Classic Rose Collection, thekoppar med underfat samt 17 assietter,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Länsfåtölj, skuren och bonad ek, barockstil, sekelskiftet 1900,
553
Länsfåtölj, skuren och bonad ek, barockstil, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Jardinière, nysilver med glasinats, 1920-30-tal,
554
Jardinière, nysilver med glasinats, 1920-30-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer för Markslöjd, taklampa, borstat stål, LED med dimmer samt för 3 levande ljus, "Downtown",
555
Okänd designer för Markslöjd, taklampa, borstat stål, LED med dimmer samt för 3 levande ljus, "Downtown",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Tallrik, fajans, dekor av nejlikor i manganviolett,
556
Tallrik, fajans, dekor av nejlikor i manganviolett,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, kustparti från Bornholm,
557
Okänd konstnär, olja, kustparti från Bornholm,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Högtalare, B & O, Beovox S30
558
Högtalare, B & O, Beovox S30
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Fotografialbum (utan bilder)präglat läder, sekelskiftet 1900,
559
Fotografialbum (utan bilder)präglat läder, sekelskiftet 1900,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Häften, 3 st, 1900-talets början; York, Ansichten von München respektive Panama Pacific International Exposition San Francisco 1915,
560
Häften, 3 st, 1900-talets början; York, Ansichten von München respektive Panama Pacific International Exposition San Francisco 1915,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Ljusstakar, 1 par, mässing, 16-1700-tal,
561
Ljusstakar, 1 par, mässing, 16-1700-tal,
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Album med dubbelsidiga, handkolorerade fotografier, japan Taishô, 1900-talets 1 hälft,
562
Album med dubbelsidiga, handkolorerade fotografier, japan Taishô, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Garcin, Auguste Louis, Braun, Adolphe med flera, topografiska fotografier, 23 st,
563
Garcin, Auguste Louis, Braun, Adolphe med flera, topografiska fotografier, 23 st,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Opsvik, Peter för Stokke, gungstolar, 1 par, svartlackerat trä,
564
Opsvik, Peter för Stokke, gungstolar, 1 par, svartlackerat trä,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Fredriksson, Harald, olja, "Entré II",
565
Fredriksson, Harald, olja, "Entré II",
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Kaffeservis,   delar, porslin, B&G, Julros,
566
Kaffeservis, delar, porslin, B&G, Julros,
Slutpris1 500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Orup, Bengt för Johansfors, skulptur/skål, glas,
567
Orup, Bengt för Johansfors, skulptur/skål, glas,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Opsvik, Peter för Stokke, gungstolar, 1 par, svartlackerat trä,
568
Opsvik, Peter för Stokke, gungstolar, 1 par, svartlackerat trä,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Opsvik, Peter för Stokke, gungstolar, 1 par, svartlackerat trä,
569
Opsvik, Peter för Stokke, gungstolar, 1 par, svartlackerat trä,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Ytterfoder, glaserat flintgods, Grimwade "Delph", Staffordshire,
570
Ytterfoder, glaserat flintgods, Grimwade "Delph", Staffordshire,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Fiskbricka, trä med aluminiummontage,
571
Fiskbricka, trä med aluminiummontage,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Batong, svarvat och bemålat trä, 1900-talets 2 hälft,
572
Batong, svarvat och bemålat trä, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Propeller, mässing,
573
Propeller, mässing,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Jaensson, Carl Wilhelm, olja, kustlandskap,
574
Jaensson, Carl Wilhelm, olja, kustlandskap,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Hallampa, glas med prismor, 1920-30-tal, 3 ljuspunkter,
575
Hallampa, glas med prismor, 1920-30-tal, 3 ljuspunkter,
Slutpris900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Taklampa, glas och metall,
576
Taklampa, glas och metall,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Takkrona för 5 ljus, mässing med prismor,
577
Takkrona för 5 ljus, mässing med prismor,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Andersson, Olof, oljor, Slottet resp Norre port
578
Andersson, Olof, oljor, Slottet resp Norre port
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Salongsstolar, 6 st, skuren valnöt och bonad björk, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
579
Salongsstolar, 6 st, skuren valnöt och bonad björk, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Spegel med konsol, valnöt, oscariansk,
580
Spegel med konsol, valnöt, oscariansk,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.