Laddar...

Novemberauktion

Novemberauktion söndagen den 28/11 klockan 16.00.

Visning:

Fredag 26/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/11 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/11 klockan 12.00 - 16.00

Novemberauktion
Avslutad
Ring, 18 karat rödguld med kaméskuren snäcka, vikt 2,7 gram
241
Ring, 18 karat rödguld med kaméskuren snäcka, vikt 2,7 gram
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Wallander, Alf för Rörstrand, tillskriven, vas, flintgods, jugend, sekelskiftet 1900,
242
Wallander, Alf för Rörstrand, tillskriven, vas, flintgods, jugend, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Wallander, Alf för Rörstrand, kaffekoppar med underfat, 4 + 4 st, porslin, "Trollslända",
243
Wallander, Alf för Rörstrand, kaffekoppar med underfat, 4 + 4 st, porslin, "Trollslända",
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Wallander, Alf för Rörstrand, skål med underfat, porslin, Fjäril,
244
Wallander, Alf för Rörstrand, skål med underfat, porslin, Fjäril,
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Kaffekoppar med fat och assietter, 7 vardera, porslin, Royal Copenhagen musselmalet halvblonde,
245
Kaffekoppar med fat och assietter, 7 vardera, porslin, Royal Copenhagen musselmalet halvblonde,
Slutpris2 800 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Lampetter till 1 ljus, 1 par, koppar och mässing, jugend, sekelskiftet 1900,
246
Lampetter till 1 ljus, 1 par, koppar och mässing, jugend, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Skål på fot, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet helblond, dia 17 cm, medföljer
247
Skål på fot, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet helblond, dia 17 cm, medföljer
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Dalahästar, 1 par, skuret och bemålat trä, 1900-talets 1 hälft,
248
Dalahästar, 1 par, skuret och bemålat trä, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Kayser, Fredrik A för Vatne Möbler, soffa samt 2 fåtöljer, teak med beige textilklädsel,
249
Kayser, Fredrik A för Vatne Möbler, soffa samt 2 fåtöljer, teak med beige textilklädsel,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för von Schierholz, figurin, porslin, kycklingar,
250
Okänd designer för von Schierholz, figurin, porslin, kycklingar,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Schlyter, Ulf, 'Ulven', olja, dekor av djur,
251
Schlyter, Ulf, 'Ulven', olja, dekor av djur,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Schlyter, Ulf, 'Ulven', olja, dekor av djur,
252
Schlyter, Ulf, 'Ulven', olja, dekor av djur,
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Schlyter, Ulf "Ulven", olja på glas, 9 st samramade, dekor av djur,
253
Schlyter, Ulf "Ulven", olja på glas, 9 st samramade, dekor av djur,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Müller, Thomas, olja med collage, komposition med stämpel,
254
Müller, Thomas, olja med collage, komposition med stämpel,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Müller, Thomas, olja med collage, komposition med remsa,
255
Müller, Thomas, olja med collage, komposition med remsa,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Müller, Thomas, olja med collage, komposition med %-tecken,
256
Müller, Thomas, olja med collage, komposition med %-tecken,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Matta, semiantik/antik persisk,
257
Matta, semiantik/antik persisk,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Matta, old/semiantik persisk,
258
Matta, old/semiantik persisk,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Matta, semiantik/antik Kaukasus (?),
259
Matta, semiantik/antik Kaukasus (?),
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Matta, old Hamadan (?),
260
Matta, old Hamadan (?),
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Brynielsson, Sören, ollja, "Följ vägen - spelar Pan",
261
Brynielsson, Sören, ollja, "Följ vägen - spelar Pan",
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Sowa & Reiser efter Disney, färgetsningar, 1 par, Musse Pigg och Mimmi,
262
Sowa & Reiser efter Disney, färgetsningar, 1 par, Musse Pigg och Mimmi,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Jarz, Irene, färgetsning, "Mot samma mål",
263
