Loading...

Oktoberauktion

Oktoberauktion
Closed
Okänd designer, ljusstakar, 2 st, violett glasmassa,
289
Okänd designer, ljusstakar, 2 st, violett glasmassa,
Final bid1,600 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Ring, 18 karat vitguld med 1 briljantslipad diamant om 1,00 carat Top Wesselton P1,
290
Ring, 18 karat vitguld med 1 briljantslipad diamant om 1,00 carat Top Wesselton P1,
Final bidNo bids
Est26,000 - 28,000 SEK
Closed
Dahl  Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, "Aftenbön",
291
Dahl Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, "Aftenbön",
Final bid1,200 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
Closed
Vas, porslin, Kina, Daoguang (1820-50), dekor i Kantonemalj,
292
Vas, porslin, Kina, Daoguang (1820-50), dekor i Kantonemalj,
Final bid1,600 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Spellicans (Plockepinn), elfenben, sekelskiftet 1900,
293
Spellicans (Plockepinn), elfenben, sekelskiftet 1900,
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Boksprättare, ben med fäste i sterlingsilver, England, 1900-talets början, i originaletui klätt med hajskinn,
294
Boksprättare, ben med fäste i sterlingsilver, England, 1900-talets början, i originaletui klätt med hajskinn,
Final bid1,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Hokusai, Katsushika, träsnitt, 3 st, shunga, motiv från en så kallad "Pillow Book",
295
Hokusai, Katsushika, träsnitt, 3 st, shunga, motiv från en så kallad "Pillow Book",
Final bid1,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Fickur med kedja, förgylld mässing, Zentima Precision,
296
Fickur med kedja, förgylld mässing, Zentima Precision,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Skulptur, skuret och bemålat trä och tagel, sekelskiftet 1900, stående häst,
297
Skulptur, skuret och bemålat trä och tagel, sekelskiftet 1900, stående häst,
Final bid3,000 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
Closed
Bricka/korg, skuren och bonad ek, allmogearbete, 1800-talets början,
298
Bricka/korg, skuren och bonad ek, allmogearbete, 1800-talets början,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Schmutzer, Jacob Matthias, kopparstick, 3 st, handkolorerade, Alterthümer - Antiquitates - Antiquites I-III, Världens Sju Underverk,
299
Schmutzer, Jacob Matthias, kopparstick, 3 st, handkolorerade, Alterthümer - Antiquitates - Antiquites I-III, Världens Sju Underverk,
Final bid1,500 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Closed
Hammerborg, Jo för Fogh & Mörup, bordslampa, aluminium och svärtat trä, "President"
300
Hammerborg, Jo för Fogh & Mörup, bordslampa, aluminium och svärtat trä, "President"
Final bid1,800 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Krokimodell, delvis bemålat trä, 1900-tal,
301
Krokimodell, delvis bemålat trä, 1900-tal,
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Guldmynt, 2 st, 986/1000 guld, 1 respektive 4 dukater, Österrike,
302
Guldmynt, 2 st, 986/1000 guld, 1 respektive 4 dukater, Österrike,
Final bidNo bids
Est13,000 - 14,000 SEK
Closed
Herrsavonett, 14 karat rödguld, Elgin, 1900-talets början,
303
Herrsavonett, 14 karat rödguld, Elgin, 1900-talets början,
Final bid5,500 SEK
Est6,000 - 7,000 SEK
Closed
Fältflaska, Danmark M/1856, Holmegaards Glasverk, stämplad BC,
304
Fältflaska, Danmark M/1856, Holmegaards Glasverk, stämplad BC,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Börjesson, John, efter honom, skulptur, gips, Simmaren,
305
Börjesson, John, efter honom, skulptur, gips, Simmaren,
Final bid1,500 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Closed
Vinbägare, stengods, Tyskland, 1800-talets mitt,
306
Vinbägare, stengods, Tyskland, 1800-talets mitt,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Callot, Jacques, kopparstick, "Ne voila pas de braves messagers Qui vont errants par pays estrangers", omkring 1620,
307
Callot, Jacques, kopparstick, "Ne voila pas de braves messagers Qui vont errants par pays estrangers", omkring 1620,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd konstnär, 17-1800-tal, sepiateckning, amerikanska och brittiska fartyg vid kust,
308
Okänd konstnär, 17-1800-tal, sepiateckning, amerikanska och brittiska fartyg vid kust,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Happel, Eberhard Werner, träsnitt, "Der Beylerbey auss Asia zu Pferd und seine Positur im Feldzuge"
309
Happel, Eberhard Werner, träsnitt, "Der Beylerbey auss Asia zu Pferd und seine Positur im Feldzuge"
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Bartolozzi, Francesco efter Guercino (egentligen Giovanni Francesco Barbieri), kopparstick, A sacrifice,
310
Bartolozzi, Francesco efter Guercino (egentligen Giovanni Francesco Barbieri), kopparstick, A sacrifice,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer, 1920-tal, bordslampa/arbetsbelysning, mässing,
311
Okänd designer, 1920-tal, bordslampa/arbetsbelysning, mässing,
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Engelbrecht, Martin, kopparstick, dvärgskådespelerskan Malper Höllriglin,
312
Engelbrecht, Martin, kopparstick, dvärgskådespelerskan Malper Höllriglin,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd konstnär, 1960-70-tal, blandteknik på smörpapper, Uncle Sam,
313
Okänd konstnär, 1960-70-tal, blandteknik på smörpapper, Uncle Sam,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Samovar, pläter, Louis XVI, sekelskiftet 1800,
314
Samovar, pläter, Louis XVI, sekelskiftet 1800,
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Benard, Robert, kopparstick, 5 st med förklarande texter, Chaudronnier, Boursier, Coffretier, Malletier samt Bahutier,
315
Benard, Robert, kopparstick, 5 st med förklarande texter, Chaudronnier, Boursier, Coffretier, Malletier samt Bahutier,
Final bidNo bids
Est600 - 800 SEK
Closed
Parti äldre grafik, teckningar mm
316
Parti äldre grafik, teckningar mm
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Marionett, skuret och bemålat trä, antagligen Burma, 1900-tal,
317
Marionett, skuret och bemålat trä, antagligen Burma, 1900-tal,
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Okänd designer för Walther & Söhne, vas, gjutet, gråtonat glas, art-déco, 1920-30-tal,
318
Okänd designer för Walther & Söhne, vas, gjutet, gråtonat glas, art-déco, 1920-30-tal,
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Tallrikar, 3 st, porslin, Royal Copenhagen, 1700-tal,  dekor i Sachsisk Blomst respektive Blå Blomst
319
Tallrikar, 3 st, porslin, Royal Copenhagen, 1700-tal, dekor i Sachsisk Blomst respektive Blå Blomst
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Collier, barocka, doserande pärlor, lås i 18 karat rödguld med pärla,
320
Collier, barocka, doserande pärlor, lås i 18 karat rödguld med pärla,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Skålar, 3 st, lergods, allmogearbeten, 18-1900-tal,
321
Skålar, 3 st, lergods, allmogearbeten, 18-1900-tal,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Tazza, serpentinsten och marmor med förgyllda bronsbeslag,
322
Tazza, serpentinsten och marmor med förgyllda bronsbeslag,
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Fällstol, ek och rotting, så kallad Campaign Chair, J W Allen 22 Strand London,
323
Fällstol, ek och rotting, så kallad Campaign Chair, J W Allen 22 Strand London,
Final bid1,200 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
Closed
Sandberg, Owe för Kosta, bordslampa, glas,
324
Sandberg, Owe för Kosta, bordslampa, glas,
Final bid250 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Zawadsky, Marian för Tilgmans, golvlampa, glaserat lergods, egypticerande dekor,
325
Zawadsky, Marian för Tilgmans, golvlampa, glaserat lergods, egypticerande dekor,
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Simmulsson, Mari för Uppsala Ekeby, skulptur, chamotterat och delvis rödglaserat lergods, Fågel,
326
Simmulsson, Mari för Uppsala Ekeby, skulptur, chamotterat och delvis rödglaserat lergods, Fågel,
Final bid1,200 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
Closed
Vallien, Bertil för Kosta Boda Ateljé, skulptur, glas på lös träsockel,
327
Vallien, Bertil för Kosta Boda Ateljé, skulptur, glas på lös träsockel,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer, Murano, 1900-talets mitt, vas, glas,
328
Okänd designer, Murano, 1900-talets mitt, vas, glas,
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Alberius, Olle för Rörstrand, servisdelar, porslin, Pontus, design 1968,
329
Alberius, Olle för Rörstrand, servisdelar, porslin, Pontus, design 1968,
Final bid1,100 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Matservisdelar, porslin, Pillivuyt Maeva,
330
Matservisdelar, porslin, Pillivuyt Maeva,
Final bidNo bids
Est2,000 - 3,000 SEK
Closed
Cyrén, Gunnar för Orrefors, skål, slipad kristall, Sofiero,
331
Cyrén, Gunnar för Orrefors, skål, slipad kristall, Sofiero,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Cyrén, Gunnar för Orrefors, skål, slipad kristall, Sofiero,
332
Cyrén, Gunnar för Orrefors, skål, slipad kristall, Sofiero,
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Silvermynt, 1 Riksdaler Riksmynt Karl XV 1871,
333
Silvermynt, 1 Riksdaler Riksmynt Karl XV 1871,
Final bidNo bids
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Silvermynt, 2 Mark, Karl XI 1694,
334
Silvermynt, 2 Mark, Karl XI 1694,
Final bid1,200 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Äldre myntkopia efter en Albertusthaler (Albertusrubel) Schleswig-Holstein-Gottorp 1753
335
Äldre myntkopia efter en Albertusthaler (Albertusrubel) Schleswig-Holstein-Gottorp 1753
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Silvermynt, Mexiko, 8 Reales, 1894, Durango,
336
Silvermynt, Mexiko, 8 Reales, 1894, Durango,
Final bid300 SEK
Est200 - 300 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.