Laddar...

Novemberauktion

Novemberauktion söndagen den 28/11 klockan 16.00.

Visning:

Fredag 26/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/11 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/11 klockan 12.00 - 16.00

Novemberauktion
Avslutad
Telefon Ericofon sk Cobra, design Gösta Thames 1953,
145
Telefon Ericofon sk Cobra, design Gösta Thames 1953,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Hedman, John, olja, "Siesta",
146
Hedman, John, olja, "Siesta",
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Jardinière, nysilver med bemålad glasinsats, nyrenässans, 1800-talets 2 hälft,
147
Jardinière, nysilver med bemålad glasinsats, nyrenässans, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Vette, skuret och bemålat trä, 1900-talets början,
148
Vette, skuret och bemålat trä, 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Halvbord 1 par, valnöt och bonat trä, 1800-talets mitt eller 2 hälft,
149
Halvbord 1 par, valnöt och bonat trä, 1800-talets mitt eller 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Stolar, 6 st, skuren och svarvad ek, gustaviansk stil, 1800-talets slut,
150
Stolar, 6 st, skuren och svarvad ek, gustaviansk stil, 1800-talets slut,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Nattygsbord, 1 par, mahogny med mässingsbeslag, så kallad "ship's-" eller "campaign-furniture",  Reprodux, England,
151
Nattygsbord, 1 par, mahogny med mässingsbeslag, så kallad "ship's-" eller "campaign-furniture", Reprodux, England,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Byrå, mahogny med mässingsbeslag, så kallad "ship's-" eller "campaign-furniture", Reprodux, England,
152
Byrå, mahogny med mässingsbeslag, så kallad "ship's-" eller "campaign-furniture", Reprodux, England,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Sideboard, mahogny med mässingsbeslag, så kallad "ship's-" eller "campaign-furniture", Reprodux, England,
153
Sideboard, mahogny med mässingsbeslag, så kallad "ship's-" eller "campaign-furniture", Reprodux, England,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Säng, mahogny med mässingsbeslag, så kallad "ship's-" eller "campaign-furniture", Reprodux, England,
154
Säng, mahogny med mässingsbeslag, så kallad "ship's-" eller "campaign-furniture", Reprodux, England,
Slutpris2 600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Serveringsbricka med löst underrede, så kallad Butler´s Tray,
155
Serveringsbricka med löst underrede, så kallad Butler´s Tray,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Hougaard, Henning, olja, räv i vinterlandskap,
156
Hougaard, Henning, olja, räv i vinterlandskap,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Skedar, 2 st silver, 17-1800-tal, total vikt 100 gram,
157
Skedar, 2 st silver, 17-1800-tal, total vikt 100 gram,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustafsberg, väggplakett, glaserat stengods, dekor av fåglar,
158
Larson, Lisa för Gustafsberg, väggplakett, glaserat stengods, dekor av fåglar,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Wallin, Ellis, olja, stilleben med fasan och grönsaker,
159
Wallin, Ellis, olja, stilleben med fasan och grönsaker,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, chamotterat stengods, "Zenit",
160
Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, chamotterat stengods, "Zenit",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Eldh, Tore för Ceson, snapsglas, 1 par, silver, total vikt 85 gram,
161
Eldh, Tore för Ceson, snapsglas, 1 par, silver, total vikt 85 gram,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Fat, porslin, Kutani, Japan, antagligen Taishô,
162
Fat, porslin, Kutani, Japan, antagligen Taishô,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Åselisus Lidbeck, Catharina för Lindshammar, vinglas, 6 st, "Måsen",
163
Åselisus Lidbeck, Catharina för Lindshammar, vinglas, 6 st, "Måsen",
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Merikallio, Mikko, egen glashytta, vinglas, 7 st, delvis blå glasmassa,
164
Merikallio, Mikko, egen glashytta, vinglas, 7 st, delvis blå glasmassa,
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Johnzon, Sven, olja, gård i vinterlandskap,
165
Johnzon, Sven, olja, gård i vinterlandskap,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer för Aneta, skrivbordslampa, röd plast och krom,
