Auktion 25/6 klockan 16

23/6 Midsommarafton stängt!

24/6 12-17

25/6 12-16

Est5,500 - 6,000 SEK
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Final bid1,800 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Warhol, Andy, efter, serigrafi, Campbell´s Condensed Soup, Hot dog bean, ed Sunday B Morning, a tergo blå stämpel "Fill in your own signature", synlig pappersstorlek 89 x 58,5 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Final bid2,600 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Okänd konstnär, olja, mytologisk scen, 25 x 32 cm, slitage
Final bid2,800 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Warhol, Andy, efter, serigrafi, Campbell´s Condensed Soup, Oyster stew, ed Sunday B Morning, a tergo blå stämpel "Fill in your own signature", synlig pappersstorlek 89 x 58,5 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Warhol, Andy, efter, serigrafi, Campbell´s Condensed Soup, Tomato-beef noodle, ed Sunday B Morning, a tergo blå stämpel "Fill in your own signature", synlig pappersstorlek 89 x 58,5 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Warhol, Andy, efter, serigrafi, Campbell´s Condensed Soup, Cheddar Cheese, ed Sunday B Morning, a tergo blå stämpel "Fill in your own signature", synlig pappersstorlek 89 x 58,5 cm
Final bid2,800 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Jonson, Sven, färglito, "Stenbrottet", signerad och numrerad 109/260, synlig pappersstorlek 35 x 44 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Jonson, Sven, färglitografi, Vattentornet, signerad och numrerad 104/260, synlig pappersstorlek 40 x 60 cm
Final bid3,600 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Jonson, Sven, färglito, "I väntan på vind", signerad och numrerad 119/270, synlig pappersstorlek 46 x 68 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Jonson, Sven, färglito, "Daléns fyr", ur "Hommage aux Prix Nobe", ed Börjesson Malmö, signerad och nurmrerad 20/100, synlig pappersstorlek 43 x 62 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Freddie, Wilhelm, blandteknik, "Dyret braender", förlaga till omslag för bok av Rolf Gjedsted, pappersstorlek 24 x 17 cm, medföljer bok, signerad av författaren, proveniens Rolf Gjedsteds dbo
Final bid5,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Est22,000 - 24,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Rembrandt Harmenszoon Van Rijn, etsning, "Canal with an Angler and Two Swans" 1650, oidentifierad vattenstämpel, pappersstorlek  84 x 109 mm,
Final bid65,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Appel, Karel, färgserigrafi, "Personnage et oiseau", signerad, daterad 1971 och numrerad EA, synlig pappersstorlek 75 x 54 cm
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Thorén, Esaias, olja, kustbild, signerad, 29 x 38 cm
Final bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Jonson, Sven, färglitografi, Den trojanska hästen, ur mappen Strändernas Svall, signerad och numrerad HC X/XL, synlig pappersstorlek 51 x 42 cm
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Jonson, Sven, färglitografi, "Sal genom minnena", bär dedikation, signerad och numrerad 219/260, synlig pappersstorlek 32 x 56 cm
Est600 - 700 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Est800 - 900 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Est600 - 700 SEK
Boilly, Jean Baptiste de efter Coypel, Antoine, kopparstick, handkolorerat, 1700-tal, "Venus au milieu des nüages apporte a Enée les armes...", synlig pappersstorlek 41 x 54 cm,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Fogelqvist, Jörgen, färglito, komposition, signerad och numrerad 144/160, pappersstorlek 36 x 65 cm
Est200 - 300 SEK
Est3,800 - 4,000 SEK
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Final bid700 SEK
Est500 - 600 SEK
Erixson, Sven "X.et", färglito, "Stenkrossen, Söndrum", signerad och daterad -51, numrerad 92/100, synlig pappersstorlek 47 x 61 cm
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Erixson, Sven "X.et", färglitografi, "Glasskulptur", signerad, daterad 1962, numrerad 100/100. synlig pappersstorlek 44 x 32 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Andréasson, Kurt, olja, "Klammerdammsgatan från Väster vid 1890-talet...", 28 x 42 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Erixson, Sven "X:et", färglitografi, "Skidutflykt", 1968, signerad och numrerad 270/350, synlig pappersstorlek 38 x 49 cm
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK