Laddar...

Novemberauktion

Novemberauktion söndagen den 27/11 klockan 16.00.

Visning:

Fredag 25/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 26/11 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 27/11 klockan 12.00 - 16.00

Novemberauktion
Avslutad
Okänd konstnär, 1950-60-tal, skulptur, skuret trä, igelkott,
243
Okänd konstnär, 1950-60-tal, skulptur, skuret trä, igelkott,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 300 SEK
Avslutad
Kandelabrar, för 5 ljus, 1 par, mässing, Rokokostil, 1800-talets 2 hälft,
244
Kandelabrar, för 5 ljus, 1 par, mässing, Rokokostil, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Aabrink, Axel, olja, strandmotiv
245
Aabrink, Axel, olja, strandmotiv
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Gatuskylt, fajans, Spanien 16-1700-tal, (Calle de la) Manzana,
246
Gatuskylt, fajans, Spanien 16-1700-tal, (Calle de la) Manzana,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Matta, semiantik Teheran (?), dekor av vaser, bägare, växtlighet mm omfattande texter,
247
Matta, semiantik Teheran (?), dekor av vaser, bägare, växtlighet mm omfattande texter,
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Fogelin, Anders, färglito, Stockholmskväll,
248
Fogelin, Anders, färglito, Stockholmskväll,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Hützen, Vilhelm, 1800-talets mitt, akvarell och gouache, stadsutsikt med staffagepersoner,
249
Hützen, Vilhelm, 1800-talets mitt, akvarell och gouache, stadsutsikt med staffagepersoner,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1960-tal, fåtölj med fotpall, ek med grön originalklädsel,
250
Okänd designer, 1960-tal, fåtölj med fotpall, ek med grön originalklädsel,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Silvermynt, Carl Larsson, kräftfångst, med 10 Swarovskikristaller 2019, i etui, begränsad upplaga på 150 ex
251
Silvermynt, Carl Larsson, kräftfångst, med 10 Swarovskikristaller 2019, i etui, begränsad upplaga på 150 ex
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Skeppshult, salt och pepparkvarn, teak och gjutjärn,
252
Okänd designer för Skeppshult, salt och pepparkvarn, teak och gjutjärn,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer, kontorsstol, ek med läderklädd sits,
253
Okänd designer, kontorsstol, ek med läderklädd sits,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Biilman Petersen, Gunnar  för Le Klint/Kastrup Holmegaard, bordslampa, koboltfärgat glas med mässingsmontage, "Le Klint 302",
254
Biilman Petersen, Gunnar för Le Klint/Kastrup Holmegaard, bordslampa, koboltfärgat glas med mässingsmontage, "Le Klint 302",
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Takampel, mässing med röd glaskupa, så kallad månskensampel,
255
Takampel, mässing med röd glaskupa, så kallad månskensampel,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Takampel, mässing med delvis etsad glaskupa, så kallad månskensampel,
256
Takampel, mässing med delvis etsad glaskupa, så kallad månskensampel,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Vas, porslin, Kina republik, 1900-talets 1 hälft,
257
Vas, porslin, Kina republik, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Adon, Gustav, olja, Blå kärrhök
258
Adon, Gustav, olja, Blå kärrhök
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Spegel, bronserat trä och stuck, oscariansk,
259
Spegel, bronserat trä och stuck, oscariansk,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Fåtölj, valnöt med petits-points-broderad klädsel,
260
Fåtölj, valnöt med petits-points-broderad klädsel,
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
2 delar, nysilver, sekelskiftet 1900, vinkanna med slipad dekor respektive fruktfat med hänkel,
261
2 delar, nysilver, sekelskiftet 1900, vinkanna med slipad dekor respektive fruktfat med hänkel,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, blyerts, kvinna i landskap,
262
Okänd konstnär, blyerts, kvinna i landskap,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd kinesisk konstnär, gouache, damer med hund,
263
Okänd kinesisk konstnär, gouache, damer med hund,
Slutpris1 400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, etsning, segelbåt i hamn
264
Okänd konstnär, etsning, segelbåt i hamn
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Takkrona, bemålat trä och metall
265
Takkrona, bemålat trä och metall
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Åkesson, Gerda, litografi, ballerinor
266
Åkesson, Gerda, litografi, ballerinor
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Belid, taklampa, borstad aluminium, "Felix",
267
Okänd designer för Belid, taklampa, borstad aluminium, "Felix",
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer, taklampa, mässing med 6 vita glaskupor,
268
Okänd designer, taklampa, mässing med 6 vita glaskupor,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Breuer, Marcel, efter honom, barstolar, 1 par, böjträ och stål med rottingklädsel, "Cesca", 1900-talets slut,
269
Breuer, Marcel, efter honom, barstolar, 1 par, böjträ och stål med rottingklädsel, "Cesca", 1900-talets slut,
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
FF Design för Farstrup, fåtölj, bok med beige klädsel, Casa,
270
FF Design för Farstrup, fåtölj, bok med beige klädsel, Casa,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer för Belid, taklampa, vitlackerad aluminium, "Felix",
271
Okänd designer för Belid, taklampa, vitlackerad aluminium, "Felix",
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer, möjligen Edvin Ollers för Kosta, vas, grön glasmassa,
272
Okänd designer, möjligen Edvin Ollers för Kosta, vas, grön glasmassa,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Ordenstecken, 3 st, silver (och guld?), 1900-tal, Italienska Kronorden, briljanterat exemplar av Franska Akademiska Palmernas Orden samt minnestecken,
273
Ordenstecken, 3 st, silver (och guld?), 1900-tal, Italienska Kronorden, briljanterat exemplar av Franska Akademiska Palmernas Orden samt minnestecken,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Sigillstamp, ben, 1800-talets 2 hälft,
274
Sigillstamp, ben, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris800 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Sockerskål med lock, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet halvblonde,
275
Sockerskål med lock, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet halvblonde,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Viksten, Hans, olja, "Stor målning",
276
Viksten, Hans, olja, "Stor målning",
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Soppslev, silver med svärtat träskaft, sekelskiftet 1800, total vikt 155 g
277
Soppslev, silver med svärtat träskaft, sekelskiftet 1800, total vikt 155 g
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Halskedja, 18 karat rödguld, vikt 20,5 gram,
278
Halskedja, 18 karat rödguld, vikt 20,5 gram,
Slutpris7 500 SEK
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Avslutad
Monokel, 18 karat rödguld med slipat glas, 1900-talets början, total vikt 8 gram,
279
Monokel, 18 karat rödguld med slipat glas, 1900-talets början, total vikt 8 gram,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Guldmynt, 5 kr Oskar II 1901, vikt 2,24 gr 900/1000 guld,
280
Guldmynt, 5 kr Oskar II 1901, vikt 2,24 gr 900/1000 guld,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Skjortknapp, 18 karat rödguld med emalj, senempire, 1800-talets 1 hälft, vikt 1,6 gram,
281
Skjortknapp, 18 karat rödguld med emalj, senempire, 1800-talets 1 hälft, vikt 1,6 gram,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Manschettknappar, 1 par, 18 karat rödguld, total vikt 7,3 gram,
282
Manschettknappar, 1 par, 18 karat rödguld, total vikt 7,3 gram,
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Jazet,  Jean Pierre Marie efter Vernet, Antoine Charles Horace, litografi, "Le palefrenier surveillant ",
283
Jazet, Jean Pierre Marie efter Vernet, Antoine Charles Horace, litografi, "Le palefrenier surveillant ",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Matta, semiantik Ersari,
284
Matta, semiantik Ersari,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, hästar i landskap,
285
Okänd konstnär, olja, hästar i landskap,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1050-60-tal, stolar, 4 st, vitlackerad metall,
286
Okänd designer, 1050-60-tal, stolar, 4 st, vitlackerad metall,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Lockpokal, slipat, emaljerat och förgyllt glas,
287
Lockpokal, slipat, emaljerat och förgyllt glas,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Matskedar, 8 st, silver, Engels snäckmodell, total vikt 525 gram,
288
Matskedar, 8 st, silver, Engels snäckmodell, total vikt 525 gram,
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Matskedar, 12 st, silver,  Olga, 1800-tal, total vikt 956 gram,
289
Matskedar, 12 st, silver, Olga, 1800-tal, total vikt 956 gram,
Slutpris3 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Brosch, 18 karat rödguld, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, vikt 7,4 gram
290
Brosch, 18 karat rödguld, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, vikt 7,4 gram
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.