Loading...

Septemberauktion

Septemberauktion
Closed
Strid, Hardy, akryl, Himmel, bomber och barnsligt hus,
49
Strid, Hardy, akryl, Himmel, bomber och barnsligt hus,
Final bid600 SEK
Est400 - 600 SEK
Closed
Strid, Hardy, epoxyemalj, Kvarnar som mal,
50
Strid, Hardy, epoxyemalj, Kvarnar som mal,
Final bid800 SEK
Est400 - 600 SEK
Closed
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin, delvis glaserat stengods, 'Pelle',
51
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin, delvis glaserat stengods, 'Pelle',
Final bid1,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Ahlmann, Mikaela för B&G, figurin, porslin, Min ballong,
52
Ahlmann, Mikaela för B&G, figurin, porslin, Min ballong,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Thymann, Vita för B&G, figurin, porslin, flicka med valp och kattunge,
53
Thymann, Vita för B&G, figurin, porslin, flicka med valp och kattunge,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, pojke med tax,
54
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, pojke med tax,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Kryddburkar, 6 st, grönglaserad keramik med teaklock, Töreboda, 1950-60-tal, teaklock från Karl Holmberg, Götene,
55
Kryddburkar, 6 st, grönglaserad keramik med teaklock, Töreboda, 1950-60-tal, teaklock från Karl Holmberg, Götene,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Matbestickuppsättning, 36 delar, silver, Prins Albert, 12 + 12 + 12 bordsknivar, -skedar och -gafflar,
56
Matbestickuppsättning, 36 delar, silver, Prins Albert, 12 + 12 + 12 bordsknivar, -skedar och -gafflar,
Final bid6,000 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
Closed
Moccaservis, 3 delar, silver, nyrokokostil, 1900-talets mitt, stämplad GAB Stockholm,
57
Moccaservis, 3 delar, silver, nyrokokostil, 1900-talets mitt, stämplad GAB Stockholm,
Final bid2,400 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Closed
Uniformsjacka för taxichaufför, terylene och ull, Egerton Burnetts Royal Serge
58
Uniformsjacka för taxichaufför, terylene och ull, Egerton Burnetts Royal Serge
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Strid, Hardy, färglinoleumsnitt, komposition, signerad, daterad 1955 och numrerad 2/6 II,
59
Strid, Hardy, färglinoleumsnitt, komposition, signerad, daterad 1955 och numrerad 2/6 II,
Final bid350 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Matsalsstolar, 8 st, skuret och gråmålat trä, rokokostil, K A Roos Helsingborg,
60
Matsalsstolar, 8 st, skuret och gråmålat trä, rokokostil, K A Roos Helsingborg,
Final bid6,000 SEK
Est4,000 - 6,000 SEK
Closed
Frank, Josef för Firma Svenskt Tenn AB, taklampa, förnicklad mässing med vitlackerat träfäste, modellnummer 2356,
61
Frank, Josef för Firma Svenskt Tenn AB, taklampa, förnicklad mässing med vitlackerat träfäste, modellnummer 2356,
Final bid4,400 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
Closed
Lindström, Bengt, färgserigrafi, komposition med drakar,  signerad med hälsning,
62
Lindström, Bengt, färgserigrafi, komposition med drakar, signerad med hälsning,
Final bid350 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Lindström, Bengt, färgserigrafi, figurkomposition,  signerad med hälsning och numrerad 177/500,
63
Lindström, Bengt, färgserigrafi, figurkomposition, signerad med hälsning och numrerad 177/500,
Final bid300 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Lindström, Bengt, färgserigrafi, figurkomposition,  signerad med hälsning och numrerad 302/400,
64
Lindström, Bengt, färgserigrafi, figurkomposition, signerad med hälsning och numrerad 302/400,
Final bid300 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Lindström, Bengt, färgserigrafi, figurkomposition,  signerad med hälsning och numrerad 169/500,
65
Lindström, Bengt, färgserigrafi, figurkomposition, signerad med hälsning och numrerad 169/500,
Final bid250 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Klaesson, Klas-Göran (Klase J:r), egen verkstad Höganäs, skulptur, glaserat stengods, fågel,
66
Klaesson, Klas-Göran (Klase J:r), egen verkstad Höganäs, skulptur, glaserat stengods, fågel,
Final bid2,200 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Klaesson, Klas-Göran (Klase J:r), egen verkstad Höganäs, skulptur, glaserat stengods, får,
67
Klaesson, Klas-Göran (Klase J:r), egen verkstad Höganäs, skulptur, glaserat stengods, får,
Final bid1,500 SEK
Est800 - 1,200 SEK
Closed
Okänd designer för Wilhelm Goebel, figurin, glaserat flintgods, Julängel,
68
Okänd designer för Wilhelm Goebel, figurin, glaserat flintgods, Julängel,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Asnago, Umberto för Penta, bordslampa med touchfunktion, lackerat metall med vitopak glaskupa, modell Bodona Large,
69
Asnago, Umberto för Penta, bordslampa med touchfunktion, lackerat metall med vitopak glaskupa, modell Bodona Large,
Final bid1,000 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
Closed
Gray, Eileen, efter henne, avlastningsbord, krom med glasskiva, modell E1027
70
Gray, Eileen, efter henne, avlastningsbord, krom med glasskiva, modell E1027
Final bid2,800 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
Closed
Kandell, John för Källemo, vägghylla, svartlackerat trä, Pilaster,
71
Kandell, John för Källemo, vägghylla, svartlackerat trä, Pilaster,
Final bid2,000 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
Closed
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, serveringsvagn, mässing med dubbla glasskivor,
72
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, serveringsvagn, mässing med dubbla glasskivor,
Final bid600 SEK
Est800 - 1,200 SEK
Closed
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, serveringsvagn, mässing med dubbla glasskivor,
73
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, serveringsvagn, mässing med dubbla glasskivor,
Final bid600 SEK
Est800 - 1,200 SEK
Closed
Väggur, förgyllt trä och stuck, rokokostil, 1900-talets mitt,
74
Väggur, förgyllt trä och stuck, rokokostil, 1900-talets mitt,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Backström, Monica för Kosta Boda, fat, glas, Tonga, dekor i svart och brunt,
75
Backström, Monica för Kosta Boda, fat, glas, Tonga, dekor i svart och brunt,
Final bid600 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Johansson, Lars "Lasse", olja, Karlsrovägen, Halmstad - utsikt från konstnärens balkong,
76
Johansson, Lars "Lasse", olja, Karlsrovägen, Halmstad - utsikt från konstnärens balkong,
Final bidNo bids
Est1,500 - 2,000 SEK
Closed
Frifarare, Arne, olja, komposition med medeltida stad, signerad,
77
Frifarare, Arne, olja, komposition med medeltida stad, signerad,
Final bidNo bids
Est4,000 - 6,000 SEK
Closed
Vippbord, mahogny, antagligen, England, 1800-talets 1 hälft, rund skiva på trepassfot,
78
Vippbord, mahogny, antagligen, England, 1800-talets 1 hälft, rund skiva på trepassfot,
Final bid2,000 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Ljusstakar, 1 par, aluminium, kannelerad stam på kvadratisk fot,
79
Ljusstakar, 1 par, aluminium, kannelerad stam på kvadratisk fot,
Final bid1,100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Klädhängare, bemålat trä, väggmodell,
80
Klädhängare, bemålat trä, väggmodell,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Herrfickur, silver och svart emalj, Omega, 1900-talets början, dekor av eklöv samt ryttare och häst i guld,
81
Herrfickur, silver och svart emalj, Omega, 1900-talets början, dekor av eklöv samt ryttare och häst i guld,
Final bid900 SEK
Est200 - 200 SEK
Closed
De Lucchi, Michele & Fassina, Giancarlo för Artemide, bordslampa, metall, Tolomeo Micro,
82
De Lucchi, Michele & Fassina, Giancarlo för Artemide, bordslampa, metall, Tolomeo Micro,
Final bid1,300 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
De Lucchi, Michele & Fassina, Giancarlo för Artemide, golvlampa, metall, Tolomeo Lettura,
83
De Lucchi, Michele & Fassina, Giancarlo för Artemide, golvlampa, metall, Tolomeo Lettura,
Final bid2,400 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
Closed
Persson Digman, Greta, batik, dekor av personer och djur i landskap,
84
Persson Digman, Greta, batik, dekor av personer och djur i landskap,
Final bid300 SEK
Est400 - 600 SEK
Closed
Pehrson, Göran/Studio Construction för Bergboms, bordslampa, krom, Minipoint BX225,
85
Pehrson, Göran/Studio Construction för Bergboms, bordslampa, krom, Minipoint BX225,
Final bid1,900 SEK
Est2,000 - 3,000 SEK
Closed
Prischl, Adolf för Goldscheider, tillskriven, figurin, bemåladad terakotta, sittande akt,
86
Prischl, Adolf för Goldscheider, tillskriven, figurin, bemåladad terakotta, sittande akt,
Final bid1,000 SEK
Est1,000 - 1,500 SEK
Closed
Qvarsebo, Thomas, skulptur, bronserad gips, stående akt,
87
Qvarsebo, Thomas, skulptur, bronserad gips, stående akt,
Final bidNo bids
Est1,500 - 2,000 SEK
Closed
Atterberg, Ingrid för Uppsala Ekeby, vas delvis glaserat lergods, Västkust,
88
Atterberg, Ingrid för Uppsala Ekeby, vas delvis glaserat lergods, Västkust,
Final bid400 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Okänd designer för Lagaholms Keramik, vas, fajans, 1950-60-tal,
89
Okänd designer för Lagaholms Keramik, vas, fajans, 1950-60-tal,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer för Osram, bordslampa/kandelaber, svärtat smide med 4 olikfärgade glas,
90
Okänd designer för Osram, bordslampa/kandelaber, svärtat smide med 4 olikfärgade glas,
Final bid2,600 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
Closed
Ytterkruka, porslin,  'Waldemarsudde', dia 26 cm
91
Ytterkruka, porslin, 'Waldemarsudde', dia 26 cm
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Vallien, Bertil för Kosta Boda, miniatyrer, 3 st, konstglas,
92
Vallien, Bertil för Kosta Boda, miniatyrer, 3 st, konstglas,
Final bid300 SEK
Est400 - 600 SEK
Closed
Ytterfoder, 1 par, bisquit, sekelskiftet 1900, dekor i guld och violett,
93
Ytterfoder, 1 par, bisquit, sekelskiftet 1900, dekor i guld och violett,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer för GAB, skål, sterlingsilver, kulhamrad modell,
94
Okänd designer för GAB, skål, sterlingsilver, kulhamrad modell,
Final bid1,300 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
Closed
Plockross-Irminger, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, läsande barn,
95
Plockross-Irminger, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, läsande barn,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, vitmelerad glasmassa med dekor av tulpan, "Tulip",
96
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, vitmelerad glasmassa med dekor av tulpan, "Tulip",
Final bid450 SEK
Est300 - 400 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.