Laddar...

Novemberauktion

Novemberauktion söndagen den 28/11 klockan 16.00.

Visning:

Fredag 26/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/11 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/11 klockan 12.00 - 16.00

Novemberauktion
Avslutad
Voltmätare samt ampèremätare, 1900-talets mitt,
577
Voltmätare samt ampèremätare, 1900-talets mitt,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Strykjärn, brons med trähandtag, 1800-talets 1 hälft eller mitt, medföljer strykjärnsställ, järntråd,
578
Strykjärn, brons med trähandtag, 1800-talets 1 hälft eller mitt, medföljer strykjärnsställ, järntråd,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Hennix, Margareta för Gustavsberg, väggplatta, glaserat stengods,
579
Hennix, Margareta för Gustavsberg, väggplatta, glaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer för ANF Nybro, golvlampa, guldfärgad aluminium,
580
Okänd designer för ANF Nybro, golvlampa, guldfärgad aluminium,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Tomtedräkt, byxor, jacka, strumpor, skärp samt luva, 1900-talets första hälft
581
Tomtedräkt, byxor, jacka, strumpor, skärp samt luva, 1900-talets första hälft
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Skrin, trä med metallbeslag, antagligen Japan, Meiji-Taishô, inredning med lådor,
582
Skrin, trä med metallbeslag, antagligen Japan, Meiji-Taishô, inredning med lådor,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Urnor, ett par, cloissonnéarbeten, Kina, 1900-tal,
583
Urnor, ett par, cloissonnéarbeten, Kina, 1900-tal,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Krus, saltglaserat stengods, Höganäs, 3 kannor, före 1890,
584
Krus, saltglaserat stengods, Höganäs, 3 kannor, före 1890,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Matservisdelar, cirka 55 delar, Lidköpings Porslinsfabrik,
585
Matservisdelar, cirka 55 delar, Lidköpings Porslinsfabrik,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Stolar, 1 par, skuret och bonat trä, så kallade Dantestolar,
586
Stolar, 1 par, skuret och bonat trä, så kallade Dantestolar,
Slutpris1 100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Koksspann, koppar med smideshandtag, 1900-talets 2 hälft
587
Koksspann, koppar med smideshandtag, 1900-talets 2 hälft
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Norrman, Knut, olja, Visby ringmur,
588
Norrman, Knut, olja, Visby ringmur,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Normann, Lars, färglito, Sydamerikanska kvinnor,
589
Normann, Lars, färglito, Sydamerikanska kvinnor,
SlutprisInga bud
Avslutad
Karlsson, Uno Hubert, olja, interiör,
590
Karlsson, Uno Hubert, olja, interiör,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Ignatius, Lea, färgakvatint, "Fjärran skogar",
591
Ignatius, Lea, färgakvatint, "Fjärran skogar",
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Skulptur, violettglaserat stengods, sittande Buddha,
592
Skulptur, violettglaserat stengods, sittande Buddha,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Rökelsekar, glaserat flintgods med bronsmontage, orientaliskt arbete, 1900-tal,
593
Rökelsekar, glaserat flintgods med bronsmontage, orientaliskt arbete, 1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Samovar, koppar, antagligen Danmark, 1800-talets 2 hälft,
594
Samovar, koppar, antagligen Danmark, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Hein, Piet, avstressningskula, nysilver, "Superæg"
595
Hein, Piet, avstressningskula, nysilver, "Superæg"
Slutpris3 600 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Mask, skuret och bemålat trä, Hanuman,
596
Mask, skuret och bemålat trä, Hanuman,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Mask, skuret trä och djurhud, möjligen Dan,
597
Mask, skuret trä och djurhud, möjligen Dan,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Wallander, Alf för Rörstrand, tillskriven, vas, glaserat stengods,
598
Wallander, Alf för Rörstrand, tillskriven, vas, glaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Avlastningsbord, vitlackerat trä, sekelskiftet 1900,
599
