Laddar...

Novemberauktion

Novemberauktion söndagen den 28/11 klockan 16.00.

Visning:

Fredag 26/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/11 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/11 klockan 12.00 - 16.00

Novemberauktion
Avslutad
Ring, 18 karat vitguld med 4 åttkantslipade diamanter, vikt 4 gram,
97
Ring, 18 karat vitguld med 4 åttkantslipade diamanter, vikt 4 gram,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Ring, 18 karat vitguld med åttkantslipad diamant om 0,04 carat enligt gravyr, , vikt 1,7 gram,
98
Ring, 18 karat vitguld med åttkantslipad diamant om 0,04 carat enligt gravyr, , vikt 1,7 gram,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Ring, 18 karat vitguld med åttkantslipad diamant, vikt 1,9 gram,
99
Ring, 18 karat vitguld med åttkantslipad diamant, vikt 1,9 gram,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Ring, 18 karat röd- och vitguld, vikt 4,6 gram,
100
Ring, 18 karat röd- och vitguld, vikt 4,6 gram,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Broberg, John, olja, motiv från Rusarö (Båkholmen), hangö, Finland,
101
Broberg, John, olja, motiv från Rusarö (Båkholmen), hangö, Finland,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Fartygsmodell, bemålat trä med plastdetaljer, SS Glückauf,
102
Fartygsmodell, bemålat trä med plastdetaljer, SS Glückauf,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Rehnquist, Bonnie, olja, "Två båtar",
103
Rehnquist, Bonnie, olja, "Två båtar",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Hafström, Tomas, olja, komposition med skulptur,
104
Hafström, Tomas, olja, komposition med skulptur,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Soffa, 3-sits, Howardmodell, vinröd klädsel, framben med hjultrissor, enligt uppgift inköpt på NK,
105
Soffa, 3-sits, Howardmodell, vinröd klädsel, framben med hjultrissor, enligt uppgift inköpt på NK,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Norrman, Gunnar, sepiateckning, motiv från Ivösjön,
106
Norrman, Gunnar, sepiateckning, motiv från Ivösjön,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Jancsek, Antal, olja, damporträtt,
107
Jancsek, Antal, olja, damporträtt,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd engelsk konstnär, 1800-tal, olja, pojke med tam-o'shanter,
108
Okänd engelsk konstnär, 1800-tal, olja, pojke med tam-o'shanter,
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 700 SEK
Avslutad
Ekström, Yngve för Swedese, fåtölj, böjträ med grå fårskinnsklädsel, Laminett,
109
Ekström, Yngve för Swedese, fåtölj, böjträ med grå fårskinnsklädsel, Laminett,
Slutpris5 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Ekström, Yngve för Swedese, fåtölj, böjträ med grå fårskinnsklädsel, Laminett,
110
Ekström, Yngve för Swedese, fåtölj, böjträ med grå fårskinnsklädsel, Laminett,
Slutpris7 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Bokskåp, valnöt och valnötsrot, oscarianskt, 1800.talets 2 hälft, dubbla vitrindörrar och undre lådor,
111
Bokskåp, valnöt och valnötsrot, oscarianskt, 1800.talets 2 hälft, dubbla vitrindörrar och undre lådor,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Holsby, Paul, färglitografier, 5 st, handtryckta,
112
Holsby, Paul, färglitografier, 5 st, handtryckta,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Holsby, Paul, blandteknik, "Stad i vardande",
113
Holsby, Paul, blandteknik, "Stad i vardande",
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Qvarsebo, Mikael, blandteknik, "Porträtt i grått",
114
Qvarsebo, Mikael, blandteknik, "Porträtt i grått",
Slutpris1 300 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd (norsk?) konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, landskap,
115
Okänd (norsk?) konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, landskap,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Kjersgaard, Aksel, Odder, väggspegel, teak,
116
Kjersgaard, Aksel, Odder, väggspegel, teak,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer (Yngve Ekström?), 1950-60-tal, nattygsbord, teak och björk,
117
Okänd designer (Yngve Ekström?), 1950-60-tal, nattygsbord, teak och björk,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Såsskål, 900/1000 silver, vikt 530 gram,
118
Såsskål, 900/1000 silver, vikt 530 gram,
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Bålslev/uppläggningssked, sterlingsilver, vikt 160 gram,
119
Bålslev/uppläggningssked, sterlingsilver, vikt 160 gram,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Elfvén, Eric, olja, rökande kvinna,