166
Okänd designer för Aneta, skrivbordslampa, röd plast och krom,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Gryta med dubbla hänklar, mässing, 1800-talets 1 hälft,
167
Gryta med dubbla hänklar, mässing, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Wallander, Alf för Rörstrand, vas, porslin,
168
Wallander, Alf för Rörstrand, vas, porslin,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bergman, Karl, olja, skärgårdsmotiv från Blekinge,
169
Bergman, Karl, olja, skärgårdsmotiv från Blekinge,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1900-talets 2 hälft, skulptur, bronserad konstmassa på marmorsockel,
170
Okänd konstnär, 1900-talets 2 hälft, skulptur, bronserad konstmassa på marmorsockel,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kandelbrar till 7 ljus, 1 par, mässing,
171
Kandelbrar till 7 ljus, 1 par, mässing,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Schaldemose, Eyvind, olja, "Ungdom i byn",
172
Schaldemose, Eyvind, olja, "Ungdom i byn",
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Durkslag, koppar och smide, 1800-tal,
173
Durkslag, koppar och smide, 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Hou, Axel, olja, dimma över Julsö med Himmelbjergtornet till höger,
174
Hou, Axel, olja, dimma över Julsö med Himmelbjergtornet till höger,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Syltkrus, saltglaserat stengods, Gustavsberg, 1895,
175
Syltkrus, saltglaserat stengods, Gustavsberg, 1895,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, kolteckning med collage, "Vladimir Vladimirovitj Putin",
176
Okänd konstnär, kolteckning med collage, "Vladimir Vladimirovitj Putin",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Barn/dockstol samt dockvagga, bemålat trä, 1800-tal,
177
Barn/dockstol samt dockvagga, bemålat trä, 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Lundgren, Bertil för Rörstrand, vas samt skål, glaserat stengods,
178
Lundgren, Bertil för Rörstrand, vas samt skål, glaserat stengods,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Vette, bemålat trä och papier maché (?), 1900-tal, kniphona,
179
Vette, bemålat trä och papier maché (?), 1900-tal, kniphona,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Aladåbform, saltglaserat lergods, Höganäs, sekelskiftet 1900,
180
Aladåbform, saltglaserat lergods, Höganäs, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ekselius, Karl Erik för JO Carlsson (JOC) Vetlanda, fåtölj, teak med svart skinnklädsel,
181
Ekselius, Karl Erik för JO Carlsson (JOC) Vetlanda, fåtölj, teak med svart skinnklädsel,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd polsk konstnär, olja, blomsterstilleben,
182
Okänd polsk konstnär, olja, blomsterstilleben,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Bjöklund, Poul, olja, Ung kvinde,
183
Bjöklund, Poul, olja, Ung kvinde,
Slutpris4 200 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Riddersporre, Johan Lorents Nielsson, gouache, norskt fjordparti - motiv från Drammen,
184
Riddersporre, Johan Lorents Nielsson, gouache, norskt fjordparti - motiv från Drammen,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1800-tal, olja, stilleben,
185
Okänd konstnär, 1800-tal, olja, stilleben,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1900-tal, fruktkorg, smide och granit,
186
Okänd designer, 1900-tal, fruktkorg, smide och granit,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Sparbössor, 5 st, glaserat lergods, 18-1900-tal,
187
Sparbössor, 5 st, glaserat lergods, 18-1900-tal,
Slutpris900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Sparbössor, 7 st, glaserat lergods, 18-1900-tal,
188
Sparbössor, 7 st, glaserat lergods, 18-1900-tal,
Slutpris1 700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
5 delar, glaserat lergods, 1800-tal,
189
5 delar, glaserat lergods, 1800-tal,
Slutpris2 000 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Lås smide, 17-1800-tal,
190
Lås smide, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, lekande pojkar,
191
Okänd konstnär, olja, lekande pojkar,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Bordslampor, 1 par, flintgods och mässing, 1900-talets 2 hälft,
192
Bordslampor, 1 par, flintgods och mässing, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.