Laddar...
Novemberauktion
Novemberauktion söndagen den 27/11 klockan 16.00.
Visning:
Fredag 25/11 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 26/11 klockan 10.00 - 17.00
Söndag 27/11 klockan 12.00 - 16.00
Lägsta föremålsnummer
195
Okänd designer, matta, rölakan, dekor i rosa och brunt
Slutpris1 500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
196
Skulptur, skuret och delvis bemålat trä, stående lejon,
Slutpris1 000 SEK
Värdering800 - 900 SEK
197
Bordslampa, så kallad Bouillottelampa, mässing, empirestil, 1800-talets slut,
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
198
Kudielka, Gertrud för Laurits Hjorth, Bornholm, skulptur, vitglaserat lergods, Europa och tjuren
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
199
Okänd designer, hyllsystem, teak samt svärtat trä
Slutpris3 200 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
200
Okänd designer, hallbyrå, teak, front med 3 lådor
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
201
Meydam, Floris för Meydam, vas, blå glasmassa
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 300 SEK
202
Okänd designer, vas, klar glasmassa med röd underfångsdekor,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
203
Lindberg, Stig för Gustavsberg Studio, skål, fajans,
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
204
Öhrström, Edvin för Orrefors, skål, glas, så kallad Slipgraal,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
205
Okänd designer, kanna, grön glasmassa
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
206
Okänd designer, 1960-70-tal, golvlampa, furu,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
207
Okänd designer, 1960-70-tal, bordslampa, svarvad furu,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
208
Stolar, 6 st, skuren och svarvad ek, gustaviansk stil, 1800-talets slut,
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
209
Kihlman, Mikael, olja, komposition med apelsiner,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
210
Vagga, fur, allmogearbete, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
211
Okänd designer för AB Nybrofabriken, Fröseke, toilettebord samt pall, rödlackerad papp med gummilister,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
212
Kjellander, Lars, vas, klar glasmassa, slipad dekor av yngling med lyra
SlutprisInga bud
Värdering350 - 400 SEK
213
Fornasetti, Piero, hans art (?), skål, glaserat porslin,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
214
Okänd designer för Skruf, vas, blå glasmassa
SlutprisInga bud
Värdering350 - 400 SEK
215
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skulptur/råämne till graalglas, äggformad med etsad och emaljerad dekor av djur och träd
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
216
Stoluppsättning, 4 + 2 st, mahogny, antagligen Tyskland, Louis XVI, sekelskiftet 1800,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
217
Ventilbasun, delvis kromad mässing, Franz Michl. Musik Instr. Fabrik Graslit, Böhmen,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
218
Okänd designer, taklampa, svartlackerad metall,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
219
Fjaestad, Maja, färgträsnitt, "Krokus",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
220
Spegellampett till 2 ljus, bronserat trä och pastellage, senempire, 1800-talets mitt,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
221
Okänd designer, taklampa, vitlackerad metall
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
222
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, konkret komposition,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
223
Pedersen, Carl Henning, litografi, komposition med människa och hund,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
224
Hou, Axel, etsning, Jacques Salys ryttarstaty över Frederik V,
Slutpris100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
225
Heerup, Henry, linoleumsnitt på kinapapper, "Familien"
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
226
Ljusstakar, 1 par, brännförgylld brons, antagligen Tyskland, Louis XVI, 1700-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
227
Kuddar, 1 par, semiantik Yomud,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
228
Skål för smörthe, silvermonterat masurträ, så kallad Ja-Phor, Tibet eller Nepal, 18-1900-tal,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
229
Sellergren, Ulf G E, olja, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
230
Sellergren, Ulf G E, olja, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
231
Matta, antik Heriz, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
232
Matservis, cirka 55 delar, flintgods, Patio Gingham, TG Green & Co, England, 1900-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
233
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, lockask, grönglaserat stengods med silverdekor, "Argenta", kvadratisk form
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
234
Ander, Gunnar för Ystad Metall, kandelabrar till 2 ljus, mässing med violetta manschetter,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
235
Borgström, Carl Einar för Ystad Metall, ljusstakar 1 par, mässing,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
236
Bojan med lock, penselskål samt 2 rökelsekar, porslin, Kina och Japan, 1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
237
Jaatinen, Ania för Arabia, tallrikar , glaserat stengods, "Kaira",
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
238
Lagerberg, Ingbritt Irene, litografi, stol
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
239
Inramade tryck/miniatyrer, 4 st, 1900-talets 1 hälft eller mitt,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
240
Altamoura, Jean (Ioannis Altamura), olja, impressionistiskt parklandskap,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
241
Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, vas, glaserat stengods,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
242
Johansson, Johan Petter för ASEA, arbetsbelysning, lackerad metall "Triplex",
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 300 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.