Loading...

Julauktion

Julauktion söndagen den 17 december kl 16


Visning:

15/12 kl 12-19

16/12 kl 12-17

17/12 kl 12-16

Julauktion
Closed
Höglund, Erik för Boda, ölstop, 5 st, grön glasmassa, höjd ca 11 cm
29
Höglund, Erik för Boda, ölstop, 5 st, grön glasmassa, höjd ca 11 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Lockurna porslin Kina Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor av piover mm, hänkelfästen och lockknopp i form av Fo-hundar, höjd 44 cm, lockknopp med lagning
31
Lockurna porslin Kina Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor av piover mm, hänkelfästen och lockknopp i form av Fo-hundar, höjd 44 cm, lockknopp med lagning
Final bidNo bids
Est4,200 - 4,400 SEK
Closed
Lockurna porslin Kina Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor av piover mm, hänkelfästen och lockknopp i form av Fo-hundar, höjd 43 cm, lockknopp med lagning
32
Lockurna porslin Kina Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor av piover mm, hänkelfästen och lockknopp i form av Fo-hundar, höjd 43 cm, lockknopp med lagning
Final bidNo bids
Est4,200 - 4,400 SEK
Closed
Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, miniatyrvas, vitglaserat stengods, signerad, h 11,5 cm
34
Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, miniatyrvas, vitglaserat stengods, signerad, h 11,5 cm
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, glas, dekor i polykromt underfång, osignerad, h 20 cm
38
Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, glas, dekor i polykromt underfång, osignerad, h 20 cm
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, väggplatta, glaserat stengods, "Glädjehus", ur serien "Väggplattor" från 1977, signerad, daterad 1978 (!) och numrerad 111/950, 32 x 26 cm
44
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, väggplatta, glaserat stengods, "Glädjehus", ur serien "Väggplattor" från 1977, signerad, daterad 1978 (!) och numrerad 111/950, 32 x 26 cm
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Okänd designer, art-déco, 1920-tal, kupa för taklampa, bemålat glas, diameter 40 cm
51
Okänd designer, art-déco, 1920-tal, kupa för taklampa, bemålat glas, diameter 40 cm
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Okänd designer för Ölandshyttan, bordslampfötter, 3 st, glas, varierande höjd
72
Okänd designer för Ölandshyttan, bordslampfötter, 3 st, glas, varierande höjd
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Potpourriekorg, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Helblonde, modellnummer 1057, l 28 cm
73
Potpourriekorg, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Helblonde, modellnummer 1057, l 28 cm
Final bid2,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, Adventsgris, ur serien Matilda från 1963, signerad och etikettmärkt, l 30 cm, sprickor och -nagg
74
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, Adventsgris, ur serien Matilda från 1963, signerad och etikettmärkt, l 30 cm, sprickor och -nagg
Final bid1,000 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd designer för Aluminia, jultallrikar, 1909, 1916 samt 1918, diameter 16 cm, 1 med avslag i botten
75
Okänd designer för Aluminia, jultallrikar, 1909, 1916 samt 1918, diameter 16 cm, 1 med avslag i botten
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Golvurna, porslin, Kina, Kangxi (1662-1722), blå underglasyrdekor av flodlandskap, botten med koncentriska, blå ringar, h 31 cm, hårspricka
87
Golvurna, porslin, Kina, Kangxi (1662-1722), blå underglasyrdekor av flodlandskap, botten med koncentriska, blå ringar, h 31 cm, hårspricka
Final bidNo bids
Est6,000 - 7,000 SEK
Closed
Zawadsky, Marian för Tilgmans, lockurna, fajans, "Iduns Silveräpplen", signerad och daterad 1960, h 41 cm
88
Zawadsky, Marian för Tilgmans, lockurna, fajans, "Iduns Silveräpplen", signerad och daterad 1960, h 41 cm
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Okänd designer, sekelskiftet 1900, julkanna, delvis bemålat flintgods, dekor av tomte och gris, höjd 12 cm, hårspricka
100
Okänd designer, sekelskiftet 1900, julkanna, delvis bemålat flintgods, dekor av tomte och gris, höjd 12 cm, hårspricka
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Hedegaard, Johannes för Royal Copenhagen, skulptur, delvis turkosglaserat, brunt stengods, stående kvinna med duvor, modellnummer 21319, signerad h 31 cm
107
Hedegaard, Johannes för Royal Copenhagen, skulptur, delvis turkosglaserat, brunt stengods, stående kvinna med duvor, modellnummer 21319, signerad h 31 cm
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Dahl-Jensen, Jens Peter, figurin porslin, Japansk jonglörflicka, modellnummer 1326, polykrom underglasyrdekor, h 18 cm
114
Dahl-Jensen, Jens Peter, figurin porslin, Japansk jonglörflicka, modellnummer 1326, polykrom underglasyrdekor, h 18 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Thomsen, Christian för Royal Copenhagen, figurin, porslin, potatisplockerska modellnummer 1549, design 1913, polykrom underglasyrdekor, h 28 cm
117
Thomsen, Christian för Royal Copenhagen, figurin, porslin, potatisplockerska modellnummer 1549, design 1913, polykrom underglasyrdekor, h 28 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Locher, Axel för B&G, figurin porslin, Fiskarhustru på Gammel Strand, modellnummer 2233, polykrom underglasyrdekor, h 22 cm
118
Locher, Axel för B&G, figurin porslin, Fiskarhustru på Gammel Strand, modellnummer 2233, polykrom underglasyrdekor, h 22 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Wärff, Göran, ljuslykta, glas, "Polar", polykrom glasmassa, höjd 16 cm
119
Wärff, Göran, ljuslykta, glas, "Polar", polykrom glasmassa, höjd 16 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, skål, delvis gulglaserat stengods, unik, signerad med Studiohanden, dia 41 cm
121
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, skål, delvis gulglaserat stengods, unik, signerad med Studiohanden, dia 41 cm
Final bid3,400 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Westman, Marianne för Rörstrand, bordslampa, porslin, Piggelin, design 1970, signerad, h inklusive skärm 50 cm
127
Westman, Marianne för Rörstrand, bordslampa, porslin, Piggelin, design 1970, signerad, h inklusive skärm 50 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Schlitt, Heinrich för Villeroy & Boch, krus, glaserat stengods med tennlock, så kallat "Zwergenkrug", polykrom dekor av dvärgar mm, tryckt signatur, daterat 1909, h 25 cm
129
Schlitt, Heinrich för Villeroy & Boch, krus, glaserat stengods med tennlock, så kallat "Zwergenkrug", polykrom dekor av dvärgar mm, tryckt signatur, daterat 1909, h 25 cm
Final bidNo bids
Est2,400 - 2,600 SEK
Closed
Engman, Kjell för Kosta Boda, skål, glas, dekor i blått, signerad och numrerad 59111, dia 15 cm, i originalförpackning
141
Engman, Kjell för Kosta Boda, skål, glas, dekor i blått, signerad och numrerad 59111, dia 15 cm, i originalförpackning
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Vas, kristall, etsad och emaljerad dekor av blommande gren, Legras & Cie. Montjoie, Saint Denis, art-nouveau, sekelskiftet 1900, förgylld mynning, osignerad, invändig tillverkningsspricka, h 15 cm
154
Vas, kristall, etsad och emaljerad dekor av blommande gren, Legras & Cie. Montjoie, Saint Denis, art-nouveau, sekelskiftet 1900, förgylld mynning, osignerad, invändig tillverkningsspricka, h 15 cm
Final bid1,600 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Bergström, Lena, skulptur/skål, 'Planets', Kosta Boda, signerad samt numrerad 175/500. I/IV 'Merkurius'. Signerad "7630007 Kosta Boda LIM. ED". Box samt USB-sticka medföljer. Längd 22, höjd 18 cm.
162
Bergström, Lena, skulptur/skål, 'Planets', Kosta Boda, signerad samt numrerad 175/500. I/IV 'Merkurius'. Signerad "7630007 Kosta Boda LIM. ED". Box samt USB-sticka medföljer. Längd 22, höjd 18 cm.
Final bidNo bids
Est3,400 - 3,600 SEK
Closed
Bergström, Lena, skulptur/skål, 'Planets', Kosta Boda, signerad samt numrerad 85/500. II/IV 'Saturnus'. Signerad "7630008 Kosta Boda LIM. ED". Box medföljer. Längd 22, höjd 18 cm.
163
Bergström, Lena, skulptur/skål, 'Planets', Kosta Boda, signerad samt numrerad 85/500. II/IV 'Saturnus'. Signerad "7630008 Kosta Boda LIM. ED". Box medföljer. Längd 22, höjd 18 cm.
Final bidNo bids
Est3,400 - 3,600 SEK
Closed
Bergström, Lena, skulptur/skål, 'Planets', Kosta Boda, signerad samt numrerad 140/500. IV/IV 'Jorden'. Signerad "7630010 Kosta Boda LIM. ED". Box medföljer. Längd 22, höjd 18 cm.
164
Bergström, Lena, skulptur/skål, 'Planets', Kosta Boda, signerad samt numrerad 140/500. IV/IV 'Jorden'. Signerad "7630010 Kosta Boda LIM. ED". Box medföljer. Längd 22, höjd 18 cm.
Final bidNo bids
Est3,400 - 3,600 SEK
Closed
Bergström, Lena, skulptur/skål, 'Planets', Kosta Boda, signerad samt numrerad 243/500. III/IV 'Mars'. Signerad "7630009 Kosta Boda LIM. ED". Box medföljer. Längd 22, höjd 18 cm.
165
Bergström, Lena, skulptur/skål, 'Planets', Kosta Boda, signerad samt numrerad 243/500. III/IV 'Mars'. Signerad "7630009 Kosta Boda LIM. ED". Box medföljer. Längd 22, höjd 18 cm.
Final bidNo bids
Est3,400 - 360 SEK
Closed
Clough, Dorothy för Gefle/Uppsala Ekeby, skulptur, glaserat stengods, elefanthona med unge, design 1956, h 12 cm
186
Clough, Dorothy för Gefle/Uppsala Ekeby, skulptur, glaserat stengods, elefanthona med unge, design 1956, h 12 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Vas, opalinglas, 1800-talets mitt eller 2 hälft, stiliserad dekor av orm,  h 30 cm
190
Vas, opalinglas, 1800-talets mitt eller 2 hälft, stiliserad dekor av orm, h 30 cm
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,100 SEK
Closed
Hellström, Thomas för Nittsjö, figurin, glaserat lergods, tupp, h 31 cm
191
Hellström, Thomas för Nittsjö, figurin, glaserat lergods, tupp, h 31 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Auböck Jr, Carl för Werkstätte Carl Auböck/Illums Bolighus, kanna, glas med lädermanschett och mässingshänkel, modell 3749, design 1950-tal, h 23 cm, medföljer 1 extra manschett
194
Auböck Jr, Carl för Werkstätte Carl Auböck/Illums Bolighus, kanna, glas med lädermanschett och mässingshänkel, modell 3749, design 1950-tal, h 23 cm, medföljer 1 extra manschett
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Mugg, glaserat flintgods, Royal Doulton "Lobster Man", design 1967, h 20 cm
197
Mugg, glaserat flintgods, Royal Doulton "Lobster Man", design 1967, h 20 cm
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Scarpa, Carlo, tillskriven, vas, rökfärgat glas, sannolikt Murano omkring 1940, slipad dekor av "Nido d'ape"-mönster i "Battuto"-teknik, h 34 cm
202
Scarpa, Carlo, tillskriven, vas, rökfärgat glas, sannolikt Murano omkring 1940, slipad dekor av "Nido d'ape"-mönster i "Battuto"-teknik, h 34 cm
Final bidNo bids
Est5,500 - 6,000 SEK
Closed
Sergel (Sergell), Johan Tobias, efter honom, figurgrupp, parian, ant Gustavsberg sekelskiftet 1900, Amor och Psyche, h 28 cm, obetydliga nagg på fingerspetsar
203
Sergel (Sergell), Johan Tobias, efter honom, figurgrupp, parian, ant Gustavsberg sekelskiftet 1900, Amor och Psyche, h 28 cm, obetydliga nagg på fingerspetsar
Final bid700 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Locher, Axel för B&G, figurin, porslin, skomakare, modellnummer 2228, polykrom underglasyrdekor, h 22 cm
204
Locher, Axel för B&G, figurin, porslin, skomakare, modellnummer 2228, polykrom underglasyrdekor, h 22 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Cyrén Gunnar, för Orrefors, karaff med propp, "Sofiero", design 1960, signerad, h 26 cm
206
Cyrén Gunnar, för Orrefors, karaff med propp, "Sofiero", design 1960, signerad, h 26 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Cyrén Gunnar, för Orrefors, skål, "Sofiero", design 1960, signerad, h 11 cm
209
Cyrén Gunnar, för Orrefors, skål, "Sofiero", design 1960, signerad, h 11 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Morales-Schildt, Mona för Kosta, vas, glas, dekor i blåfärgat underfång, signerad, höjd 20 cm
213
Morales-Schildt, Mona för Kosta, vas, glas, dekor i blåfärgat underfång, signerad, höjd 20 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Heilimo, Brita för Arabia, väggrefief, delvis glaserad keramik, dekor av fiskar, signerad, längd 37 cm
214
Heilimo, Brita för Arabia, väggrefief, delvis glaserad keramik, dekor av fiskar, signerad, längd 37 cm
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Hellström, Thomas för Nittsjö, skålfat, glaserat flintgods, grisformat, signerat, längd 28 cm
215
Hellström, Thomas för Nittsjö, skålfat, glaserat flintgods, grisformat, signerat, längd 28 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer för von Schierholz, skålfat, glaserat porslin, dekor av rosor, diameter 28 cm, minimal nagg
216
Okänd designer för von Schierholz, skålfat, glaserat porslin, dekor av rosor, diameter 28 cm, minimal nagg
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Lundin, Ingeborg för Orrefors, vas, klarglas, optikblåst ("dubbelfång"), signerad och numrerad DU 3343,
217
Lundin, Ingeborg för Orrefors, vas, klarglas, optikblåst ("dubbelfång"), signerad och numrerad DU 3343,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Wärff, Göran för Kosta, karaffer, 2 st samt ishink, glas, Prince, höjd 11 . 25 cm
218
Wärff, Göran för Kosta, karaffer, 2 st samt ishink, glas, Prince, höjd 11 . 25 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Uosikkinen, Raija för Arabia, saltkärl, flintgods med teaklock, , 2 st, "Sirpa", längd 18 cm
224
Uosikkinen, Raija för Arabia, saltkärl, flintgods med teaklock, , 2 st, "Sirpa", längd 18 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd designer för Tirschenreuth Bavaria, kaffeservis, dekor i blått och guld, ca 20 delar
225
Okänd designer för Tirschenreuth Bavaria, kaffeservis, dekor i blått och guld, ca 20 delar
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Bordslampa, porslin, rokokostil, Friedrich Greiner Volkstadt-Rudolstadt, 1900-talets 1 hälft, dekor av putti, polykrom och förgylld dekor, smärre skador, h inklusive lamphållare 40 cm, smärre fotnagg
232
Bordslampa, porslin, rokokostil, Friedrich Greiner Volkstadt-Rudolstadt, 1900-talets 1 hälft, dekor av putti, polykrom och förgylld dekor, smärre skador, h inklusive lamphållare 40 cm, smärre fotnagg
Final bidNo bids
Est1,300 - 1,400 SEK
Closed
Larsson, Åke, egen verkstad, Viken, skulptur, glaserat stengods, stående par, signerad och etikettmärkt, h 41 cm
243
Larsson, Åke, egen verkstad, Viken, skulptur, glaserat stengods, stående par, signerad och etikettmärkt, h 41 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.