Loading...

Julauktion

Julauktion söndagen den 18/12 klockan 16.00


Visning:


Fredag 16/12 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 17/12 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 18/12 klockan 12.00-16.00

Julauktion
Closed
Okänd engelsk (?) konstnär, oljemålningar, ett par, 1800-talets mitt eller 2 hälft,
194
Okänd engelsk (?) konstnär, oljemålningar, ett par, 1800-talets mitt eller 2 hälft,
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Gate, Simon för Orrefors, vas, glas, "Tusen fönster"
195
Gate, Simon för Orrefors, vas, glas, "Tusen fönster"
Final bid600 SEK
Est800 - 900 SEK
Closed
Stolar, 4 st, skuret och gråmålat trä, provinsarbeten i transition sengustaviansk-empire, 1800-talets början,
196
Stolar, 4 st, skuret och gråmålat trä, provinsarbeten i transition sengustaviansk-empire, 1800-talets början,
Final bidNo bids
Est2,600 - 2,800 SEK
Closed
Nylund, Gunnar för Rörstrand, skulptur, glaserat stengods, Dopping
197
Nylund, Gunnar för Rörstrand, skulptur, glaserat stengods, Dopping
Final bid700 SEK
Est800 - 900 SEK
Closed
Matta, semiantik/antik persisk,
198
Matta, semiantik/antik persisk,
Final bidNo bids
Est1,300 - 1,400 SEK
Closed
Okänd tysk designer, cigarettetui, silver (och guld?), vikt 120 gram,
199
Okänd tysk designer, cigarettetui, silver (och guld?), vikt 120 gram,
Final bid800 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Engman, Kjell för Kosta Boda, fat, opalint glas, målad dekor av fåglar
200
Engman, Kjell för Kosta Boda, fat, opalint glas, målad dekor av fåglar
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Frukt/dessertknivar, 6 st, silver med silverblad, gammalfransk modell,  stämplad dekor av adliga ättens Carleson (nr 1877) vapen,
201
Frukt/dessertknivar, 6 st, silver med silverblad, gammalfransk modell, stämplad dekor av adliga ättens Carleson (nr 1877) vapen,
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Wilcke, Torgny, olja, komposition
202
Wilcke, Torgny, olja, komposition
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Bröllpsglas, 1 par, slipad kristall
203
Bröllpsglas, 1 par, slipad kristall
Final bid900 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Bröllpsglas, 1 par, slipad kristall
204
Bröllpsglas, 1 par, slipad kristall
Final bid900 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Breuer, Marcel, armstolar, 5 st, kromat stål med brun läderklädsel,
205
Breuer, Marcel, armstolar, 5 st, kromat stål med brun läderklädsel,
Final bid1,700 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Matta, old Afshar (?),
206
Matta, old Afshar (?),
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Matta, old/semiantik Turkmen (?),
207
Matta, old/semiantik Turkmen (?),
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer, soffa (buffel?)läder,
208
Okänd designer, soffa (buffel?)läder,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Bergman, Oskar, litografi, "Södergatan - Stockholm"
209
Bergman, Oskar, litografi, "Södergatan - Stockholm"
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Krüger, Hans Sneedorff, egen verkstad Köpenhamn, parti smycken i etui, sterlingsilver,
210
Krüger, Hans Sneedorff, egen verkstad Köpenhamn, parti smycken i etui, sterlingsilver,
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Parti inuithantverk, Grönland och Kanada
211
Parti inuithantverk, Grönland och Kanada
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Väggfontän, fajans , Nove, Italien, 1900-talets 1 hälft, dekor av blommor i koboltblått,
212
Väggfontän, fajans , Nove, Italien, 1900-talets 1 hälft, dekor av blommor i koboltblått,
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Medalj, silver, Danska Polisens Förtjänstmedalj,
213
Medalj, silver, Danska Polisens Förtjänstmedalj,
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Sideboard, svartlackerad alm och marmor,
214
Sideboard, svartlackerad alm och marmor,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Teutsch, Gunther, gouache, komposition
215
Teutsch, Gunther, gouache, komposition
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd fransk (?) konstnär, 1800-tal, blandteknik, landskap,
216
Okänd fransk (?) konstnär, 1800-tal, blandteknik, landskap,
