Auktion 25/6 klockan 16

23/6 Midsommarafton stängt!

24/6 12-17

25/6 12-16

Est5,500 - 6,000 SEK
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Final bid20,000 SEK
Est22,000 - 24,000 SEK
Herrsavonett, 14 karat Bolidenguld, Viking, 1930-tal, total vikt 87,5 gram, i originaletui, innerboett med gåvogravyr,
Final bid6,000 SEK
Est6,500 - 7,000 SEK
Thekanna, sterlingsilver, England Georg IV, heltäckande dekor ab tistlar mm, stämplad John Booth London 1822, l 27 cm, vikt 670 gram, oidentifierad adlig crest
Final bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Knox, Archibald för Liberty & Co, tillskriven, sked, kulhamrat sterlingsilver, stämplad Birmingham 1899, l 19,5 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Vodkabägare, silver och emalj, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, stämplad Pavel Ovchinnikov Moskva 1880 med kejserlig Hovleverantörsstämpel, kontrollörsstämpel Ivan Yefomovich Konstantinov, vikt 90 gram
Final bid5,500 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Matskedar, 6 st, silver, Ryssland, 1800-talets mitt, slät modell, oidentifierad mästare, Moskva 1859, kontrollörsstämpel Ivan Vasiliev Avdeyev, l 21 cm, total vikt 400 gram, initialer
Final bid1,800 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Klockhänge, 18 karat rödguld och svart sammet, svenska importstämplar, totalvikt 4,2 gram
Final bid1,500 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Moccakanna, silver med svarvat träskaft, Frankrike, Louis XVI, päronformad med horisontellt handtag, oidentifierade mästarstämplar, moyen décharge för Paris 1780-89, h 18 cm, vikt 435 gram,
Final bid3,200 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Dessertskedar, 6 st, silver, gammalfransk modell, stämplar Bengt Tellander Jönköping 1832, total vikt 235 gram, flertal initialer
Final bid1,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Fruktknivar 6 st samt theskedar, 3 + 3 st, silver Ryssland, 1800-talets 2 hälft, knivar samt 3 skedar stämplade KP St Petersburg 1894-95, kontrollör Alexander Timofeyevich Shevyakov, 3 skedar 1873,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Manschett- respektive skjortknappar, 2 par, 18 karat rödguld, stämplade Guldvaruhuset, total vikt 12,8 gram
Final bid5,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Ljusstake, silver, Tyskland, 1800-talets 1 hälft. slät modell, otydlig stämpel FW (?) Berlin, h 19 cm, vikt 225 gram, senare manschett med engelska stämplar, bucklor
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Herrfickur, 18 karat rödguld, Schweiz, sekelskiftet 1900, dia 48 mm, total vikt 86 gram
Final bid4,600 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Sockerskål, silver, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, slät med stiliserade hänklar, invändigt förgylld, oidentifierad mästare JAL St Petersburg 1873, l 16 cm, vikt 325 gram
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Silsked, silver, 17-1800-tal, slätt skaft, oidentifierad stämpel, holländska importstämplar efter 1953, l 25 cm, vikt 55 gram
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Gräddkanna, silver, empire, kaskformad, godronnerad, otydlig mästarstämpel Stockholm 1827, h 7,5 cm, vikt 70 gram
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Coasters, 1 par, silver, empiretyp, oidentifierad italiensk mästare, 1800-tal, dia 9 cm, total vikt 95 gram
Final bid1,300 SEK
Est600 - 700 SEK
Bägare, silver, svagt trumpetformad, stämplad Jöns Spongberg, Gränna 1771, h 8,5 cm, vikt 35 gram
Final bid2,800 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Bägare, silver, svagt trumpetformad utan fot, stämplad Berndt Halck Halmstad 1777, h 7,5 cm, vikt 35 gram
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Snusdosa, silver, Finland, rektangulär med avfasade hörn, invändigt förgylld, , stämplad Anders Christian Levon Åbo 1807, l 8 cm, vikt 80 gram, ägargravyr
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Lockask, silver, slät, invändigt förgylld, stämplad Daniel Eklund Kalmar 1847, dia 6 cm, vikt 55 gram
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Matsked, silver, slät med mittås, stämplad Carl Peter Tellander Jönköping 1795, graverad dekor av friherreliga ättens Fock vapen samt initialer ECF, l 20,5 cm, vikt 50 gram
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Bägare, silver, svagt trumpetformad, stämplar Isak Sauer Stockholm 1764, h 9,5 cm, vikt 80 gram
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Bägare, silver, svagt trumpetformad på låg fot, stämplad Peter Gillberg Varberg 1769, h 10,5 cm vikt 65 gram
Final bid4,800 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Bägare, silver, svagt trumpetformad, stämplad Berndt Halck Halmstad 1765, h 7,5 cm, vikt 40 gram
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Bägare, silver, svagt trumpetformad, stämplad Thomas Beckman d.y, Örebro 1759, h 8,5 cm, vikt 55 gram
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Bägare, silver, svagt trumpetformad, stämplad Abraham Wirgman Göteborg 1759, h 8,5 cm, vikt 50 gram
Final bid1,300 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Ingenjörsring, 18 karat röd- och vitguld, stämplade Hugo Strömdahl Stockholm, vikt 11,2 gram, ägargravyr
Final bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Ingenjörsring, 18 karat röd- och vitguld, stämplad Alton Falköping, vikt 9,5 gram, ägargravyr
Final bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Ring, 18 karat rödguld, stämplad C G Hallberg Stockholm, vikt 4,7 gram, ägargravyr
Final bid1,800 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Bägare, silver, svagt trumpetformad, stämplad peter Röding Varberg 1761, h 9,5 cm, vikt 50 gram
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Final bid900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Skjortknappar, 1 par, 18 karat rödguld, stämplade Gustav Dahlgren & Co Malmö, total vikt 2,2 gram
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Bägare, silver, Österrike-Ungern, 1800-talets mitt, blomkalkformad, oidentfierad mästare AW Wien 1858, h 9 cm, vikt 70 gram
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Gräddkanna, silver, sengustaviansk, kaskformad med uppsvängd hänkel, infattade silvermynt, stämplad Stephan Westerstråhle Stockholm 1804, h 8 cm, vikt 60 gram
Final bid800 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Bägare, 950/1000 silver, Frankrike, 1800-talets mitt eller 2 hälft, slät, oidentifierad stämpel EFR med orm (möjligen Eugène Rocher) samt Minerva, h 9 cm, vikt 170 gram
Final bid900 SEK
Est900 - 1,000 SEK