Laddar...

Novemberauktion

Novemberauktion söndagen den 27/11 klockan 16.00.

Visning:

Fredag 25/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 26/11 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 27/11 klockan 12.00 - 16.00

Novemberauktion
Avslutad
Okänd designer för Rörstand, matservisdelar, flintgods, "Båstad"
581
Okänd designer för Rörstand, matservisdelar, flintgods, "Båstad"
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer för Gefle, matservisdelar, flintgods,
582
Okänd designer för Gefle, matservisdelar, flintgods,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Gungstol, bambuimiterade trä och rotting, så kallad "Colonial Style",
583
Gungstol, bambuimiterade trä och rotting, så kallad "Colonial Style",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Soffa, skuren valnöt och bonad björk, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
584
Soffa, skuren valnöt och bonad björk, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Parti LP/EP, bland annat ABBA, Elvis, Roxette, Guns'n'roses mm
585
Parti LP/EP, bland annat ABBA, Elvis, Roxette, Guns'n'roses mm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Glemme, Dagmar, blandteknik, "The tree of cosmos"
586
Glemme, Dagmar, blandteknik, "The tree of cosmos"
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Qvarsebo, Michael, färgoffset, komposition med slända
587
Qvarsebo, Michael, färgoffset, komposition med slända
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Figurin, porslin, Königlisches und Kaiserlisches Porzellanmanufaktur (KPM) Berlin, 1800-tal,
588
Figurin, porslin, Königlisches und Kaiserlisches Porzellanmanufaktur (KPM) Berlin, 1800-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja på kopparplåt, komposition
589
Okänd konstnär, olja på kopparplåt, komposition
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kohn, Hasse, olja, Jockey - porträtt av Bill Shoemaker,
590
Kohn, Hasse, olja, Jockey - porträtt av Bill Shoemaker,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Figuriner, 2 st, porslin, dansande kvinnor,
591
Figuriner, 2 st, porslin, dansande kvinnor,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kaffeservisdelar, Hammersley, England.
592
Kaffeservisdelar, Hammersley, England.
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kaffeservis, porslin, B&G, Blå Mås med guldkant, samt vas och uppläggningsfat
593
Kaffeservis, porslin, B&G, Blå Mås med guldkant, samt vas och uppläggningsfat
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Parti LP/singlar, Elvis Presley
594
Parti LP/singlar, Elvis Presley
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Simmulsson, Mari för Upsala Ekeby, vas, delvis grönglaserat, chamotterat lergods, "Patina",
595
Simmulsson, Mari för Upsala Ekeby, vas, delvis grönglaserat, chamotterat lergods, "Patina",
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Debon, Salvador för NAO, figurin, sittande flicka,
596
Debon, Salvador för NAO, figurin, sittande flicka,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bonasone, Guilio efter del Conte, Jacopino , kopparstick, Johannes Döparens födelse, omkring 1560,
597
Bonasone, Guilio efter del Conte, Jacopino , kopparstick, Johannes Döparens födelse, omkring 1560,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, golvkandelaber för 6 ljus, smide,
598
Okänd designer, golvkandelaber för 6 ljus, smide,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Parti LP/singlar, Beatles
599
Parti LP/singlar, Beatles
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Avslutad
Takkrona till 5 ljus, mässing med prismor, 1900-talets mitt,
600
Takkrona till 5 ljus, mässing med prismor, 1900-talets mitt,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Tomte, bemålad keramik, Heissner, 1900-talets 2 hälft,
601
Tomte, bemålad keramik, Heissner, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Hemmabiosystem, Grundig, Cinemo, DR 4500 DD, 5.1
602
Hemmabiosystem, Grundig, Cinemo, DR 4500 DD, 5.1
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Parti hemelektronik, trådlösa routrar 3 st, Belkin samt König, bilhögtalare Sony XS-F1324 samt 4 st V/A sändare/mottagare
603
Parti hemelektronik, trådlösa routrar 3 st, Belkin samt König, bilhögtalare Sony XS-F1324 samt 4 st V/A sändare/mottagare