Jarz, Irene, färgetsning, "Mot samma mål",
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Adamsson, Bo Åke, färglito, figurkomposition,
264
Adamsson, Bo Åke, färglito, figurkomposition,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Matta, old/semiantik Hamadan,
265
Matta, old/semiantik Hamadan,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Matta, old/semiantik Hamadan (?),
266
Matta, old/semiantik Hamadan (?),
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Matta, old Hamadan (?),
267
Matta, old Hamadan (?),
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Matta, old/semiantik Hamadan (?),
268
Matta, old/semiantik Hamadan (?),
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Axelremsväska, reliefpräglat mönster med läderdetaljer samt läderplånbok, Mulberry,
269
Axelremsväska, reliefpräglat mönster med läderdetaljer samt läderplånbok, Mulberry,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
2 necessärer, reliefpräglat mönster med läderdetaljer, Mulberry,
270
2 necessärer, reliefpräglat mönster med läderdetaljer, Mulberry,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Kaffeburk,. litograferad plåt, Gevalia, 1910-20-tal,
271
Kaffeburk,. litograferad plåt, Gevalia, 1910-20-tal,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Terrin med lock, flintgods, Cotton and Barlow, of Longton, Staffordshire 1850-57,
272
Terrin med lock, flintgods, Cotton and Barlow, of Longton, Staffordshire 1850-57,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 600 SEK
Avslutad
Figuriner, 1 par, delvis bemålat flintgods, antagligen Tyskland, jugend, sekelskiftet 1900,
273
Figuriner, 1 par, delvis bemålat flintgods, antagligen Tyskland, jugend, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, ytterfoder, flintgods, "Vackrare Vardagsvara", 1920-tal,
274
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, ytterfoder, flintgods, "Vackrare Vardagsvara", 1920-tal,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bjerke Petersen, Vilhelm för Rörstrand, skål, glaserat flintgods, "Fasett", design 1952,
275
Bjerke Petersen, Vilhelm för Rörstrand, skål, glaserat flintgods, "Fasett", design 1952,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Reklamflaska, Waterman bläck, glas med plastlock, 1900-talets 2 hälft,
276
Reklamflaska, Waterman bläck, glas med plastlock, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Handsymaskin, bemålat järn på träsockel,
277
Handsymaskin, bemålat järn på träsockel,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Rakskrin, skuret och bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets 2 hälft,
278
Rakskrin, skuret och bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Bordstelefoner, 3 st, B&O, Beocom 6000,
279
Bordstelefoner, 3 st, B&O, Beocom 6000,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Leksakståg, bemålat trä, Danmark, 1900-talets mitt,
280
Leksakståg, bemålat trä, Danmark, 1900-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Skål, svarvat trä, allmogearbete, 1800-tal,
281
Skål, svarvat trä, allmogearbete, 1800-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ytterfoder, flintgods, jugend, sekelskiftet 1900,
282
Ytterfoder, flintgods, jugend, sekelskiftet 1900,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ytterfoder, flintgods, Gustavsberg,  jugend, sekelskiftet 1900,
283
Ytterfoder, flintgods, Gustavsberg, jugend, sekelskiftet 1900,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ytterfoder, glaserat flintgods, Bonn, sekelskiftet 1900,
284
Ytterfoder, glaserat flintgods, Bonn, sekelskiftet 1900,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Miniatyrspegel, glas, indo-persisk, 1900-tal,
285
Miniatyrspegel, glas, indo-persisk, 1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Åslund, Elis, olja, stilleben med frukt, champagneflaska mm,
286
Åslund, Elis, olja, stilleben med frukt, champagneflaska mm,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Väggspegel, förgyllt trä och stuck, rokokostil, 1900-talets 1 hälft,
287
Väggspegel, förgyllt trä och stuck, rokokostil, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1800-tal, olja, personer och hus i landskap,
288
Okänd konstnär, 1800-tal, olja, personer och hus i landskap,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.