Februariauktion söndagen den 26/2 klockan 16.
Fredag 24/2 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 25/2 klockan 12.00 - 17.00
Söndag 26/2 klockan 12.00 - 16.00
Lowest lot number
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Matbord med klaffar och 1 iläggsskiva, mahogny, engelsk stil, 1900-tal, total 174 x 92 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Dahl, Theresia, olja, åparti, signerad och daterad 1936, 57 x 42 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Ljusstakar, 1 par, silver, stämplade Markströms Uppsala 1964, h 9 cm, fyllda
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Parti smycken, bijouterier och klockor, delvis silver
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Toilettebord, pyramidmahogny, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, 5 lådor, justerbar spegel med förgyllda ljusarmar med prismor, b 103 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Final bid700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est300 - 400 SEK
Armstolar, 3 st, skuret och lackerat trä, Herrgårdssnickerier i empire, 1800-talets slut, randig klädsel, bruksslitage
Est500 - 600 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid800 SEK
Est400 - 500 SEK
Ljusstakar, 1 par, mässing, barockstil, sekelskiftet 1900, senare montage till lampor, h 27 cm
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Est600 - 700 SEK
Fingerborg, 18 karat rödguld med emalj och skuren månsten, senempire, 1800-talets mitt, stämplad Gustaf Magnus Sjöblom Stockholm 1852, vikt 4,6 gram, originaetui i röd maroquin
Final bid2,600 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Herrsavonett, 18 karat rödguld, Longines, 1926, vikt 96 gram, innerboett i metall
Final bid11,000 SEK
Est11,000 - 12,000 SEK
Halskedja med hänge, 18 karat röd- och vitguld (platina?) med 2 diamanter och barock pärla, 1900-talets början, l 60 cm, total vikt 11,4 cm
Final bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Ring, 18 karat rödguld med blå spinell(?), stämplad Johan Petterssons Eftr Stockholm 1940, innerdiameter 17 mm, vikt 1,6 gram
Final bid800 SEK
Est600 - 700 SEK
Ring, 18 karat vitguld med 1 briljantslipad diamant om 0,66 carat enligt gravyr, VVS2 , Top Wesselton, stämplad Garantidiamanter AAB Österskär 1977, innerdiameter 17 mm, vikt 2,9 gram,
Final bid8,500 SEK
Est7,000 - 8,000 SEK
Armbandsur med länk, 18 karat rödguld, Tissot, länk med svenska stämplar, total vikt 19,4 gram
Final bid5,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Armring, 18 karat rödguld, stel med växtdekor, stämplad Gustaf Dahlgren Malmö 1942, innerdiameter 5,5 x 6 cm, vikt 16,4 gr
Final bid6,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Halskedja, 18 karat rödguld, 1900-talets 1 hälft, otydliga svenska stämplar, l 80 cm, vikt 16,3 gram
Final bid6,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Final bid17,000 SEK
Est16,000 - 17,000 SEK
Ring, 18 karat vitguld med 3 briljantslipade diamanter om totalt 0,58 carat enligt gravyr, stämplad C G Hallberg Stockholm 1958, innerdiameter 17 mm (bucklig skena), vikt 2,6 gr
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Halskedja, 18 karat rödguld, otydliga svenska stämplar, l 46 cm, vikt 14,3 gram
Final bid5,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Ring, 18 karat vitguld med 2 briljantslipade diamanter om totalt cirka 0,2 carat samt 1 facettslipad safir, stämplad CG Hallberg Stockholm, innerdiameter 17 mm, vikt 2,4 gram
Est2,200 - 2,400 SEK
Stolar, 3 st, lackerat böjträ med genombruten sits och rygg, Gebrüder Thonet Wien, sekelskiftet 1900, senare bemålning, bruksslitage
Est900 - 1,000 SEK
Matta, old turkmen (?),
Final bid800 SEK
Est600 - 700 SEK
Est2,400 - 2,600 SEK
Kniv med balja, Iisakki Järvenpää, total längd 27 cm
Est300 - 400 SEK
Eisner, Jeppe, olja, motiv från Dyrehavsbakken ("Bakken"),
Est600 - 700 SEK
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Kniv med balja, skaft i rödlaserat trä, total l 25 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd rysk konstnär, olja, Stockholmsmotiv, signerad Uvarov (?), a tergo signerad V Nemerov och daterad 2001, 41 x 47 cm
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Hänge, 18 karat rödguld och malakit, antagligen Peru, dekor av lamadjur mm, h 3 cm, vikt 9,3 gram
Final bid2,400 SEK
Est2,600 - 2,800 SEK
Manschettknappar, 1 par, 18 karat rödguld med vit safir, stämplad B&H Köping 1968, total vikt 12 gram
Final bid4,400 SEK
Est3,800 - 4,000 SEK
Okänd designer, brosch, 18 karat rödguld med 3 briljantslipade diamanter, graverad Handarbete, dia 3 cm, vikt 8,6 cm
Final bid3,000 SEK
Est2,600 - 2,800 SEK
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Du Mats (Mats Bengtsson), olja, Gröngöling i Paris,
Est600 - 700 SEK
Parti fiskerullar
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Krause Oehme, Ursula, färglitografi, komposition med kannor
Est300 - 400 SEK
Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, miniatyrvas med hänkel, stengods,
Est300 - 400 SEK
Reim-Korb, Regina, akvatint i färger, komposition,
Est500 - 600 SEK
Ring, 23 karat rödguld, graverad akantusdekor, otydliga svenska stämplar 1921, vikt 5,6 gram,
Final bid2,600 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Ring, 18 karat rödguld med 5 doserande, briljantslipade diamanter, stämplad Sten Eklund Stockholm 2004, innerdiameter 16 mm, vikt 6,7 gram
Est3,200 - 3,400 SEK