Laddar...

Novemberauktion

Novemberauktion söndagen den 27/11 klockan 16.00.

Visning:

Fredag 25/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 26/11 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 27/11 klockan 12.00 - 16.00

Novemberauktion
Avslutad
Okänd designer, matta, rölakan, dekor i rosa och brunt
195
Okänd designer, matta, rölakan, dekor i rosa och brunt
Slutpris1 500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Skulptur, skuret och delvis bemålat trä, stående lejon,
196
Skulptur, skuret och delvis bemålat trä, stående lejon,
Slutpris1 000 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Avslutad
Bordslampa, så kallad Bouillottelampa, mässing, empirestil, 1800-talets slut,
197
Bordslampa, så kallad Bouillottelampa, mässing, empirestil, 1800-talets slut,
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Kudielka, Gertrud för Laurits Hjorth, Bornholm,  skulptur, vitglaserat lergods, Europa och tjuren
198
Kudielka, Gertrud för Laurits Hjorth, Bornholm, skulptur, vitglaserat lergods, Europa och tjuren
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, hyllsystem, teak samt svärtat trä
199
Okänd designer, hyllsystem, teak samt svärtat trä
Slutpris3 200 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, hallbyrå, teak, front med 3 lådor
200
Okänd designer, hallbyrå, teak, front med 3 lådor
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Meydam, Floris för Meydam, vas, blå glasmassa
201
Meydam, Floris för Meydam, vas, blå glasmassa
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 300 SEK
Avslutad
Okänd designer, vas, klar glasmassa med röd underfångsdekor,
202
Okänd designer, vas, klar glasmassa med röd underfångsdekor,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Lindberg, Stig för Gustavsberg Studio, skål, fajans,
203
Lindberg, Stig för Gustavsberg Studio, skål, fajans,
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Öhrström, Edvin för Orrefors, skål, glas, så kallad Slipgraal,
204
Öhrström, Edvin för Orrefors, skål, glas, så kallad Slipgraal,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Okänd designer, kanna, grön glasmassa
205
Okänd designer, kanna, grön glasmassa
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1960-70-tal, golvlampa, furu,
206
Okänd designer, 1960-70-tal, golvlampa, furu,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1960-70-tal, bordslampa, svarvad furu,
207
Okänd designer, 1960-70-tal, bordslampa, svarvad furu,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Stolar, 6 st, skuren och svarvad ek, gustaviansk stil, 1800-talets slut,
208
Stolar, 6 st, skuren och svarvad ek, gustaviansk stil, 1800-talets slut,
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Kihlman, Mikael, olja, komposition med apelsiner,
209
Kihlman, Mikael, olja, komposition med apelsiner,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Vagga, fur, allmogearbete, 17-1800-tal,
210
Vagga, fur, allmogearbete, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer för AB Nybrofabriken, Fröseke, toilettebord samt pall, rödlackerad papp med gummilister,
211
Okänd designer för AB Nybrofabriken, Fröseke, toilettebord samt pall, rödlackerad papp med gummilister,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Kjellander, Lars, vas, klar glasmassa, slipad dekor av yngling med lyra
212
Kjellander, Lars, vas, klar glasmassa, slipad dekor av yngling med lyra
SlutprisInga bud
Värdering350 - 400 SEK
Avslutad
Fornasetti, Piero, hans art (?), skål, glaserat porslin,
213
Fornasetti, Piero, hans art (?), skål, glaserat porslin,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Skruf, vas, blå glasmassa
214
Okänd designer för Skruf, vas, blå glasmassa
SlutprisInga bud
Värdering350 - 400 SEK
Avslutad
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skulptur/råämne till graalglas, äggformad med etsad och emaljerad dekor av djur och träd
215
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skulptur/råämne till graalglas, äggformad med etsad och emaljerad dekor av djur och träd
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Avslutad
Stoluppsättning, 4 + 2 st, mahogny, antagligen Tyskland, Louis XVI, sekelskiftet 1800,
216
Stoluppsättning, 4 + 2 st, mahogny, antagligen Tyskland, Louis XVI, sekelskiftet 1800,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Ventilbasun, delvis kromad mässing, Franz Michl. Musik Instr. Fabrik Graslit, Böhmen,
217
Ventilbasun, delvis kromad mässing, Franz Michl. Musik Instr. Fabrik Graslit, Böhmen,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer, taklampa, svartlackerad metall,
