Aprilauktion söndagen den 30/4 klockan 16.

Fredag 28/4 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 29/4 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 30/4 klockan 12.00 - 16.00

Okänd designer, matta, rya, 235 x 170 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid1,900 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Remmare, 12 st, cuppor i rödbetsad glasmassa med slipad druvdekor, stammar i klarglas med luft i benet, h 20 cm
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Kaffe- och theservisdelar, porslin, B&G Blå Mås med guldkant
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Matbesticksuppsättning, nysilver, möjligen Birgitta
Final bid450 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Parti silverbestick, bland annat "Rosen", total vikt 245 gram
Final bid1,100 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est7,000 - 8,000 SEK
Okänd designer för Haslev, soffbord, massiv bok, organsikt formad skiva på tre ben, plakettsignerat, l 140 cm
Final bid1,500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est500 - 600 SEK
Est600 - 700 SEK
Bok: Hitchcock, Henry-Russell, "In the Nature of Materials: The Buildings of Frank Lloyd Wright 1887-1941", 3 upplagan 1942, ej genomgången, visst slitage
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd designer för Nisse, salt/pepparkvarn, palisander, 1950-60-tal, gjuten signatur, kvarnen märkt Peugeot, h 19 cm
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Percy, Arthur samt Trost, Eugen för Gefle, parti glaserat flintgods, Röd Rubin, 4 delar, skålens diameter 28 cm
Est300 - 400 SEK
Bok: Weiland, Carl Ferdinand, "Compendieuser Allgemeiner Atlas nach dem besten Hülfsmittel...", Verlage des Geographischen Instituts Weimar 1829, ej genomgången, bruksslitage
Est700 - 800 SEK
Okänd konstnär, skulptur, snidat trä, gubbe med ryggsäck, h 41 cm
Est300 - 400 SEK
Est500 - 600 SEK
Gotemark, Eva, olja, "Puma", signerad, 75 x 50 cm
Est600 - 700 SEK
Gotemark, Eva, olja, "Snö-lejon", signerad, 101 x 60 cm
Est600 - 700 SEK
Strinning, Nils, hylla, rödlackerat trä och metall, String, bredd 60 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Väggur, Frankrike, 1800-talets slut, så kallad Leijamodell, höjd 53 cm
Est400 - 500 SEK
Final bid1,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Gotemark, Eva, olja, "Lejon-unge", signerad, 101 x 60 cm
Est600 - 700 SEK
Gotemark, Eva, olja, "Fröken uggla", signerad, 101 x 60 cm
Est600 - 700 SEK
Ryder, Thomas efter Rigaud, Francois, kopparstick, "King Henry the Fourth" efter Shakespeare, synlig pappersstorlek 55 x 39 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Grynmalare (?), bemålat trä, allmogearbete, 1800-tal, h 26 cm
Est300 - 400 SEK
Est700 - 800 SEK
Final bid2,400 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
Lewan, Dennis P, olja, landskap, signerad, 30 x 40 cm
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Est600 - 700 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Gotemark, Eva, olja, "Apor", signerad, 101 x 60 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est600 - 700 SEK
Parti glas och porslin, Gefle, Iittala samt Gustavsberg
Est400 - 500 SEK
Percy, Arthur för Gefle, theservisdelar, flintgods, lillemor, design 1951; 5 thekoppar, 7 -fat samt 3 assietter, bruksslitage
Final bid1,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Franke, Ivan, olja, röd amaryllis, signerad, 64 x 27 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Franke, Ivan, olja, komposition, signerad, 92 x 38 cm
Est400 - 500 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est400 - 500 SEK
Tallrik, fajans, 17-1800-tal, profilerat brätte, polykrom dekor i starkeldsfärger, dia 21 cm, nagg, lagning
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Ljusstakar, 1 par mässing, så kallade Naestvedstager, Danmark, empire, 1800-talets 1 hälft, balusterformad stam, h 14,5 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Skrivställ, fajans, antagligen Frankrike, 1800-tal, l 13 cm
Est300 - 400 SEK
Final bid600 SEK
Est500 - 600 SEK
Parti Höganäskrus, 2-15 L, höjd 17-27 cm
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK