Julauktion söndagen den 18/12 klockan 16.00
Fredag 16/12 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 17/12 klockan 10.00 - 17.00
Söndag 18/12 klockan 12.00-16.00
Lowest lot number
Okänd engelsk (?) konstnär, oljemålningar, ett par, 1800-talets mitt eller 2 hälft,
Est1,700 - 1,800 SEK
Gate, Simon för Orrefors, vas, glas, "Tusen fönster"
Final bid600 SEK
Est800 - 900 SEK
Stolar, 4 st, skuret och gråmålat trä, provinsarbeten i transition sengustaviansk-empire, 1800-talets början,
Est2,600 - 2,800 SEK
Nylund, Gunnar för Rörstrand, skulptur, glaserat stengods, Dopping
Final bid700 SEK
Est800 - 900 SEK
Matta, semiantik/antik persisk,
Est1,300 - 1,400 SEK
Okänd tysk designer, cigarettetui, silver (och guld?), vikt 120 gram,
Final bid800 SEK
Est500 - 600 SEK
Engman, Kjell för Kosta Boda, fat, opalint glas, målad dekor av fåglar
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Frukt/dessertknivar, 6 st, silver med silverblad, gammalfransk modell, stämplad dekor av adliga ättens Carleson (nr 1877) vapen,
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Wilcke, Torgny, olja, komposition
Est400 - 500 SEK
Bröllpsglas, 1 par, slipad kristall
Final bid900 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid900 SEK
Est400 - 500 SEK
Breuer, Marcel, armstolar, 5 st, kromat stål med brun läderklädsel,
Final bid1,700 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Matta, old Afshar (?),
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Matta, old/semiantik Turkmen (?),
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer, soffa (buffel?)läder,
Est600 - 700 SEK
Bergman, Oskar, litografi, "Södergatan - Stockholm"
Est400 - 500 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Parti inuithantverk, Grönland och Kanada
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Väggfontän, fajans , Nove, Italien, 1900-talets 1 hälft, dekor av blommor i koboltblått,
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Medalj, silver, Danska Polisens Förtjänstmedalj,
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Sideboard, svartlackerad alm och marmor,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Teutsch, Gunther, gouache, komposition
Est300 - 400 SEK
Okänd fransk (?) konstnär, 1800-tal, blandteknik, landskap,
Est1,700 - 1,800 SEK
Rökelseampel, mässing, barock av Johann Windhesel, Nürnberg, barock, 1710-20-tal,
Est2,200 - 2,400 SEK
Takampel, mässing med smidd kedja, barock, 16-1700-tal, kraterformad med dekor av serafer,
Est3,200 - 3,400 SEK
West-Swanberg, Nancie, olja, komposition,
Est900 - 1,000 SEK
Burr, Lee Reynolds, olja, segelbåt
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Parti LP-skivor, bl.a Dag Vag, ELO, Kraftwerk mm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Parti LP-skivor, bl.a T Rex, Slade, Nazareth mm
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Matta, old/semiantik persisk,
Est400 - 500 SEK
Matta, old Indo-Keshan,
Final bid1,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Okänd designer, hatthylla, palisander och gulmetall
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Johansson, Bror (pseudonym I Lorentz", skulptur, förgylld mässing på sockel i röd sandsten,
Est1,500 - 1,600 SEK
Wall, Agneta, egen verkstad, Trosa, vas, glaserat stengods,
Est400 - 500 SEK
Bajonett i balja, stål och aluminium, Argentina M/1891,
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Bjerke-Petersen, Vilhelm, olja, "Båt i Särdal",
Final bid7,000 SEK
Est7,000 - 8,000 SEK
Högardh, Gösta, gouache, "St Tropez"
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Fritzdorf, Hans, olja, "Gran Canaria"
Est400 - 500 SEK
Ring, Ragnar, olja, sittande personer
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Ring, Ragnar, olja, stadsbild,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Okänd designer, matbord, ek, modern tillverkning,
Est600 - 700 SEK
Okänd designer, matsalsstolar, 6 st, ek, modern tillverkning,
Est600 - 700 SEK
Okänd designer, kandelabrar till 7 ljus, 1 par, smide,
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Nidsjö, Ockie, olja, Galleri Café,
Est1,300 - 1,400 SEK
Okänd konstnär, olja, "Spring Bride",
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK