Specialauktion Balinesisk konst, del 1

26/4 12 - 19

27/4 12 - 17

27/4 kl 17

Gunarsa, Nyoman, olja, balinesisk musiker, signerad och daterad 2006, 125 x 100 (!) cm, i rikt skuren ram
Final bid5,500 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
Marsa, I Nyoma, olja, balinesisk kvinna, signerad och daterad 1999, 60 x 50 cm
Est2,000 - 3,000 SEK
Sudarso, olja, balinesisk kvinna, signerad och daterad -98, 76 x 54 cm
Final bid2,400 SEK
Est2,000 - 3,000 SEK
Gunarsa, Nyoman, olja, balinesisk danserska, signerad och daterad 2006, 95 x 95  cm, i rikt skulpterad träram
Final bid4,200 SEK
Est2,000 - 3,000 SEK
Sudarso, olja, sittande balinesisk kvinna, signerad och daterad -98, 112 x 75 cm
Final bid4,400 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
Final bid1,000 SEK
Est2,000 - 3,000 SEK
Gunarsa, Nyoman, olja, balinesisk danserska, signerad och daterad 2006, 125 x 100 (!) cm, i rikt skuren ram
Final bid5,500 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
Gunarsa, Nyoman, olja, balinesiska danserskor, signerad och daterad 2005, 125 x 175 (!)  cm, i rikt skulpterad träram
Final bid5,500 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
Gunarsa, Nyoman, olja, balinesisk musiker, signerad och daterad 2006, 95 x 95 cm, i rikt skuren ram
Final bid4,800 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
Gunarsa, Nyoman, olja, balinesiska danserskor, signerad och daterad 2005, 125 x 200 (!) cm, i rikt skulpterad träram
Final bid8,500 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
Est2,000 - 3,000 SEK
Antara, Bawa, olja, sittande balinesiska, signerad Bali och daterad 2005, 95 x 70
Est3,000 - 4,000 SEK
Gunarsa, Nyoman, olja, balinesisk musiker, signerad och daterad 2005, 175 x 125 (!) cm, i rikt skulpterad träram
Final bid6,000 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
Gunarsa, Nyoman, olja, kvinnlig balinesisk musiker, signerad och daterad 2006, 175 x 125 (!)  cm, i rikt skulpterad träram
Final bid6,000 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
Gunarsa, Nyoman, olja, balinesiska danserskor, signerad och daterad 2006, 100 x 100 cm, i rikt skulpterad träram
Final bid4,400 SEK
Est2,000 - 3,000 SEK
Gunarsa, Nyoman, akvarell, balinesiska kvinnor med barn, signerad och daterad 2006, synlig pappersstorlek 160 x 116 (!)  cm
Final bid3,200 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
Sudarso, olja, sittande balinesisk kvinna "Wanita Duduk", signerad och daterad 1989, 140 x 89 cm, proveniens: Siadja Gallery, certifikat medföljer
Final bid3,200 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
Krijono, olja och bladguld, man med tupp, betitlad (?), signerad och daterad 2005, 120 x 100 cm
Final bid7,000 SEK
Est2,000 - 3,000 SEK
Gunarsa, Nyoman, olja, balinesisk danserska, signerad och daterad 2005, 175 x 125 (!)  cm, i rikt skulpterad träram
Final bid4,800 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
Gunarsa, Nyoman, olja, balinesiska kvinnor, signerad, 145 x 145 (!)  cm, i rikt skulpterad träram, proveniens: Rudana Fine Art Gallery Bali
Final bid8,000 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
Gunarsa, Nyoman, olja, balinesiska danserskor, signerad, 145 x 145 (!)  cm, i rikt skulpterad träram
Final bid6,000 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
Gunarsa, Nyoman, akvarell, balinesisk danserska, signerad och daterad 2005, synlig pappersstorlek 157 x 113 (!)  cm
Final bid4,400 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
Final bid4,400 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
Krijono, olja, "Arja", betitlad, signerad och daterad 2005, 140 x 140 cm
Final bid6,500 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
Krijono, olja, "Manuk Rawa Dancer", betitlad, signerad och daterad 2005, 140 x 140 cm
Final bid7,000 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
Delly, olja, sittande balinensiska kvinnor, signerad, 75 x 75 cm
Final bid1,000 SEK
Est2,000 - 3,000 SEK
Krijono, olja, "Condong Dancer", betitlad, signerad Ubud, Bali och daterad 2005, 140 x 140 cm
Final bid5,000 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
Krijono, olja, "Pang Selomat", betitlad, signerad och daterad -92, 140 x 140 cm
Final bid6,000 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
Krijono, olja, "Kupu Kupu", betitlad, signerad Bali och daterad 1990, 90 x 130 cm
Final bid3,200 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
Marsa, I Nyoma, olja, balinesiska danserskor, signerad och daterad 2003, 100 x 110 cm
Est2,000 - 3,000 SEK
Gunarsa, Nyoman, olja, balinesisk danserska, signerad, 70 x 70  cm, i rikt skulpterad träram
Final bid3,800 SEK
Est2,000 - 3,000 SEK
Final bid4,000 SEK
Est2,000 - 3,000 SEK
Krijono, olja, "Baris Masal", betitlad, signerad Bali, 100 x 70 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,000 - 3,000 SEK
Martadiraja, Raden Roedyat, olja, sittande balinesisk akt, signerad och daterad -90, 90 x 90 cm
Final bid5,000 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
Final bid4,200 SEK
Est200 - 3,000 SEK
Gunarsa, Nyoman, olja, balinesisk bågskytt, signerad, 70 x 70 cm, i rikt skulpterad träram
Final bid3,800 SEK
Est2,000 - 3,000 SEK
Final bid3,800 SEK
Est2,000 - 3,000 SEK
Delly, Thezar, olja, sittande balinensisk kvinna, signerad, 100 x 75 cm
Final bid2,000 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
Martadiraja, Raden Roedyat, olja, sittande balinesisk akt, signerad och daterad -90, 100 x 100 cm
Final bid3,600 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
Gunarsa, Nyoman, olja, balinesiska demoner, signerad och daterad 2005, 145 x 145 (!) cm, i rikt skulpterad träram
Final bid4,400 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
Krijono, olja, "Bali Dancers", betitlad, signerad och daterad 2005, 140 x 140 cm
Final bid6,000 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
Delly, Thezar, olja, "A Balinese girl", signerad och daterad 2004, 154 x 98 cm
Est3,000 - 4,000 SEK
Delly, Thezar, olja, "Two Balinese girls", signerad och daterad 2004, 154 x 98 cm
Final bid2,000 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
Delly, Thezar, olja, två balinesiska flickor, signerad och daterad 2005, 154 x 98 cm
Est3,000 - 4,000 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
Dullah, Saiman, olja, mansporträtt, signerad och daterad 1989, 35 x 30 cm, i rikt skuren hardwooodram
Final bid6,000 SEK
Est2,000 - 3,000 SEK
Dullah, Saiman, , olja, kvinnoporträtt, signerad och daterad 1973, 60 x 50 cm, i rikt skuren hardwooodram
Final bid20,000 SEK
Est4,000 - 6,000 SEK
Pujo, S R, olja, balinesisk kvinna, signerad och daterad 2006, 60 x 50 cm
Est600 - 700 SEK