Februariauktion söndagen den 26/2 klockan 16.

Fredag 24/2 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 25/2 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 26/2 klockan 12.00 - 16.00

Kaffe samt matservisdelar, porslin, B&G, Blå Mås med guldkant, ca 50 delar
Final bid2,800 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Okänd designer, matta, rölakan, 200 x 140 cm
Est600 - 700 SEK
Koffert, sekelskiftet 1900, l 92 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Okänd konstnär(er?), parti koboltglas, 10 delar, höjd 4 - 22 cm, någon nagg
Est400 - 500 SEK
Tavla för syntest, metall, med belysning, Oculus, Germany, höjd 52 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Klinikbord, rostfritt stål, ställbart, höjd 77 cm, proveniens: Länslasarettet Halmstad
Est400 - 500 SEK
Ljusstakar, 1 par, Skultuna, mässing, No 92, höjd 17 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, satsbord 3 st, teak, b 53 cm
Final bid1,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Ljusstakar, 1 par, mässing, 1900-tal, h 17 cm
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Speglar, 1 par, förgyllt trä och stuck, ny-Louis XVI, 1800-talets 2 hälft, dekor av blommor, guirlander mm, h 93 cm, smärre skador
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Okänd konstnär, olja, stormande hav, otydligt signerad, 31 x 41 cm
Est200 - 300 SEK
Spegelbuffet, valnöt, nyrenässans, 1800-talets 2 hälft, h 197 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd konstnär, olja, asiatisk kvinna, otydligt signerad, 60 x 46 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer, satsbord, 3 st, teak med kakelplattor, bredd 52 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Lönborg, Harald, olja, lantgård, stämpelsignerad, a tergo intygad av konstnärens hustru och dotter, 23 x 28 cm
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Est400 - 500 SEK
Tavla för syntest, metall och trä, med belysning, 1900-talets 1 hälft, höjd 95 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd designer för LUCO, golvlampa, lackerad metall, 1960-tal, modell 260, h 140 cm
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Svensson, Sven-Åke, olja, a tergo betitlad "Där kusten stupar mellan hav och himmel, (Kåseberga,, våren 1992)", signerad, 51 x 57 cm
Final bid1,300 SEK
Est400 - 500 SEK
Parti frimärken, 8 album mm, hela världen
Final bid1,700 SEK
Est600 - 700 SEK
Balansvåg, mässing, monterad på platta i trä, höjd 38 cm, proveniens: Länslasarettet Halmstad
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Balansvåg, mässing och koppar, höjd 35 cm, proveniens: Länslasarettet Halmstad
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Låda, Sanitas, mahogny, för röntgen, innehållande brickor med romerska och arabiska siffror, längd 49 cm, proveniens: Länslasarettet Halmstad
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd designer, tidningsställ, trä, längd 46 cm
Final bid300 SEK
Est200 - 300 SEK
Parti långpipor, trä och porslin, 18-1900-tal
Final bid350 SEK
Est200 - 300 SEK
Stenyxor, 4 st, flinta, lösfynd från yngre stenålder, längd 10 - 16 cm
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Collier, odlade, doserande pärlor med silverlås, l 41 cm
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Brosch, 18 karat rödguld med 1 briljantslipad diamant om cirka 0,1 carat, ostämplad, dia 3 cm, vikt 3,9 gram
Final bid1,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Brosch, förgylld och emaljerad mässing med kaméskuren snäcka, 1800-talets mitt, dekor av kvinnoansikte, 4,5 x 3,5 cm
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Lådspegel, skuret och svartlackerat trä, 1700-talets 2 hälft, förgylld, kinesicerande dekor, h 67 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Matbesticksuppsättning, 115 delar, silver, svensk spetsig modell, total vikt exklusive knivar med stålblad 4440 gram,
Final bid19,000 SEK
Est14,000 - 15,000 SEK
Dessertgafflar, 9 st, silver, svensk rund, stämplade GAB Stockholm, total vikt 220 gram
Final bid800 SEK
Est800 - 900 SEK
Stort parti silver, mestadels skedar, total vikt 1130 gram
Final bid4,200 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Saltkar, 1 par, silver med blå glasinsatser, medföljer saltskedar, l 5 cm, silvervikt 40 gram,
Final bid800 SEK
Est300 - 400 SEK
Ljusplåtar till 2 ljus, 1 par, mässing, 1900-talets 1 hälft, sköldformade, h 41 cm
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Malmer, Ellen för Teneragruppen/Aluminia, vas samt skålfat, fajans, "Celeste", signerade, dia 28 repektive h 18 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Vaser, 2 st, porslin, Royal Copenhagen, polykrom underglasyrdekor, h 18 respektive 29 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Soffgrupp, 3 delar, vinröd konstläderklädsel, Chesterfieldmodell, soffa samt 2 fåtöljer, soffa l 190 cm, bruksslitage
Final bid2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Koppel, Henning för Georg Jensen, uppläggningsbestick, 1 par, rostfritt stål och plast, Strata, design 1975, l 21 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK