Specialauktion Balinesisk konst, del 1

26/4 12 - 19

27/4 12 - 17

27/4 kl 17

Pujo, S R, olja, man med tupp, signerad och daterad 2006, 50 x 50 cm
Est400 - 600 SEK
Krijono, olja, "My Horse", betitlad, signerad Bali och daterad 2006, 100 x 120 cm
Final bid4,000 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
Gunarsa, Nyoman, olja, balinesiska danserskor, signerad och daterad 2005, 145 x 145  cm, i rikt skulpterad träram
Final bid6,000 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
Gunarsa, Nyoman, olja, balinesiska flöjtspelerskor, signerad och daterad 2005, 145 x 145  cm, i rikt skulpterad träram
Final bid6,000 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
Final bid3,800 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
Gunarsa, Nyoman, olja, "Three Legong Dancers", signerad och daterad 2006, 145 x 145  cm, i rikt skulpterad träram
Final bid4,200 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
Gunarsa, Nyoman, olja, balinesiska danserskor, signerad och daterad 2006, 145 x 145  cm, i rikt skulpterad träram
Final bid7,500 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
Final bid4,600 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
Gunarsa, Nyoman, olja, balinesiska danserskor, signerad och daterad 2002, 145 x 145  cm, i rikt skulpterad träram
Final bid11,000 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
Krijono, olja, "Arja", betitlad, signerad och daterad 1992, 90 x 70 cm
Final bid2,000 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
Krijono, olja, "Menanti Sang Kekasiku", betitlad, signerad och daterad 2004, 120 x 100 cm
Final bid2,800 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
Krijono, olja, "The Best", betitlad, signerad och daterad 2006, 120 x 100 cm
Final bid6,000 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
Delly, Thezar, olja, sittande balinensiska kvinnor, signerad och daterad 2004, 97 x 74 cm
Est3,000 - 4,000 SEK
Gunarsa, Nyoman, olja, balinesisk danserska, signerad och daterad 2005, 70 x 70  cm, i rikt skulpterad träram
Final bid4,000 SEK
Est2,000 - 3,000 SEK
Gunarsa, Nyoman, olja, balinesiska flöjtspelerskor, signerad och otydligt daterad, 70 x 70  cm, i rikt skulpterad träram
Final bid4,200 SEK
Est2,000 - 3,000 SEK
Delly, Thezar, olja, balinensisk kvinna, signerad och daterad 2004, 97 x 74 cm
Est3,000 - 4,000 SEK
Delly, Thezar, olja, balinensisk kvinna, signerad och daterad 2005, 97 x 74 cm
Final bid2,000 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
Gunarsa, Nyoman, olja, balinesiska kvinnor, signerad och daterad 2003, 95 x 95  cm, i rikt skulpterad träram
Final bid5,000 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
Gunarsa, Nyoman, olja, balinesiska danserskor, signerad och daterad 2000, 95 x 95  cm, i rikt skulpterad träram
Final bid4,600 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
Krijono, olja, "Siape Siyap Padak", betitlad, signerad och daterad 2005, 120 x 100 cm
Final bid8,000 SEK
Est300 - 4,000 SEK
Sudarso, olja, balinesisk kvinna, signerad och daterad 1997, 117 x 80 cm
Final bid6,000 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
Marsa, I Nyoma, olja, balinesiska kvinnor, signerad och daterad 1999, 127 x 191 (!) cm
Final bid3,000 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
Gunarsa, Nyoman, olja, balinesiska flöjtspelerskor, signerad och daterad 2006, 130 x 175 (!)  cm, i rikt skulpterad träram
Final bid6,000 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
Gunarsa, Nyoman, olja, kvinnlig balinesisk musiker, signerad och daterad 2004, 175 x 125 (!)  cm, i rikt skulpterad träram
Final bid5,000 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
Gunarsa, Nyoman, olja, balinesiska flöjtspelerskor, signerad och daterad 2006, 125 x 175 (!)  cm, i rikt skulpterad träram
Final bid6,000 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
Gunarsa, Nyoman, olja, balinesiska danserskor, signerad och daterad 2004, 175 x 125 (!)  cm, i rikt skulpterad träram
Final bid5,500 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
Gunarsa, Nyoman, olja, balinesisk danserska, signerad och daterad 2005, 175 x 125 (!)  cm, i rikt skulpterad träram
Final bid5,000 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
Sudarso, olja, balinesisk kvinna, signerad och daterad 1997, 120 x 80 cm, fuktskador
Final bid2,600 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuret trä, sittande kvinnor, h 88 cm
Est1,100 - 1,200 SEK
Jelantik, Gst, skulptur, skuren mahogny, stående kvinna, Bali, h 188 cm, proveniens: Siadja Gallery, certifikat medföljer
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Jelantik, Gst, skulptur, skuren mahogny, stående kvinna, Bali, h 180 cm, proveniens: Siadja Gallery, certifikat medföljer
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuren mahogny, stående kvinna, h 166 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuret trä, stegrande hästar, signerad W Jumu, Nyoman Sumerta Art Gallery, Ubud, Bali, h 84
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuret trä, galopperande hästar, l 100 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuret och bemålat trä, sittande kvinna, h 46 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuret trä, sittande fågel, h 36 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuret trä, stegrande häst, signerad W Jumu, Nyoman Sumerta Art Gallery, Ubud, Bali, h 70 cm, 1 ben limmat
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuret trä, sittande kvinna, h 66 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuret trä, sittande chimpans, h 28 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuret trä, stående chimpans, h 63 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuret och bemålat trä, stående kvinna, h 78 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuret och bemålat trä, stående kvinna, h 95 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd balinesisk konstnär, skulptur/soffbord, skuren mahogny med glasskiva, i form av liggande akt, total l 140 cm
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuret trä, stående kvinna, h 89 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuret och grönmålat trä, stående kvinna, h 106 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuret trä, stående kvinna, h 107 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuret och svartmålat trä, stegrande häst, h 76 cm
Est900 - 1,000 SEK
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuret trä, stående kvinna, polykrom bemålning, h 79 cm
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK