EN
Loading...
Septemberauktion
Auktion söndag 24/9 klockan 16
Visning:
Fredag 22/9 klockan 12 - 19
Lördag 23/9 klockan 12 - 17
Söndag 24/9 klockan 12 - 16
Lowest lot number
- MöblerClear filters
32
Kristiansson, Uno och Östen för Vittsjö Möbelfabrik/Luxus, väggskåp, teak samt svärtat päronträ med tennintarsia, Abstrakt, modellnr 301, l 75 cm, litteratur: Vittsjömöbels katalog 1957, avbildad
Final bidNo bids
Est4,220 - 4,400 SEK
57
Foersom, Johannes & Hiort-Lorenzen, Peter för Paustian, armstol, metall med vitt plastöverdrag och textilklädd sits, ASAP, gjuten signatur, modellen vann Red Dotpriset 2012
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
65
Okänd skandinavisk designer, 1960-tal, matbord med 2 utdragsskivor, palisander, bredd 86 cm, längd 150 + 2x52 (totalt 254 cm), normalt bruksslitage med någon fläck, mittskiva solblekt
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
66
Okänd designer för Boltinge Stolefabrik, matsalsstolar, 6 st, palisander med ylleklädsel, modellnummer 86, 1960-tal, brännstämplade
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
80
Vinkylare, palisander med flera träslag, rik intarsiadekor, infattade Wedgwoodplaketter i så kallat Jasperware, invändig mässingsbehållare, h 49 cm, sprickor
Final bidNo bids
Est5,500 - 6,000 SEK
92
Piedestal svärtat trä med mässingsbeslag, nyrenässans, 1800-talets 2 hälft, svarvad på trepassformad fotplatta, h 101 cm
Final bid1,000 SEK
Est600 - 700 SEK
96
Okänd designer för Victoria's Design House, regissörsstolar, 1 par, bambu och canvas
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
105
Okänd designer, 1900-talet, snurrpall, björk och smide, 1900-talets 1 hälft, justerbar höjd
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
108
Breuer, Marcel, efter honom, stol, böjträ och stål med rottingklädsel, "Cesca", 1900-talets slut, modellen designad 1928 och namngiven efter Breuers styvdotter Francesca, etikett Made in Italy
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
134
Fältmöbel, så kallad Tansu, Japan eller Korea, 1800-tal, nedfällbar lucka, bakom vilken inredning med små lådor och fack, delvis med original pappersbeklädnad, b 114 h 110 cm
Final bid1,500 SEK
Est1,600 - 1,700 SEK
156
Okänd designer, 1950-60-tal, soffbord, teakskiva med intarsia på svärtat underrede med mässingsskoningar, l 90 cm, smärre slitage
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
157
Soffa, mahogny, empiretyp, 1800-tal, dekor av akantus mm, l 238 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
184
Lovegrove, Ross för Bernhardt Design, stolar, 1 par, plast och krom, "Orbit", design 2005, gjuten signatur, bruksslitage
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
221
Okänd designer, stol, ek, beige skinnklädsel
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
249
Okänd designer, 1900-talets mitt, pall, fur, l 62 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
254
Bülow, Lars & Kersti Sandin Bülow för TUA, armstol, böjträ med formpressat, laminerat trä, Zig Chair Wood, design 1985
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
274
Jalk, Grete för P Jeppesen Møbelfabrik, Store Heddinge Danmark, 1950-60-tal, soffbord, teak med infattad svart melaminskiva, l 160 cm
Final bidNo bids
Est1,900 - 2,000 SEK
276
Wegner, Hans J för Getama, soffa, ek med original grön ylleklädsel, modell GE236/4, design 1955, l 230 cm, smärre slitage
Final bidNo bids
Est9,000 - 10,000 SEK
279
Okänd designer, 1960-tal, serveringsvagn, ek, löstagbara brickor, längd 82 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
290
Kista, fur med smidesbeslag, renässanstyp, 1600-tal (?), l 90 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
301
Salsskåp, valnöt med brännförgyllda beslag, sen rokoko, Mästerstycke av Carl Gustaf Widbom, mästare i Stockholm 1777-84 , underdel med 2 lådor och parkopplade framben,
Final bid80,000 SEK
Est28,000 - 30,000 SEK
338
Vägglampett, skuret och bemålat trä, Brasilien, 1900-tal, höjd 48 cm
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
376
Postskåp, grålackerad metall, höjd 192 cm, mindre skador
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
407
Dahlén, Arne för Dahléns Fåtöljindustri Dalum, armstol, klädd i konstull, etikettmärkt
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
450
Konsolbord, skuret och förgyllt trä och pastellage med skiva i porfyr, högklassigt gustavianskt Stockholmsarbete, 1770-80-tal, dekor av festoner, fleuroner mm, h 83 cm,
Final bid36,000 SEK
Est16,000 - 18,000 SEK
493
Okänd designer för Nordal, köpmansdisk, glas och vintagebehandlad fur, "Pharmacy" höjd 90 cm
Final bidNo bids
Est3,800 - 4,000 SEK
520
Taburetter/pallar, 4 st, ljus björk, biedermeier, 1800-talets 1 hälft, klädsel med dekor av blommor, orangrepp
Final bid1,500 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
535
Ekström, Yngve för Swedese, fåtölj, ek, "Mingo", design 1956, stoppning torkad
Final bid1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
565
Miniatyrvitrinskåp samt hörnhylla, bemålat trä, sekelskiftet 1900, h 50 respektive 68 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
570
Okänd designer för IKEA, soffbord, "Bjällsta", palisanderimiterande skiva med svärtade ben, diameter 80 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
571
Spegel, bronserat trä och stuck, Gustavs, 1900-talets 1 hälft, höjd 135 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
572
Halvbord/väggkonsol, bronserat trästenskiva, längd 52 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
598
Fåtöljer, 1 par, klädsel i gul sammet, så kallad Emmafåtöljer, 1900-talets mitt, främre ben med avslutande hjultrissor
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
617
Stolar, 1 par, rikt skuren och bonad ek med klädsel i så kallat gyllenläder, barockstil, 1800-tal
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
632
Okänd designer, 1960-tal, hyllsystem, palisander, säljs i omonterat skick, ej besiktad i monterat skick
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
690
Okänd dansk designer, 1960-tal, byrå, teak, 6 lådor, h 108, b 80 cm
Final bid2,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
691
Okänd dansk designer, sovrumsmöbel, teak, över- och underdel med lådor, nedfällbar sminkspegel, h 104, b 80 cm
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
733
Golvur, valnöt med förgyllda detaljer, England, Queen Anee, 1700-talets början, urtavla signerad James Markwick London (verksam 1692-1730), höjd 246 cm
Final bid10,000 SEK
Est11,000 - 12,000 SEK
779
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, matbord med två utdragbara skivor, totalt 276 x 90 cm, smärre slitage
Final bid2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
797
Stolar, 6 st, skuren och bona björk, Norge, rokoko, 1700-talets 2 hälft, dekor av akantus, rocailler mm, lösa sitsar med röd sammetsklädsel, renoverade
Final bid12,000 SEK
Est6,500 - 7,000 SEK
813
Byrå, björk med flankerande, svärtade kolonetter, biedermeier, 1800-talets 1 hälft, bredd 93 cm
Final bid1,300 SEK
Est600 - 700 SEK
814
Byrå, pyramidmahogny, empire, 1800-talets 1 fjärdedel, 3 lådor med flankerande, vridna kolonetter, lejontassar, med lejontassar, bredd 105 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
815
Vilfåtölj, svarvad valnöt med blommig klädsel, 1800-talets slut
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
822
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, palisander på tre stålben, "Myran", modellnummer FH 3100, design 1952, signerad FH Denmark, detta exemplar från Hedbergs i Vinslöv omkring 1955
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
826
Salongsbord med klaffar samt 4 stolar, björk, biedermeierstil, 1900-talets början, stolarna med peltaformad ryggbricka och svärtad lagerkrans, bord total längd 130 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
827
Spelbord, svarvat och bonat trä, oscarianskt, sekelskiftet 1900, utfälld längd 89 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
849
Spelbord, palisander, Holland (?), 1800-talets början, trippla, uppfällbara skivor för kortspel, schack, respektive damarbetsbord, uppfällt 76 x 76 cm, smärre, fanéravslag
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
851
Skåp med lös vitrinöverdel, lackarbete med förgyllda detaljer, Kina, 1900-tal, rikt skuren dekor total h 185 cm
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.