Loading...

Juliauktion

Visning:

Fredag 24/7 12.00 - 19.00, lördag 25/7 10.00 - 17.00, söndag 26/7 12.00 - 16.00

Juliauktion
Closed
Taipaleenmäki, Jussi, färglito,
97
Taipaleenmäki, Jussi, färglito,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Poli, Flavio för Archimede Seguso, tillskriven, bordslampor, 1 par,
98
Poli, Flavio för Archimede Seguso, tillskriven, bordslampor, 1 par,
Final bid1,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Nylund, Gunnar för Rörstrand, skulptur,
99
Nylund, Gunnar för Rörstrand, skulptur,
Final bid450 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Tidskriftshållare, svarvat och förgyllt trä,
100
Tidskriftshållare, svarvat och förgyllt trä,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Tidskriftshållare för vägg,
101
Tidskriftshållare för vägg,
Final bid900 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Okänd designer, antagligen Murano, skulptur,
102
Okänd designer, antagligen Murano, skulptur,
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,500 SEK
Closed
Taipaleenmäki, Jussi, färglito,
103
Taipaleenmäki, Jussi, färglito,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Sahlin, Gunnel för Kosta Boda, frukter, 3 st,
104
Sahlin, Gunnel för Kosta Boda, frukter, 3 st,
Final bid350 SEK
Est400 - 600 SEK
Closed
Matta, vävd ylle, Aubussonstil,
105
Matta, vävd ylle, Aubussonstil,
Final bidNo bids
Est1,500 - 2,000 SEK
Closed
Rosenthal, Philipp, matservis, cirka 100 del, porslin,
106
Rosenthal, Philipp, matservis, cirka 100 del, porslin,
Final bid1,500 SEK
Est2,000 - 3,000 SEK
Closed
Loka, läder med mässingsbeslag, 1800-talets 2 hälft,
107
Loka, läder med mässingsbeslag, 1800-talets 2 hälft,
Final bidNo bids
Est1,500 - 2,000 SEK
Closed
Loka, läder med mässingsbeslag, 1800-talets 2 hälft,
108
Loka, läder med mässingsbeslag, 1800-talets 2 hälft,
Final bidNo bids
Est1,500 - 2,000 SEK
Closed
Ring, 18 karat rödguld med 1 briljantslipad diamant
109
Ring, 18 karat rödguld med 1 briljantslipad diamant
Final bid2,400 SEK
Est2,600 - 3,000 SEK
Closed
Okänd designer, möjl för Holmegaard, 1960-70-tal, bordslampa,
110
Okänd designer, möjl för Holmegaard, 1960-70-tal, bordslampa,
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Ring, 18 karat vitguld med 1 briljantslipad diamant
111
Ring, 18 karat vitguld med 1 briljantslipad diamant
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,500 SEK
Closed
Hansen, Roald, olja,
112
Hansen, Roald, olja,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Medicinskt instrument i låda, Monochord,
113
Medicinskt instrument i låda, Monochord,
Final bidNo bids
Est600 - 800 SEK
Closed
Boel, Karen, egen verkstad, skålar, 2 st,
114
Boel, Karen, egen verkstad, skålar, 2 st,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Minatyrsadel för gunghäst, läder,
115
Minatyrsadel för gunghäst, läder,
Final bid800 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd konstnär, 1800-talets 1 hälft, olja, porträtt
116
Okänd konstnär, 1800-talets 1 hälft, olja, porträtt
Final bidNo bids
Est4,000 - 6,000 SEK
Closed
Vas, patinerad brons, Japan, Meiji,
117
Vas, patinerad brons, Japan, Meiji,
Final bidNo bids
Est1,500 - 2,000 SEK
Closed
Okänd indisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden,
118
Okänd indisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer, vas, glas,
119
Okänd designer, vas, glas,
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Lambert, Georges, färglito,
120
Lambert, Georges, färglito,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Henriksen, Mads, akvarell,
121
Henriksen, Mads, akvarell,
Final bidNo bids
Est400 - 600 SEK
Closed
Centerwall, Lennart för IKEA, taklampa, Rex, design 1971
122
Centerwall, Lennart för IKEA, taklampa, Rex, design 1971
Final bidNo bids
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Herrarmbandsur med länk, 18 karat rödguld, Omega,
123
Herrarmbandsur med länk, 18 karat rödguld, Omega,
Final bid16,000 SEK
Est18,000 - 20,000 SEK
Closed
Okänd designer, antagligen Italien, 1980-90-tal, golvlampa,
124
Okänd designer, antagligen Italien, 1980-90-tal, golvlampa,
Final bidNo bids
Est600 - 800 SEK
Closed
Hansen, Severin för Haslev Møbelsnedkeri, soffbord, palisander med infattade fajansplattor
125
Hansen, Severin för Haslev Møbelsnedkeri, soffbord, palisander med infattade fajansplattor
Final bid600 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Ekström, Yngve för Swedese, fotpall, ek, 'Lamino',
126
Ekström, Yngve för Swedese, fotpall, ek, 'Lamino',
Final bid800 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Okänd konstnär, 1600-tal (?), gouacher, 5 st samramade, ättens von Harrach vapen samt fyra porträtt
127
Okänd konstnär, 1600-tal (?), gouacher, 5 st samramade, ättens von Harrach vapen samt fyra porträtt
Final bidNo bids
Est3,000 - 4,000 SEK
Closed
Byrå, alm och alrot, Mälardalen, rokoko, omkring 1760,
128
Byrå, alm och alrot, Mälardalen, rokoko, omkring 1760,
Final bid12,000 SEK
Est12,000 - 15,000 SEK
Closed
Offerskål, Kina, Qing-republik, 1900-talets början,
129
Offerskål, Kina, Qing-republik, 1900-talets början,
Final bid900 SEK
Est400 - 600 SEK
Closed
Tobiasse, Theo, färglito, "Le puits de Jacob",
130
Tobiasse, Theo, färglito, "Le puits de Jacob",
Final bid2,200 SEK
Est2,000 - 3,000 SEK
Closed
Tobiasse, Théo, färglito, "Pour désirer la femme jusqu'au fond de son miroir",
131
Tobiasse, Théo, färglito, "Pour désirer la femme jusqu'au fond de son miroir",
Final bid1,600 SEK
Est2,000 - 3,000 SEK
Closed
Okänd designer för Orrefors, skål på fot,
132
Okänd designer för Orrefors, skål på fot,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Irvall, Stig, olja, Amino NH2 - DNA,
133
Irvall, Stig, olja, Amino NH2 - DNA,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Snedklaffssekretär, mahogny med mässingsbeslag, sengustaviansk, sekelskiftet 1800,
134
Snedklaffssekretär, mahogny med mässingsbeslag, sengustaviansk, sekelskiftet 1800,
Final bid2,000 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
Closed
Berndtsson, Bertil, olja, landskap,
135
Berndtsson, Bertil, olja, landskap,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Vas, porslin, Japan, Edo,
136
Vas, porslin, Japan, Edo,
Final bidNo bids
Est1,500 - 2,000 SEK
Closed
Swensson, Carl Fredrik, olja, skärgårdslandskap,
137
Swensson, Carl Fredrik, olja, skärgårdslandskap,
Final bid1,000 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
Closed
Herrbetjänt, bonad bok, Fratelli Reguetti,
138
Herrbetjänt, bonad bok, Fratelli Reguetti,
Final bid800 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Ljusstakar, 1 par, tenn, Johan Fredrik Werrenrath, Lund, 1800-talets mitt,
139
Ljusstakar, 1 par, tenn, Johan Fredrik Werrenrath, Lund, 1800-talets mitt,
Final bid800 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Johansen, Ejner, olja,
140
Johansen, Ejner, olja,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Wetzdorf, Folke, olja, självporträtt, osignerad,
141
Wetzdorf, Folke, olja, självporträtt, osignerad,
Final bid300 SEK
Est400 - 600 SEK
Closed
Weekendbag, Louis Vuitton,
142
Weekendbag, Louis Vuitton,
Final bid3,400 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
Closed
Bouilottelampa, bemålad och bronserad plåt,
143
Bouilottelampa, bemålad och bronserad plåt,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Tirén, Johan, kopia efter, olja,
144
Tirén, Johan, kopia efter, olja,
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,500 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.