Julauktion söndagen den 18/12 klockan 16.00

Fredag 16/12 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 17/12 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 18/12 klockan 12.00-16.00

Blixt, Yngve, egen verkstad Höganäs, vas, glaserat stengods,
Est400 - 500 SEK
Åberg, Lars, färglitografi, blommor i flaska
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd designer, matta, rölakan, "Kullaberg",
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Tomte, bemålad keramik, Heissner, 1900-talets 2 hälft,
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Olson, Axel, färglito, strandbild, Grötvik,
Est400 - 500 SEK
Fritzdorf, Hans, olja, komposition i rött,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd konstnär, olja, surrealistisk komposition,
Est400 - 500 SEK
Stanley, Jan, olja, komposition
Est400 - 500 SEK
Fritzdorf, Hans, olja, komposition i blått,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Henning, Wilhelm, olja, hamnbild med personer
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Svenson, Arne, olja, stilleben,
Est600 - 700 SEK
Bords/affärsdisktändare, bemålad metall, 1800-talets 2 hälft,
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Ramon Ubeda and Otto Canalda för Metalarte, golvlampa, ljusröd plast, "In-Out", 2003,
Final bid1,900 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Öhrström, Edvin för Orrefors, skål, glas, så kallad Slipgraal,
Est1,500 - 1,600 SEK
Meydam, Floris för Leerdam, vas, blå glasmassa
Est1,200 - 1,300 SEK
Final bid500 SEK
Est450 - 500 SEK
Okänd designer, vas, klar glasmassa med röd underfångsdekor,
Est400 - 500 SEK
Final bid450 SEK
Est600 - 700 SEK
Hårborste samt handspegel, silver, borsten svenska stämplar 1857, spegeln med svensk importstämpel,
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Hardaga, Tarik, blandteknik, Alice i underlandet
Final bid1,800 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Takampel, mässing med röd glaskupa, så kallad månskensampel,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Takampel, mässing med blå glaskupa, så kallad månskensampel,
Est600 - 700 SEK
Mekanisk leksak, tomte, Arnold, Tyskland, 1900-talets mitt
Est1,600 - 1,700 SEK
Takampel, mässing med grön glaskupa, så kallad månskensampel,
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Kaipiainen, Birger för Arabia, skål, porslin, "Paratiisi Black",
Final bid600 SEK
Est500 - 600 SEK
Okänd designer, 1900-talets 1 hälft, fåtölj, naturfärgat läder, dyna i plysch
Est1,100 - 1,200 SEK
Spel, lackerad plåt, Chad Valley Skee Ball, England, 1900-talets mitt,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Transportlåda, plywood och metall
Est500 - 600 SEK
Jönsson, Karin, matta, rölakan
Est500 - 600 SEK
Mask, skuret trä, Västafrika (?),
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Mask, skuret trä, möjligen Yoruba, Elfebenskusten, 1900-talets mitt eller 2 hälft,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Spegel, förgyllt trä och stuck, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
Est600 - 700 SEK
Karta, litograferad och handkolorerad, "Map of the city of Chicago"
Est400 - 500 SEK
Gray, O W, karta, litograferad och handkolorerad, Milwaukee,
Est300 - 400 SEK
Parti LP/singlar, Beatles
Parti LP/singlar, Beatles
Est1,500 - 1,600 SEK
Osswald, Hans, gouache, komposition,
Est400 - 500 SEK
Haldén, Kerstin, färglito, "Skogstjärn",
Est300 - 400 SEK
Okänd designer, golvkandelaber för 6 ljus, smide,
Final bid700 SEK
Est500 - 600 SEK
Parti LP/singlar, Elvis Presley
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer för Skruf, vas, blå glasmassa
Est350 - 400 SEK
Kjellander, Lars, vas, klar glasmassa, slipad dekor av yngling med lyra
Final bid350 SEK
Est350 - 400 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Final bid1,100 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Okänd designer för Thomas, fiskfat, porslin,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Skyltdocka, konstmassa och metall, Schlappi, Schweiz, 1970-tal,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Skåp, vitlackerat trä, 1900-talets 1 hälft,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK