Loading...

Oktoberauktion

Oktoberauktion
Closed
Skulptur, elfenben på träsockel, Japan Meiji, 1800-talets slut, sittande dam med kärl,
97
Skulptur, elfenben på träsockel, Japan Meiji, 1800-talets slut, sittande dam med kärl,
Final bid1,500 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Miniatyrväggkronometer, palisander och mässing, möjligen Frankrike, 1800-talets mitt eller 2 hälft,
98
Miniatyrväggkronometer, palisander och mässing, möjligen Frankrike, 1800-talets mitt eller 2 hälft,
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Bok; Salmson, A J, Svenska KOnungar och deras Tidevarf, Hörberg Stockholm 1855, samt Wahlbohm, Carl, Fosterländska Bilder 1520-1632, Lars Johan Hjerta Stockholm 1838,
99
Bok; Salmson, A J, Svenska KOnungar och deras Tidevarf, Hörberg Stockholm 1855, samt Wahlbohm, Carl, Fosterländska Bilder 1520-1632, Lars Johan Hjerta Stockholm 1838,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Jensen, Jacob, armbandsur, stål, glas i härdat minrealglas, svart gummiarmband,
100
Jensen, Jacob, armbandsur, stål, glas i härdat minrealglas, svart gummiarmband,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Modahl, Einar, egen verkstad Oslo, brosch, sterlingsilver, dekor i filigran samt av vikingaskepp i emalj,
101
Modahl, Einar, egen verkstad Oslo, brosch, sterlingsilver, dekor i filigran samt av vikingaskepp i emalj,
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Johansson, Lars, olja, Man i båt, osignerad, 65 x 116 cm,
102
Johansson, Lars, olja, Man i båt, osignerad, 65 x 116 cm,
Final bid900 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Johansson, Lars, olja, Dagens fångst, osignerad, 87 x 65 cm
103
Johansson, Lars, olja, Dagens fångst, osignerad, 87 x 65 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Oppenheimer, Leona, olja, blomsterstilleben, signerad,
104
Oppenheimer, Leona, olja, blomsterstilleben, signerad,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Grovens, Harald, olja, stilleben med hummer,
105
Grovens, Harald, olja, stilleben med hummer,
Final bid300 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Lanje, Viking, olja, Spansk by vid Medelhavet,
106
Lanje, Viking, olja, Spansk by vid Medelhavet,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Johansson, Nils, gouache på arabisk tidning, komposition,
107
Johansson, Nils, gouache på arabisk tidning, komposition,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Cozza, Luisangelo & Mascheroni, Luigi / Decoma Design för Desalto, mabord med 2 utdragbara skivor, glas och eloxerat stål, Tender, design 1988,
108
Cozza, Luisangelo & Mascheroni, Luigi / Decoma Design för Desalto, mabord med 2 utdragbara skivor, glas och eloxerat stål, Tender, design 1988,
Final bid5,000 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK
Closed
Bojesen, Kay, egen verkstad, skulptur, teak, apa,
109
Bojesen, Kay, egen verkstad, skulptur, teak, apa,
Final bid700 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Bok; Kungligt protokoll, "Programme of the Coronation of His Majesty Vajiravudh King of Siam (Thailand)"  daterad 8 november R.S.130(1911)
110
Bok; Kungligt protokoll, "Programme of the Coronation of His Majesty Vajiravudh King of Siam (Thailand)" daterad 8 november R.S.130(1911)
Final bid1,300 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Okänd designer för Holger M Nielsen, Glostrup (HMN), läs/sängbord, krom med palisanderskivor, 1950-60-tal,
111
Okänd designer för Holger M Nielsen, Glostrup (HMN), läs/sängbord, krom med palisanderskivor, 1950-60-tal,
Final bidNo bids
Est1,800 - 2,000 SEK
Closed
Uppsatsskål, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet helblonde,
112
Uppsatsskål, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet helblonde,
Final bid1,200 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Bastianelli, Franco för Studio Laurana, skål, emaljerad koppar, polykrom dekor,
113
Bastianelli, Franco för Studio Laurana, skål, emaljerad koppar, polykrom dekor,
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Jonson, Sven, färglito, Vesper,
114
Jonson, Sven, färglito, Vesper,
Final bid500 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Erixson, Sven (X:et), gouache, ryssjorna torkas - motiv från Grötvik,
115
Erixson, Sven (X:et), gouache, ryssjorna torkas - motiv från Grötvik,
Final bidNo bids
Est3,000 - 4,000 SEK
Closed
Plåtmynt, koppar, 1 Daler Silv Mynt, Fredrik I 1740,
116
Plåtmynt, koppar, 1 Daler Silv Mynt, Fredrik I 1740,
Final bid9,000 SEK
Est5,000 - 6,000 SEK
Closed
Strüwer, Ardy, olja, "Fjärilsätaren/Butterflyeater from Ibiza",
117
Strüwer, Ardy, olja, "Fjärilsätaren/Butterflyeater from Ibiza",
Final bid2,200 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
Closed
Okänd italiensk designer, 1900-tal, taburett, förgylld metall,
118
Okänd italiensk designer, 1900-tal, taburett, förgylld metall,
Final bidNo bids
Est2,600 - 3,000 SEK
Closed
Okänd italiensk designer, 1970-80-tal, soffbord, mässing och glas,
119
Okänd italiensk designer, 1970-80-tal, soffbord, mässing och glas,
Final bid5,500 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK
Closed
Safaristol, ek, canvas och läder, så kallad Roorkhee Chair, J W Allen, 37 W Strand, London, sekelskiftet 1900,
120
Safaristol, ek, canvas och läder, så kallad Roorkhee Chair, J W Allen, 37 W Strand, London, sekelskiftet 1900,
Final bid2,000 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
Closed
Silvermynt, 2 Mark, Karl XI 1693,
121
Silvermynt, 2 Mark, Karl XI 1693,
Final bid1,400 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Silvermynt, 1 Riksdaler/3 Daler, Gustav III 1776
122
Silvermynt, 1 Riksdaler/3 Daler, Gustav III 1776
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Silvermynt, 2/3 Riksdaler, 2 Daler Silvermynt, Gustav III 1776,
123
Silvermynt, 2/3 Riksdaler, 2 Daler Silvermynt, Gustav III 1776,
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Silvermynt, 1 Riksdaler/3 Daler, Gustav III 1777,
124
Silvermynt, 1 Riksdaler/3 Daler, Gustav III 1777,
Final bid1,100 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Silvermynt, 1 Riksdaler Gustav III 1782,
125
Silvermynt, 1 Riksdaler Gustav III 1782,
Final bidNo bids
Est1,500 - 2,000 SEK
Closed
Strinning, Nils, telefonbord, teak och svartlackerad metall, "String",
126
Strinning, Nils, telefonbord, teak och svartlackerad metall, "String",
Final bid450 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Persson Digman, Greta, textiltryck, "Söndag",
127
Persson Digman, Greta, textiltryck, "Söndag",
Final bid450 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Digman, Gunilla, textiltryck, motiv efter Erik Axel Karlfeldt,
128
Digman, Gunilla, textiltryck, motiv efter Erik Axel Karlfeldt,
Final bid350 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer, 1950-60-tal, hyllmöbel, teak och svartlackerat trä,
129
Okänd designer, 1950-60-tal, hyllmöbel, teak och svartlackerat trä,
Final bid1,300 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Hurts, teak, fristående modell, 1950-60-tal,
130
Hurts, teak, fristående modell, 1950-60-tal,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer för Glössner, taklampa, glas och metall, etsad dekor av sjöstjärnor, snäckor mm,
131
Okänd designer för Glössner, taklampa, glas och metall, etsad dekor av sjöstjärnor, snäckor mm,
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,500 SEK
Closed
Bongard, Hermann för Haug/Bruksbo, Norge, soffbord, palisander,
132
Bongard, Hermann för Haug/Bruksbo, Norge, soffbord, palisander,
Final bidNo bids
Est1,500 - 2,000 SEK
Closed
Gitarr, Hermann Carlsson Levin, numrerad 406398 (1960),
133
Gitarr, Hermann Carlsson Levin, numrerad 406398 (1960),
Final bid1,100 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
Closed
Smith, Axel, olja, hästar i landskap,
134
Smith, Axel, olja, hästar i landskap,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Kölare, Nils, färgserigrafi, konkret komposition,
135
Kölare, Nils, färgserigrafi, konkret komposition,
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Andersson, Ragnar, olja, "Höstpark",
136
Andersson, Ragnar, olja, "Höstpark",
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Bords/golvlampa, mässing, nygotik, sekelskiftet 1900, dekor av fabeldjur, växtornamentik mm,
137
Bords/golvlampa, mässing, nygotik, sekelskiftet 1900, dekor av fabeldjur, växtornamentik mm,
Final bid100 SEK
Closed
Sarpaneva, Timo för Iittala, glasservis 37 delar, "Pisararengas", design 1965,
138
Sarpaneva, Timo för Iittala, glasservis 37 delar, "Pisararengas", design 1965,
Final bidNo bids
Est3,000 - 4,000 SEK
Closed
Magnussen, Erik för Stelton, termosar 2 st, plast, Stelton Classic,  medföljer termos Tupperware,
139
Magnussen, Erik för Stelton, termosar 2 st, plast, Stelton Classic, medföljer termos Tupperware,
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Vas, stengods, Meiping-formad med dekor i sang-de-boeuf-glasyr, antagligen Kina,
140
Vas, stengods, Meiping-formad med dekor i sang-de-boeuf-glasyr, antagligen Kina,
Final bid2,400 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Nielsen, Erik för KD, fat/skulptur, groda på näckrosblad, modellnr 2477,
141
Nielsen, Erik för KD, fat/skulptur, groda på näckrosblad, modellnr 2477,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Wiberg, Harald för Royal Copenhagen, figurin, tomte, polykrom underglasyrdekor,
142
Wiberg, Harald för Royal Copenhagen, figurin, tomte, polykrom underglasyrdekor,
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Kuhn, Beate för Rosenthal, tillskriven, skål, porslin, 1950-tal, triangulär,
143
Kuhn, Beate för Rosenthal, tillskriven, skål, porslin, 1950-tal, triangulär,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Westman, Marianne för Rörstrand, skål, chamotterat och glaserat stengods,
144
Westman, Marianne för Rörstrand, skål, chamotterat och glaserat stengods,
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.