Laddar...

Novemberauktion

Novemberauktion söndagen den 27/11 klockan 16.00.

Visning:

Fredag 25/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 26/11 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 27/11 klockan 12.00 - 16.00

Novemberauktion
Avslutad
Okänd engelsk (?) konstnär, oljemålningar, ett par, 1800-talets mitt eller 2 hälft,
147
Okänd engelsk (?) konstnär, oljemålningar, ett par, 1800-talets mitt eller 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för WMF (Würtembergische Metallwaren Fabrik), kandelaber för 6 ljus, tenn med mässinsdetaljer,
148
Okänd designer för WMF (Würtembergische Metallwaren Fabrik), kandelaber för 6 ljus, tenn med mässinsdetaljer,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, fönsterdekoration, blyinfattat glas med fotografi, sen jugend,
149
Okänd designer, fönsterdekoration, blyinfattat glas med fotografi, sen jugend,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer, matbord, ek, modern tillverkning,
150
Okänd designer, matbord, ek, modern tillverkning,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer, matsalsstolar, 6 st, ek, modern tillverkning,
151
Okänd designer, matsalsstolar, 6 st, ek, modern tillverkning,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Wahlström, Thomas, färgserigrafi, "Her Masters voice",
152
Wahlström, Thomas, färgserigrafi, "Her Masters voice",
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Kedelv, Poul för Flygsfors, skål, glas, "Cocquille",
153
Kedelv, Poul för Flygsfors, skål, glas, "Cocquille",
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kedelv, Poul för Reijmyre, vas, glas, "Harlekin" 1957,
154
Kedelv, Poul för Reijmyre, vas, glas, "Harlekin" 1957,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Skulpturer, ett par, skuren alabaster, Neapel eller Sicilien, 16-1700-tal,
155
Skulpturer, ett par, skuren alabaster, Neapel eller Sicilien, 16-1700-tal,
Slutpris6 000 SEK
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Avslutad
Kaminur, förgylld brons, nyrokoko, 1800-talets 2:a hälft, dekor av flicka med stränginstrument
156
Kaminur, förgylld brons, nyrokoko, 1800-talets 2:a hälft, dekor av flicka med stränginstrument
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Okänd designer för Capodimonte, skulptur, porslin, sittande par,
157
Okänd designer för Capodimonte, skulptur, porslin, sittande par,
Slutpris1 600 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Munch, Palle, gouache, ballettscen (En Midsommarnattsdröm ?),
158
Munch, Palle, gouache, ballettscen (En Midsommarnattsdröm ?),
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Fribyter, Åke för NELO, Knisslinge, , fåtölj med fotpall, böjträ med  brun skinnklädsel, "Kroken",
159
Fribyter, Åke för NELO, Knisslinge, , fåtölj med fotpall, böjträ med brun skinnklädsel, "Kroken",
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Förningskrus, delvis glaserat lergods, 1800-talets mitt,
160
Förningskrus, delvis glaserat lergods, 1800-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Korniluk, A K för Bracia Korniluk, Siedlce, skulptur, patinerad brons, stående råbock,
161
Korniluk, A K för Bracia Korniluk, Siedlce, skulptur, patinerad brons, stående råbock,
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Avslutad
Etui för visitkort, sterlingsilver, England William IV, 1800-talets 1 hälft, vikt 80 gram, genombruten dekor,
162
Etui för visitkort, sterlingsilver, England William IV, 1800-talets 1 hälft, vikt 80 gram, genombruten dekor,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Kaminur, mässing, Frankrike, sekelskiftet 1900, dekor av stående krigarmunk,
163
Kaminur, mässing, Frankrike, sekelskiftet 1900, dekor av stående krigarmunk,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Hopea, Saara för Notsjö Nuutajärvi, vas, klar glasmassa, "Bubbla", dekor av luftbubbla
164
Hopea, Saara för Notsjö Nuutajärvi, vas, klar glasmassa, "Bubbla", dekor av luftbubbla
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Gate, Simon för Orrefors, vas, glas, "Tusen fönster"
165
Gate, Simon för Orrefors, vas, glas, "Tusen fönster"
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Avslutad
Okänd designer, möjligen Flavio Poli, Murano, 1900-talets mitt, vas, slipad, klar glasmassa med blått underfång, "Sommerso",
166
Okänd designer, möjligen Flavio Poli, Murano, 1900-talets mitt, vas, slipad, klar glasmassa med blått underfång, "Sommerso",
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Nylund, Gunnar för Rörstrand, skulptur, glaserat stengods, Dopping
167
Nylund, Gunnar för Rörstrand, skulptur, glaserat stengods, Dopping
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
Avslutad
Okänd designer, kandelabrar till 7 ljus, 1 par, smide,
168
Okänd designer, kandelabrar till 7 ljus, 1 par, smide,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Agnell, Olle, gouache, komposition,
169
Agnell, Olle, gouache, komposition,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Matta, semiantik/antik persisk,
170
Matta, semiantik/antik persisk,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Hasuike, Makio för Gedy/By Avon, sminkspegel, plast
171
Hasuike, Makio för Gedy/By Avon, sminkspegel, plast
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Hallykta, mässing och glas, Swedish Grace, 1910-20-tal,
172
Hallykta, mässing och glas, Swedish Grace, 1910-20-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Avslutad
Okänd designer,, Murano, skål, klar glasmassa med inslag av grönt och guld
173
Okänd designer,, Murano, skål, klar glasmassa med inslag av grönt och guld
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, Murano, möjligen Oball, kanna med hänkel, glas, dekor i grönt och gult underfång,
174
Okänd designer, Murano, möjligen Oball, kanna med hänkel, glas, dekor i grönt och gult underfång,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Nyman, Gunnel, för Notsjö Nuutajärvi, vas, bärnstensfärgad glasmassa
175
Nyman, Gunnel, för Notsjö Nuutajärvi, vas, bärnstensfärgad glasmassa
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Avslutad
Wirkkala, Tapio för Iittala, skål, glas,
176
Wirkkala, Tapio för Iittala, skål, glas,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
Avslutad
Okänd designer, Murano, skål, gul glasmassa med blå inslag,
177
Okänd designer, Murano, skål, gul glasmassa med blå inslag,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Hald, Edward för Orrefors, skål på fat, glas, 'Stjärnhimmelsskålen',
178
Hald, Edward för Orrefors, skål på fat, glas, 'Stjärnhimmelsskålen',
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 - 1 100 SEK
Avslutad
Simmulsson, Mari för Uppsala Ekeby, askfat/skål, glaserat lergods, dekor av kvinna och blomvas
179
Simmulsson, Mari för Uppsala Ekeby, askfat/skål, glaserat lergods, dekor av kvinna och blomvas
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Takampel, mässing med röd glaskupa, så kallad månskensampel,
180
Takampel, mässing med röd glaskupa, så kallad månskensampel,
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Takampel, mässing med blå glaskupa, så kallad månskensampel,
181
Takampel, mässing med blå glaskupa, så kallad månskensampel,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Takampel, mässing med grön glaskupa, så kallad månskensampel,
182
Takampel, mässing med grön glaskupa, så kallad månskensampel,
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Kaminur, förgylld brons och mässing, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
183
Kaminur, förgylld brons och mässing, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Kaipiainen, Birger för Arabia, skål, porslin, "Paratiisi Black",
184
Kaipiainen, Birger för Arabia, skål, porslin, "Paratiisi Black",
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Inklinometer (Klinometerkompass) mässing, Stanley, London, 1900-talets 2 hälft,
185
Inklinometer (Klinometerkompass) mässing, Stanley, London, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Mekanisk leksak, tomte, Arnold, Tyskland, 1900-talets mitt
186
Mekanisk leksak, tomte, Arnold, Tyskland, 1900-talets mitt
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Avslutad
Ramon Ubeda and Otto Canalda för Metalarte, golvalmapa, ljusröd plast, "In-Out", 2003,
187
Ramon Ubeda and Otto Canalda för Metalarte, golvalmapa, ljusröd plast, "In-Out", 2003,
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Avslutad
Asp, Gösta, olja, stilleben med flaska
188
Asp, Gösta, olja, stilleben med flaska
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, skål, blåtonat glas, Satellite,
189
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, skål, blåtonat glas, Satellite,
Slutpris350 SEK
Värdering450 - 500 SEK
Avslutad
Graabaek, Helle för Le klint, taklampa, "Undercover", akrylplast
190
Graabaek, Helle för Le klint, taklampa, "Undercover", akrylplast
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Tallrik, porslin, Kina, Qianlong (1736-95),
191
Tallrik, porslin, Kina, Qianlong (1736-95),
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Tallrik, porslin, Kina, Qianlong (1736-95),
192
Tallrik, porslin, Kina, Qianlong (1736-95),
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Prydnadsbord, rikt skuren mahogny, högklassigt viktorianskt arbete i i Thomas Chippendales stil, England, 1800-talets slut,
193
Prydnadsbord, rikt skuren mahogny, högklassigt viktorianskt arbete i i Thomas Chippendales stil, England, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
 Procope, Ulla för Arabia, the- och kaffeservis, blåglaserat stengods, Anemone
194
Procope, Ulla för Arabia, the- och kaffeservis, blåglaserat stengods, Anemone
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.