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Rökelseampel, mässing, barock av Johann Windhesel, Nürnberg, barock, 1710-20-tal,
217
Rökelseampel, mässing, barock av Johann Windhesel, Nürnberg, barock, 1710-20-tal,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Takampel, mässing med smidd kedja, barock, 16-1700-tal, kraterformad med dekor av serafer,
218
Takampel, mässing med smidd kedja, barock, 16-1700-tal, kraterformad med dekor av serafer,
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
West-Swanberg, Nancie, olja, komposition,
219
West-Swanberg, Nancie, olja, komposition,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Burr, Lee Reynolds, olja, segelbåt
220
Burr, Lee Reynolds, olja, segelbåt
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Parti LP-skivor, bl.a Dag Vag, ELO, Kraftwerk mm
221
Parti LP-skivor, bl.a Dag Vag, ELO, Kraftwerk mm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Parti LP-skivor, bl.a T Rex, Slade, Nazareth mm
222
Parti LP-skivor, bl.a T Rex, Slade, Nazareth mm
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Matta, old/semiantik persisk,
223
Matta, old/semiantik persisk,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Matta, old Indo-Keshan,
224
Matta, old Indo-Keshan,
Final bid1,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Okänd designer, hatthylla, palisander och gulmetall
225
Okänd designer, hatthylla, palisander och gulmetall
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Johansson, Bror (pseudonym I Lorentz", skulptur, förgylld mässing på sockel i röd sandsten,
226
Johansson, Bror (pseudonym I Lorentz", skulptur, förgylld mässing på sockel i röd sandsten,
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Wall, Agneta, egen verkstad, Trosa, vas, glaserat stengods,
227
Wall, Agneta, egen verkstad, Trosa, vas, glaserat stengods,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Bajonett i balja, stål och aluminium, Argentina M/1891,
228
Bajonett i balja, stål och aluminium, Argentina M/1891,
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd designer, 1950-60-tal, serveringsvagn, delvis lackerad metall,
229
Okänd designer, 1950-60-tal, serveringsvagn, delvis lackerad metall,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Bjerke-Petersen, Vilhelm, olja, "Båt i Särdal",
230
Bjerke-Petersen, Vilhelm, olja, "Båt i Särdal",
Final bid7,000 SEK
Est7,000 - 8,000 SEK
Closed
Högardh, Gösta, gouache,  "St Tropez"
231
Högardh, Gösta, gouache, "St Tropez"
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Fritzdorf, Hans, olja, "Gran Canaria"
232
Fritzdorf, Hans, olja, "Gran Canaria"
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Ring, Ragnar, olja, sittande personer
233
Ring, Ragnar, olja, sittande personer
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Ring, Ragnar, olja, stadsbild,
234
Ring, Ragnar, olja, stadsbild,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Hopea, Saara för Notsjö Nuutajärvi, vas, klar glasmassa, "Bubbla", dekor av luftbubbla
235
Hopea, Saara för Notsjö Nuutajärvi, vas, klar glasmassa, "Bubbla", dekor av luftbubbla
Final bidNo bids
Est1,300 - 1,400 SEK
Closed
Fribyter, Åke för NELO, Knisslinge, , fåtölj med fotpall, böjträ med  brun skinnklädsel, "Kroken",
236
Fribyter, Åke för NELO, Knisslinge, , fåtölj med fotpall, böjträ med brun skinnklädsel, "Kroken",
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Okänd designer, matbord, ek, modern tillverkning,
237
Okänd designer, matbord, ek, modern tillverkning,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd designer, matsalsstolar, 6 st, ek, modern tillverkning,
238
Okänd designer, matsalsstolar, 6 st, ek, modern tillverkning,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd designer, kandelabrar till 7 ljus, 1 par, smide,
239
Okänd designer, kandelabrar till 7 ljus, 1 par, smide,
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Nidsjö, Ockie, olja, Galleri Café,
240
Nidsjö, Ockie, olja, Galleri Café,
Final bidNo bids
Est1,300 - 1,400 SEK
Closed
Okänd konstnär, olja, "Spring Bride",
241
Okänd konstnär, olja, "Spring Bride",
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.