Novemberauktion söndagen den 28/11 klockan 16.00.
Fredag 26/11 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 27/11 klockan 10.00 - 17.00
Söndag 28/11 klockan 12.00 - 16.00
Ljusstakar, 5 st, mässing, 170-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Pluntor, 5 st samt nattkärl, glas, 1800-tal,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Krus, 5 st, saltglaserat stengods, 18-1900-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Krus, saltglaserat stengods, Rörstrand, sekelskiftet 1900,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Parti diverse, 1800-tal;
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Parti metall, 18-1900-tal, strykjärn,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Brännvinskagge, järnbeslaget trä, allmogearbete,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, soffa, svart läderklädsel,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Golvur, skuret och bemålat trä, Österlen, 1800-talets 1 hälft, urtavla signerad Håkan Ahlström Alun Bruket (Alunbruket, Christinehofs Fideikommiss 1780-1830),
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, kaffekanna, porslin, Koka Blå,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Tretchikoff, Vladimir, färgoffset, Woman of Ndebele,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Grandin, Svän, olja, "Sommarbild",
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd svensk designer, 1950-60-tal, matta, vävd ylle,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Krus, 2 st, saltglaserat stengods,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Edel Rösnes, Gudrun, collage,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Cöster, Nicolai, olja, mor och barn,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Salongsbord, mahogny, empirestil, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, 1940-50-tal, fåtölj,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, 1940-50-tal, soffa,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Norrman, Lars, färglitografier, 3 st,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer för Orrefors, fotografiram, glas,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Parti armbandsur, modern tillverkning
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Parti kopparföremål, skopor, vattenkanna samt lykta, modern tillverkning,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Bok, Salvius, Lars, Sveriges Ridderskaps och Adels Wapen Bok,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd designer, skulptur, koppar, stående hjort,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Sarvig, Edvard, olja, insjölandskap,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Broberg, Iwan, olja, landskap,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Berndtsson, Rolf, gouache, flygande knipor,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Jacobsen, Bent Karl, färglito, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Nilavilakku, brons, Sydindien, 18-1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Johansson, Carl "Ägga-Calle", olja, byggnad,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Bergh, Elis för Kosta, champagnekupor samt rödvinsglas, 6 st vardera, "Junior"
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Bergh, Elis för Kosta, selters-, likör, samt snapsglas, 6 st vardera, "Junior",
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd konstnär, 1900-talets mitt, akvarell, Oudezijds Voorburgwal med Sint-Niklaaskerk, Amsterdam,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Taljor, 1 par, smide och ek,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ljusstakar, 1 par, mässing, barockstil,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Borgström, Carl-Einar för Skultuna, ljusstake, mässing, "Skyddsängeln",
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bauer, John för Rosa Ljung, efter honom, figurin, glaserat stengods,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Parti fartygsbelysningar, mässing och glas,
Slutpris1 000 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Malmvall, Karl för IKEA, vilstol, rotting, "Karlskrona",
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Dalahäst, skuret och bemålat trä, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Stop, tenn bukigt, locket med infattad medaljong av Oskar I,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Ragoutsked, pläter, 1800-talets mitt,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Soffbord, svartlackerad alm med 9 plattor i serpentinsten,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK