Aprilauktion söndagen den 30/4 klockan 16.

Fredag 28/4 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 29/4 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 30/4 klockan 12.00 - 16.00

Coasters, 2 st, nysilver och trä, 18-1900-tal, dia 9 respektive 14 cm
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd designer för Orivit, jugend, sekelskiftet 1900, lockask, lövträ med metallock, dekor av tjäder, stämplad, l 11 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd konstnär, väggbonad, ylle, komposition, 160 x 145 cm
Est600 - 700 SEK
Okänd konstnär, relief, skuret trä. örn, signerad F Wörnle och daterad 1975, 46 x 51 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Fartygsmodell, skuret och bemålat trä och textil, fiskekutter, 1900-talets 1 hälft, namngiven "Starkodder", l 68 cm
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Parti äldre smideslås, 10 st, anlupna
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Fotogenlampfötter, 3 st, metall sten och emalj, sekelskiftet 1900, h 29 - 46 cm
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK
Takfotogenlampa, mässing med vit glaskupa, 1900-talets början
Est300 - 400 SEK
Taklampa, mässing med stavformade prismor, 1900-talets början, h 67 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd konstnär, skulptur, skuret trä, troll, h 18 cm
Est300 - 400 SEK
Lockstop, glaserat lergods, Tillinge eller Bornholm, 1800-talets 2 hälft, reliefdekor av personer mm, otydlig signatur, h 19 cm, sprickor lagningar
Est300 - 400 SEK
Okänd konstnär, 1800-talets 1 hälft, teckning, man i landskap, otydligt signerad EllA (?) och daterad 1831, synlig pappersstorlek 22 x 27 cm
Est300 - 400 SEK
Sablar, 2 st, 18-1900-tal, l 78 respektive 96 cm, anlupna
Final bid800 SEK
Est500 - 600 SEK
Okänd designer, 1900-talets 1 hälft eller mit, golvlampa, bemålad och kromad metall med rödlackerad skärm, justerbar höjd
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd designer, 1920-30-tal, bordslampa, kromat och bemålat gjutjärn, otydligt märkt DKM (?) 4142, h 35 cm
Final bid3,800 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd dansk designer, golvlampa, krom och palisander, ställning h 144 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Jordglob med belysning, Scanglob, Danmark 1983, dia 43 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Collier, dubbel, odlade pärlot, cirka 5 mm med lås i 18 karat rödguld, l 42 cm, låsets pärla lös
Est1,100 - 1,200 SEK
Armring samt ring, silver med facettslipade ametister, stämplade Trege Göteborg 1971
Final bid1,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
3 delar silver, Sverige och Danmark, total vikt 350 gram
Final bid1,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Gevär, slag från flintlås, 17-1800-tal, l 134 cm, omfattande skador
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Parti porslin, Royal Copenhagen, bland annat Blomst och Flora, oanvända i originalförpackningar
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Vas, porslin, Kina 1900-tal, blå underglasyrdekor, senare montage till lampa, h exklusive lampmontage 34 cm, medföljer ställning i trä
Final bid1,300 SEK
Est400 - 500 SEK
Smältdegel (?), brons, 18-1900-tal, h 11 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est400 - 500 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Matservis, porslin, Epiag, Tjeckoslovakien, 1900-talets mitt, förgylld och polykrom dekor
Final bid300 SEK
Est500 - 400 SEK
Kaffeservisdelar; Motiz Zdekauer samt Rosenthal, polykrom blomdekor
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Tågbanedelar, Märklin, bland annat räls, vagnar samt lok 23014
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Parti linnedukar, 1900-tal
Parti linnedukar, 1900-tal
Final bid1,100 SEK
Est500 - 600 SEK
Sarpaneva, Timo för Iittala, whiskyglas, 12 st, Kalinka
Final bid1,200 SEK
Est400 - 500 SEK
Kallenberg, Fritz för Kosta, glasservis, cirka 80 delar, "Cecil", slipad dekor
Est2,200 - 2,400 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Parti äldre silver och kopparmynt, silvervikt cirka 750 gram
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Cittra i låda, Tyskland, sekelskiftet 1900, slitage
Est200 - 300 SEK
Kaffeservis, cirka 35 delar, Royal Copenhagen Blå Blomst
Est1,100 - 1,200 SEK
Hickman, Walter för Kosta, glasservis, 18 delar, "Pippi", fot med luftbubbla
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Lundin, Ingeborg för Orrefors, glasservis, 18 delar, 'Silvia', design 1957
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Parti kaffekoppar med underfat mm, porslin, Gustavsberg Blå Blom
Final bid450 SEK
Est300 - 400 SEK
Est600 - 700 SEK
Figurin, glaserat flintgods,  Lomonosov, 1900-talets 2 hälft, sittande lejonunge, h 10 cm
Est300 - 400 SEK
Parti Kinamemorabilia, samling föremål härrörande från en rederianställds vistelser i Kina
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Parti äldre idrottsrelaterade föremål, Olympica mm
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Maskinbroderad tavla, 1900-talets 2 hälft, 65 x 60 cm
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Est600 - 700 SEK