Laddar...

Novemberauktion

Novemberauktion söndagen den 28/11 klockan 16.00.

Visning:

Fredag 26/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/11 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/11 klockan 12.00 - 16.00

Novemberauktion
Avslutad
Olson, Torsten, olja, Målning nr 4,
1
Olson, Torsten, olja, Målning nr 4,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Lindberg, Stig för Gustavsberg, vas, stengods med vit Cararraglasyr, 'Veckla', tillverkad 1953-64,
2
Lindberg, Stig för Gustavsberg, vas, stengods med vit Cararraglasyr, 'Veckla', tillverkad 1953-64,
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Adlig sigillstamp, mässing och stål, 1700-talets 1 hälft,
3
Adlig sigillstamp, mässing och stål, 1700-talets 1 hälft,
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Herrsavonett, 14 karat rödguld, Mido, 1900-talets 1 hälft, total vikt 91,5 gram
4
Herrsavonett, 14 karat rödguld, Mido, 1900-talets 1 hälft, total vikt 91,5 gram
Slutpris4 400 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Klockkedja, 18 karat rödguld, vikt 9,2 gram,
5
Klockkedja, 18 karat rödguld, vikt 9,2 gram,
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Avslutad
Saabye, August Wilhelm, skulptur, patinerad brons, Silenus på åsna,
6
Saabye, August Wilhelm, skulptur, patinerad brons, Silenus på åsna,
Slutpris3 200 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Larson, Lisa, skulptur, brons, "Tänkaren",
7
Larson, Lisa, skulptur, brons, "Tänkaren",
Slutpris11 000 SEK
Värdering7 500 - 8 000 SEK
Avslutad
Ortmans, Francois Auguste, olja, boskap och byggnader vid vattendrag,
8
Ortmans, Francois Auguste, olja, boskap och byggnader vid vattendrag,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Stekfat, porslin, Kina Qianlong (1736-95), oktogonalt med avfasade hörn,
9
Stekfat, porslin, Kina Qianlong (1736-95), oktogonalt med avfasade hörn,
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Takkrona till 6 ljus, mässing med prismor, gustaviansk stil,
10
Takkrona till 6 ljus, mässing med prismor, gustaviansk stil,
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Skålar 6 + 1, silver, Thailand Rama IX, 1900-talets mitt, vikt 1200 gram,
11
Skålar 6 + 1, silver, Thailand Rama IX, 1900-talets mitt, vikt 1200 gram,
Slutpris4 200 SEK
Värdering3 600 - 3 800 SEK
Avslutad
Skål, silver, Thailand Rama IX, 1900-talets mitt, vikt 295 gram,
12
Skål, silver, Thailand Rama IX, 1900-talets mitt, vikt 295 gram,
Slutpris800 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Bordsuppsats, silver, Thailand Rama IX, 1900-talets mitt, vikt 720 gram,
13
Bordsuppsats, silver, Thailand Rama IX, 1900-talets mitt, vikt 720 gram,
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Jirlow, Lennart, färglito, "Dansen", 1978,
14
Jirlow, Lennart, färglito, "Dansen", 1978,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Lockask, porslin, Kina, möjligen Guangxu (1875.1908),
15
Lockask, porslin, Kina, möjligen Guangxu (1875.1908),
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Herlander, Lisette för Vävaregården, Eringsboda, matta, rölakan, "Lyckeby"
16
Herlander, Lisette för Vävaregården, Eringsboda, matta, rölakan, "Lyckeby"
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Wilczek, Kornel, olja, stadsvy (Santiago de Compostela?),
17
Wilczek, Kornel, olja, stadsvy (Santiago de Compostela?),
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Bagge, Eva, gouache, "Gamla oxlar, Sätuna",
18
Bagge, Eva, gouache, "Gamla oxlar, Sätuna",
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Ljusstakar, 1 par, silver, slät modell,
19
Ljusstakar, 1 par, silver, slät modell,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer för Citymöbler Tibro, sideboard, mahogny,
20
Okänd designer för Citymöbler Tibro, sideboard, mahogny,
Slutpris1 100 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Burr, Lee Reynolds, olja, kappsegling,
21
Burr, Lee Reynolds, olja, kappsegling,
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, vas, glaserat stengods,
22
Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, vas, glaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Kylberg, Erik, olja, skärgårdslandskap,
23
Kylberg, Erik, olja, skärgårdslandskap,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
3 delar silver, rokokostil, 1900-talets mitt, total vikt 450 gram,
24
3 delar silver, rokokostil, 1900-talets mitt, total vikt 450 gram,
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Korg, silver, nyrokokostil, 1900-talets mitt, vikt 280 gram,
25
Korg, silver, nyrokokostil, 1900-talets mitt, vikt 280 gram,
Slutpris1 100 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Avslutad
Bägare, silver, senbarock, 1700-talets 1 hälft, slät, konisk på låg fotring, vikt 73 gram,
26
Bägare, silver, senbarock, 1700-talets 1 hälft, slät, konisk på låg fotring, vikt 73 gram,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, armstolar, 1 par, teak med svart läderklädsel,
27
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, armstolar, 1 par, teak med svart läderklädsel,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, armstolar, 1 par, teak med svart läderklädsel,
28
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, armstolar, 1 par, teak med svart läderklädsel,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, armstolar, 1 par, teak med svart läderklädsel,
29
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, armstolar, 1 par, teak med svart läderklädsel,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Bang, Michael för Le Klint, golvlampa, svartlackerad metall och krom, Le Klint 321, design 1994,
30
Bang, Michael för Le Klint, golvlampa, svartlackerad metall och krom, Le Klint 321, design 1994,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Salt- peppar och sockerkar, glas med silvermontage, 1900-talets 2 hälft,
31
Salt- peppar och sockerkar, glas med silvermontage, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Avslutad
Sigillstamp, silver, 1800-talets 2 hälft,
32
Sigillstamp, silver, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Sigillstamp, karneol (onyx?) och nysilver, sekelskiftet 1900,
33
Sigillstamp, karneol (onyx?) och nysilver, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Sigillstampar, 4 st, 18-1900-tal, mässing (och trä) samt bly,
34
Sigillstampar, 4 st, 18-1900-tal, mässing (och trä) samt bly,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Fat, 2 st, porslin, Qing/republik, 1900-talets 1 hälft,
35
Fat, 2 st, porslin, Qing/republik, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Antonyi, Imre, emalj på koppar, komposition
36
Antonyi, Imre, emalj på koppar, komposition
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Lauréus, Alexander, tillskriven, motiv ur Tobias historia,
37
Lauréus, Alexander, tillskriven, motiv ur Tobias historia,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Detthow, Erik, olja, sittande akt,
38
Detthow, Erik, olja, sittande akt,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Ring, platina med 8 briljantslipade diamanter om totalt cirka 0,25 carat, vikt 4,8 gram,
39
Ring, platina med 8 briljantslipade diamanter om totalt cirka 0,25 carat, vikt 4,8 gram,
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Avslutad
Van de Velde, Adriaen, hans efterföljd, olja, vädurar i landskap,
40
Van de Velde, Adriaen, hans efterföljd, olja, vädurar i landskap,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Tallrikar, 1 par, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), djupa,
41
Tallrikar, 1 par, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), djupa,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Äldre brefkortsalbum med vykort
42
Äldre brefkortsalbum med vykort
Slutpris1 300 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Andersson, Gert Ingvar, egen verkstad Klockaregården, Bosjökloster, vas samt skulptur, harpälsglaserat stengods,
43
Andersson, Gert Ingvar, egen verkstad Klockaregården, Bosjökloster, vas samt skulptur, harpälsglaserat stengods,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
3 delar porslin, Kina, Qing, 17-1800-tal,
44
3 delar porslin, Kina, Qing, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Eitel, Jacques, olja, kustvy, Provence,
45
Eitel, Jacques, olja, kustvy, Provence,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Dahlén, Uno för Aneta, golvlampa, lackerad metall, plast och krom,
46
Dahlén, Uno för Aneta, golvlampa, lackerad metall, plast och krom,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Persson, Ove, olja, "Ur sägnens värld",
47
Persson, Ove, olja, "Ur sägnens värld",
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer för Zsolnay, Pecs, vas, lysterglaserat flintgods, jugend, sekelskiftet 1900,
48
Okänd designer för Zsolnay, Pecs, vas, lysterglaserat flintgods, jugend, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.