Avlastningsbord, vitlackerat trä, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Matservis, 31 delar,porslin, Villeroy & Boch, "Basket",
600
Matservis, 31 delar,porslin, Villeroy & Boch, "Basket",
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Avslutad
Fickursfodral, skuret och bonad trä, 1800-talets 2 hälft, i form av golvur,
601
Fickursfodral, skuret och bonad trä, 1800-talets 2 hälft, i form av golvur,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Strömbergshyttan, skål, glas,
602
Okänd designer för Strömbergshyttan, skål, glas,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Sovelfat, glaserat lergods, 17-1800-tal,
603
Sovelfat, glaserat lergods, 17-1800-tal,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Smörstämpel, skuret trä, allmogearbete, 1800-tal,
604
Smörstämpel, skuret trä, allmogearbete, 1800-tal,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
5 delar allmogeföremål, 1800-tal,
605
5 delar allmogeföremål, 1800-tal,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Liljefors, Charlotta, olja, "Ormvråk",
606
Liljefors, Charlotta, olja, "Ormvråk",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Arninge, Gudrun, olja, "Från Luxenbourgträdgården (!) Paris",
607
Arninge, Gudrun, olja, "Från Luxenbourgträdgården (!) Paris",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Dockhuvud, bisquitporslin, Armand Marseille 3200 8/0 II,
608
Dockhuvud, bisquitporslin, Armand Marseille 3200 8/0 II,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Larsen, Christian Björn, olja, efter badet,
609
Larsen, Christian Björn, olja, efter badet,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Brandt, Carl, pastell, marin,
610
Brandt, Carl, pastell, marin,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kullberg, Isak Fredrik, olja, blåmesar,
611
Kullberg, Isak Fredrik, olja, blåmesar,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Bröndum Sörensen, Peder, olja, "Huse ved Vesterhavet",
612
Bröndum Sörensen, Peder, olja, "Huse ved Vesterhavet",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Parti kaffeskedar mm, silver, total vikt 120 gram,
613
Parti kaffeskedar mm, silver, total vikt 120 gram,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ulrichsen, Theodor, olja, utsikt över Roskilde från Sankt Jørgensbjerg,
614
Ulrichsen, Theodor, olja, utsikt över Roskilde från Sankt Jørgensbjerg,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Nordenborg, Bengt, färglito, blomsterklot,
615
Nordenborg, Bengt, färglito, blomsterklot,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, utsikt över Neapel från Posillipo med Vesuvius i fonden,
616
Okänd konstnär, olja, utsikt över Neapel från Posillipo med Vesuvius i fonden,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Örtenholm, Götrik, olja, "Kvinna vid fönster",
617
Örtenholm, Götrik, olja, "Kvinna vid fönster",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kaffekopp med underfat, delvis förgyllt porslin, Royal Copenhagen, 1800-talets mitt,
618
Kaffekopp med underfat, delvis förgyllt porslin, Royal Copenhagen, 1800-talets mitt,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer för Ti Sento, Milano, ring, sterlingsilver med facettslipad månsten (?),
619
Okänd designer för Ti Sento, Milano, ring, sterlingsilver med facettslipad månsten (?),
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Olson, Axel, färgetsning, "Dörr mot ljuset",
620
Olson, Axel, färgetsning, "Dörr mot ljuset",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Kastberg, Stig, olja, "Ballerina",
621
Kastberg, Stig, olja, "Ballerina",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Andersson, Allan, olja, gluttsnäppa,
622
Andersson, Allan, olja, gluttsnäppa,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer för Göteborgs porslinsfabrik, skinkfat, glaserat flintgods,
623
Okänd designer för Göteborgs porslinsfabrik, skinkfat, glaserat flintgods,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Vaser, 1 par, glaserat lergods, Kina, troligen Han (206 f.Kr.–220 e Kr),
624
Vaser, 1 par, glaserat lergods, Kina, troligen Han (206 f.Kr.–220 e Kr),
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.