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Aalto, Alvar för Iittala, saltkar, 2 st, 'Savoy',
604
Aalto, Alvar för Iittala, saltkar, 2 st, 'Savoy',
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Greenwood, Leslie för Franklin Porcelain, tallrikar, 12 st, "Flowers of the year", blommotiv med guldkant
605
Greenwood, Leslie för Franklin Porcelain, tallrikar, 12 st, "Flowers of the year", blommotiv med guldkant
Slutpris800 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Stol, skuren valnöt, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
606
Stol, skuren valnöt, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
iPod touch, Apple, svart
607
iPod touch, Apple, svart
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Mills, Peter, akvarell, gård vid kusten, motiv från Arniston, Sydafrika,
608
Mills, Peter, akvarell, gård vid kusten, motiv från Arniston, Sydafrika,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Osswald, Hans, gouache, komposition,
609
Osswald, Hans, gouache, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Fogelquist, Jörgen, färglitografier, 2 st, kompositioner,
610
Fogelquist, Jörgen, färglitografier, 2 st, kompositioner,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
iPod touch, Apple, vit
611
iPod touch, Apple, vit
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer, matta, rölakan, "Kullaberg",
612
Okänd designer, matta, rölakan, "Kullaberg",
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Vas med hänklar, flintgods, Franz Anton Mehlem "Royal Bonn", sekelskiftet 1900,
613
Vas med hänklar, flintgods, Franz Anton Mehlem "Royal Bonn", sekelskiftet 1900,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Haldén, Kerstin, färglito, "Skogstjärn",
614
Haldén, Kerstin, färglito, "Skogstjärn",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Johansson, Stefan (Paul), egen verkstad Hishult, kandelaber till 3 ljus, sterlingsilver, granit och körsbärsträ,
615
Johansson, Stefan (Paul), egen verkstad Hishult, kandelaber till 3 ljus, sterlingsilver, granit och körsbärsträ,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Holsøe, Vilhelm, olja, stilleben med kalkon,
616
Holsøe, Vilhelm, olja, stilleben med kalkon,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Krestesen, Björn, färglito, "Mexikansk skål",
617
Krestesen, Björn, färglito, "Mexikansk skål",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1700-tal, olja, figurkomposition i klärobskyr,
618
Okänd konstnär, 1700-tal, olja, figurkomposition i klärobskyr,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer, taklampa, kromad metall med kvadratiska glasprismor
619
Okänd designer, taklampa, kromad metall med kvadratiska glasprismor
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Sestervik, Lars för Målerås glasbruk, skål, blåtonat blas, slipad dekor av kuvert
620
Sestervik, Lars för Målerås glasbruk, skål, blåtonat blas, slipad dekor av kuvert
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, champagneglas, 10 st, slipad dekor av blommor,
621
Okänd designer, champagneglas, 10 st, slipad dekor av blommor,
Slutpris1 600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Müller, Thomas, färglitografi, flygpost
622
Müller, Thomas, färglitografi, flygpost
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okända designer för Nao samt Rex, figuriner, 3 st
623
Okända designer för Nao samt Rex, figuriner, 3 st
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Åberg, Lars, färglitografi, blommor i flaska
624
Åberg, Lars, färglitografi, blommor i flaska
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, grishuvud, bemålad gips
625
Okänd designer, grishuvud, bemålad gips
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Salsstolar, 6 st, skuren ek med vävd verdureklädsel,
626
Salsstolar, 6 st, skuren ek med vävd verdureklädsel,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Byrå, palisander med gråspräcklig marmorskiva, Louis XV-stil, 1900-talets mitt,
627
Byrå, palisander med gråspräcklig marmorskiva, Louis XV-stil, 1900-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Blixt, Yngve, egen verkstad Höganäs, vas, glaserat stengods,
628
Blixt, Yngve, egen verkstad Höganäs, vas, glaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.