218
Okänd designer, taklampa, svartlackerad metall,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Fjaestad, Maja, färgträsnitt, "Krokus",
219
Fjaestad, Maja, färgträsnitt, "Krokus",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Spegellampett till 2 ljus, bronserat trä och pastellage, senempire, 1800-talets mitt,
220
Spegellampett till 2 ljus, bronserat trä och pastellage, senempire, 1800-talets mitt,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer, taklampa, vitlackerad metall
221
Okänd designer, taklampa, vitlackerad metall
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, konkret komposition,
222
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, konkret komposition,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Pedersen, Carl Henning, litografi, komposition med människa och hund,
223
Pedersen, Carl Henning, litografi, komposition med människa och hund,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Hou, Axel, etsning, Jacques Salys ryttarstaty över Frederik V,
224
Hou, Axel, etsning, Jacques Salys ryttarstaty över Frederik V,
Slutpris100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Heerup, Henry, linoleumsnitt på kinapapper, "Familien"
225
Heerup, Henry, linoleumsnitt på kinapapper, "Familien"
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Ljusstakar, 1 par, brännförgylld brons, antagligen Tyskland, Louis XVI, 1700-talets 2 hälft,
226
Ljusstakar, 1 par, brännförgylld brons, antagligen Tyskland, Louis XVI, 1700-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Kuddar, 1 par, semiantik Yomud,
227
Kuddar, 1 par, semiantik Yomud,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Skål för smörthe, silvermonterat masurträ, så kallad Ja-Phor, Tibet eller Nepal, 18-1900-tal,
228
Skål för smörthe, silvermonterat masurträ, så kallad Ja-Phor, Tibet eller Nepal, 18-1900-tal,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Sellergren, Ulf G E, olja, komposition,
229
Sellergren, Ulf G E, olja, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Sellergren, Ulf G E, olja, komposition,
230
Sellergren, Ulf G E, olja, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Matta, antik Heriz, sekelskiftet 1900,
231
Matta, antik Heriz, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Matservis, cirka 55 delar, flintgods, Patio Gingham, TG Green & Co, England, 1900-talets mitt,
232
Matservis, cirka 55 delar, flintgods, Patio Gingham, TG Green & Co, England, 1900-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, lockask, grönglaserat stengods med silverdekor, "Argenta", kvadratisk form
233
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, lockask, grönglaserat stengods med silverdekor, "Argenta", kvadratisk form
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ander, Gunnar för Ystad Metall, kandelabrar till 2 ljus, mässing med violetta manschetter,
234
Ander, Gunnar för Ystad Metall, kandelabrar till 2 ljus, mässing med violetta manschetter,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Borgström, Carl Einar för Ystad Metall, ljusstakar 1 par, mässing,
235
Borgström, Carl Einar för Ystad Metall, ljusstakar 1 par, mässing,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Bojan med lock, penselskål samt 2 rökelsekar, porslin, Kina och Japan, 1900-tal,
236
Bojan med lock, penselskål samt 2 rökelsekar, porslin, Kina och Japan, 1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Jaatinen, Ania för Arabia, tallrikar , glaserat stengods, "Kaira",
237
Jaatinen, Ania för Arabia, tallrikar , glaserat stengods, "Kaira",
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Lagerberg, Ingbritt Irene, litografi, stol
238
Lagerberg, Ingbritt Irene, litografi, stol
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Inramade tryck/miniatyrer, 4 st, 1900-talets 1 hälft eller mitt,
239
Inramade tryck/miniatyrer, 4 st, 1900-talets 1 hälft eller mitt,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Altamoura, Jean (Ioannis Altamura), olja, impressionistiskt parklandskap,
240
Altamoura, Jean (Ioannis Altamura), olja, impressionistiskt parklandskap,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, vas, glaserat stengods,
241
Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, vas, glaserat stengods,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Johansson, Johan Petter för ASEA, arbetsbelysning, lackerad metall "Triplex",
242
Johansson, Johan Petter för ASEA, arbetsbelysning, lackerad metall "Triplex",
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 300 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.