Novemberauktion söndagen den 26/11 klockan 16.00.

Fredag 24/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 25/11 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 26/11 klockan 12.00 - 16.00

Cantagalli, Ulisse, egen verkstad Florens, väggfat, fajans, historismus, 1800-talets 2 hälft, polykrom, Urbinoinspirerad dekor av änglar i landskap, signerat, dia 26 cm
Final bid8,500 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
Est6,500 - 7,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda, vas, Skyscraper, ur serien Metropolis 2000
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skål, bemålat glas, "Tulip", diameter 22 cm
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Est3,800 - 4,000 SEK
Est3,800 - 4,000 SEK
Est3,800 - 4,000 SEK
Est3,800 - 4,000 SEK
Est3,800 - 4,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Sarpaneva, Timo för Iittala, ljusstakar, 3 st, gjutet glas, Festivo, design 1966, signerade,  höjd 8 - 18 cm
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Cyrén Gunnar, för Orrefors, skål, "Stenhammar", signerad, l 34 cm
Final bid1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Cyrén Gunnar, för Orrefors, skål på fot, "Sofiero", design 1960, signerad, h 17 cm
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est600 - 700 SEK
Väggkruka, glaserat stengods, i form av elefanthuvud, h 35 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Est300 - 400 SEK
Est700 - 800 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Hedegaard, Johannes, tillskriven, skulptur, terrakotta mor med barn, monogramsignerad och daterad 1950, h 29 cm
Final bid1,200 SEK
Est600 - 700 SEK
Est600 - 700 SEK
Est500 - 600 SEK
Est600 - 700 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,600 - 1,700 SEK
Kaffeservis, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, gräddkanna, sockerskål med lock samt 12 vardera av assietter dia 17 cm, medföljer extra kopp
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd designer för Gustavsberg, uppläggningsfat, flintgods, Alva, längd 36 cm
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, dekor i grönt, signerad, modell 1444, höjd 17 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est700 - 800 SEK