Laddar...
Novemberauktion
Novemberauktion söndagen den 27/11 klockan 16.00.
Visning:
Fredag 25/11 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 26/11 klockan 10.00 - 17.00
Söndag 27/11 klockan 12.00 - 16.00
Lägsta föremålsnummer
677
Parti stenyxor och spjutspets samt dolk, flinta, yngre stenålder,
Slutpris800 SEK
Värdering400 - 500 SEK
678
Teleskopkikare, Day or Night, London
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
679
Mineralkluster, ametist,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
680
Mockaskedar, silver, 12 st, total vikt 90 gram
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
681
Digitalkamera, Nikon D3100, 14,2 Megapixlar, objektiv Nikkor 18-55 mm,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
682
Spegel, så kallad glasmästarespegel, 1900-talets början, med porträtt av drottning Viktoria,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
683
Golfklubbor, 2 st, järn med hickoryskaft,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
684
Bengt & Lotta (Bengt Lindberg & Lotta Glave), egen verkstad, vinställ, svartlackerat smide,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
685
Rökelseampel, mässing, barock av Johann Windhesel, Nürnberg, barock, 1710-20-tal,
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 2 800 SEK
686
Takampel, mässing med smidd kedja, barock, 16-1700-tal, kraterformad med dekor av serafer,
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
687
Okänd fransk (?) konstnär, 1800-tal, blandteknik, landskap,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
688
Pollentine, Alfred, olja, On the shore,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
689
West-Swanberg, Nancie, olja, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
690
Burr, Lee Reynolds, olja, segelbåt
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
691
Frisk, Ulla, färgetsning, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
692
Aladåbformar, 3 st, gult, saltglaserat lergods, Höganäs, 1800-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
693
Frisk, Thomas, akvatint, "Ruinstad II",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
694
Kruthorn, läderklätt trä, 1700-tal, svarvad mynning,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
695
Okänd designer för Glasskolan, Orrefors, skålfat,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
696
Jordan, Valdemar, olja, komposition i blått,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
697
Amelin, Albin, färglito, vägarbete i hamnen,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
698
Okänd konstnär, olja, hamnparti,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
699
Parti silvermynt, total vikt 360 gram,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
700
Okänd konstnär, skulptur, snidat trä, stående gubbe med slägga,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
701
Parti LP-skivor i back
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
702
Okänd konstnär(er?), parti koboltglas,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
703
Jonson, Sven, färglitografi, "Gryning".
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
704
Nordenborg, Bengt, litografi, "Mötet mellan Chauvin och Florence",
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
705
Skuptur/vas, Kina, skuren soapstone på träsockel,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
706
Wiinbladh, Björn för Nymölle, fat, fajans, "Sommar",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
707
Okänd designer för Royal Copenhagen, uppläggningsfat, porslin, Blå Blomst,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
708
Mortel med pistill, mässing, 1800-tal, signerad AAS samt Andersson,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
709
Hörlur, koppar, 1800-tal,
Slutpris1 300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
710
Okänd designer för Unterweissbach, skulptur, bisquit på koboltglaserad sockel, gossbyst,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
711
Bonbonnière, porslin (pâte-sur-pâte), Camille Tharaud, Limoges, 1910-20-tal,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
712
Parti singlar/EP, bl.a Bon Jovi, Keith Richard, Twisted sisters
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
713
Skrivställ, förgylld och försilvrad mässing, jugend, sekelskiftet 1900, dubbla bläckkoppar i glas,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
714
Piedestal, bronserat trä och stuck med dubbla marmorskivor,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
715
Parti LP-skivor, svensk progg mm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
716
Bajonett för Mauser M/1908, stämplad Weyersberg, Kirschbaum & Co, Solingen
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
717
Alberius, Olle för Rörstrand, tallrikar, 4 + 4 st, porslin, Forma
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
718
Kaffekoppar med underfat, 10 + 10 st, Meissen, sekelskiftet 1900,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
719
Bok: Peter Dahl, Grafik 1952-2008,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
720
Parti porslin, Kina och Japan, 18-1900-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
721
Adon, Gustav, olja, "Svenskhare",
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
722
Larson, Gun-Britt, akvatint, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
723
Thomsen, Christian för Royal Copenhagen, figurin, porslin, tärna,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
724
Herold Peter, för Royal Copenhagen, figurin, porslin, skrattmås,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.