120
Elfvén, Eric, olja, rökande kvinna,
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Avslutad
Kaufmann, Wilhelm, olja, sittande akt,
121
Kaufmann, Wilhelm, olja, sittande akt,
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Avslutad
Biljer-Hedgren, Harald, olja, alplandskap - Motiv från Mittenwald,
122
Biljer-Hedgren, Harald, olja, alplandskap - Motiv från Mittenwald,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Van Leeuwen, Wil, olja, stilleben,
123
Van Leeuwen, Wil, olja, stilleben,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Kavel, Francois-Martin, efter honom, gicléetryck (?), "The tiger lady",
124
Kavel, Francois-Martin, efter honom, gicléetryck (?), "The tiger lady",
Slutpris1 800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Kakburkar, 3 st lackerad aluminium, 1930-40-tal, Triett, , medf liknande,
125
Kakburkar, 3 st lackerad aluminium, 1930-40-tal, Triett, , medf liknande,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Mask, skuret trä, Timor, antagligen sekelskiftet 1900,
126
Mask, skuret trä, Timor, antagligen sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Matsked, silver, slät modell, vikt 50 gram,
127
Matsked, silver, slät modell, vikt 50 gram,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Hallman, Adolf, gouache, flicka och stjärna,
128
Hallman, Adolf, gouache, flicka och stjärna,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Okänd designer, antagligen för Glössner, taklampa, mässing med frostad glasskiva,
129
Okänd designer, antagligen för Glössner, taklampa, mässing med frostad glasskiva,
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Avslutad
Mask, skuret trä, Timor, antagligen sekelskiftet 1900,
130
Mask, skuret trä, Timor, antagligen sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Stålhane, Carl Harry för Designhuset Stålhane, bordslampa, glaserat stengods,
131
Stålhane, Carl Harry för Designhuset Stålhane, bordslampa, glaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Stålberg, Sven, olja, gårdsmotiv,
132
Stålberg, Sven, olja, gårdsmotiv,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Spegel, skuret och bronserat trä, sengustavianskt provinsarbete, 1800-talets 1 hälft, övre fält med infattad gouache föreställande Venus och Amor i vagn dragen av duvor,
133
Spegel, skuret och bronserat trä, sengustavianskt provinsarbete, 1800-talets 1 hälft, övre fält med infattad gouache föreställande Venus och Amor i vagn dragen av duvor,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Höglund, Erik för Boda Smide, takkrona till 6 ljus, svartlackerat smide samt klar och blå glasmassa,
134
Höglund, Erik för Boda Smide, takkrona till 6 ljus, svartlackerat smide samt klar och blå glasmassa,
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Hörnvitrinskåp, mahogny, George III, 1700-talets slut,
135
Hörnvitrinskåp, mahogny, George III, 1700-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Larsson, Lars Eje, akvarell, komposition med kvinnoansikten,
136
Larsson, Lars Eje, akvarell, komposition med kvinnoansikten,
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Svenska Hem, soffa, röd läderklädsel,
137
Okänd designer för Svenska Hem, soffa, röd läderklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-60-tal, taklampa,
138
Okänd designer, 1950-60-tal, taklampa,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer för Svenska Hem, soffa, röd läderklädsel,
139
Okänd designer för Svenska Hem, soffa, röd läderklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Avslutad
Salongsbord med klaffar, antagligen England, George IV, 1800-talets 1 hälft,
140
Salongsbord med klaffar, antagligen England, George IV, 1800-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, gullackerat böjträ på fyra stålben, "Myran",
141
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, gullackerat böjträ på fyra stålben, "Myran",
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, gullackerat böjträ på fyra stålben, "Myran",
142
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, gullackerat böjträ på fyra stålben, "Myran",
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Målarstaffli, bonat trä, sekelskiftet 1900,
143
Målarstaffli, bonat trä, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Cykelställ, lackerat smide, 1920-30-tal,
144
Cykelställ, lackerat smide, 1920-30-tal,
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.