Soffa, skuret och vitlackerat trä, gustavianskt herrgårdssnickeri,
Final bid1,800 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Stolar 4 st samt taburett, vitlackerad metall, 1900-talets mitt,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Stolar, 4 st, skuret och lackerat trä, gustavianska herrgårdssnickerier,
Est1,600 - 1,700 SEK
Okänd designer för Rabami, Danmark, stapelstolar, 12 st, krom och röd plast,
Final bid450 SEK
Est600 - 700 SEK
Pipstånka samt kanna, laggat trä, 1800-tal,
Final bid600 SEK
Est300 - 400 SEK
Köksvåg, lackerad metall och krom, Eskilstuna,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Slaglåspistol, mässing, Belgien, 1900-talets mitt, stämplad Liège,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Köks/utdragssoffa, avlutad fur, 1800-talets 2 hälft,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Köksskåp, avlutad fur, sekelskiftet 1900, 9 lådor och 5 skåpsdörrar,
Est1,100 - 1,200 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Håfström, Erik, oljemålningar, 2 st, Golgata respektive Kaleidoskop,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Takkrona till 6 ljus, förgylld mässing med prismor, empirestil, Titanus,
Final bid2,000 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Matsalsstolar, 12 st, skuren och bonad bok, Hepplewhitestil,
Est3,200 - 3,400 SEK
Sideboard, skuren och bonad bok med beigespräcklig marmorskiva, gustaviansk stil,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Fiol, Bruno Klemm, Markneukirchen, Tyskland,
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd designer, 1950-tal, hyllmöbel, teak,
Final bid1,300 SEK
Est400 - 500 SEK
Olson, Axel, färglito, personer vid strand,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Lindström, Bengt, färglito, figurkomposition i rött,
Final bid500 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid700 SEK
Est700 - 800 SEK
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja, Halmstad Slott sett över Nissan,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd designer, fåtölj, skuren och bonad ek,
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd designer för Eloxören (med flera?), Norge, 4 delar eloxerad aluminium,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Okänd designer, 1960-tal, förvaringsmöbel, ek med metallbeslag,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Speldosa/positiv på benställning,  mahogny, 1800-talets 2 hälft,
Final bid1,300 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Björqvist, Karin för Rörstrand, kuverttallrikar, 4 st, porslin, "Nobelservisen",
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Björqvist, Karin för Rörstrand, mattallrikar, 4 st, porslin, "Nobelservisen",
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Björqvist, Karin för Rörstrand, förrättstallrikar, 4 st, porslin, "Nobelservisen",
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Kopparstick, 2 st, 1700-tal; Gabiel Bodenohr "Brauna in Ober Bayern" samt William Hogarth "France Plate I"
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Matta, old persisk,
Matta, old persisk,
Est2,200 - 2,400 SEK
Matta, semiantik Isphahan (?)
Matta, semiantik Isphahan (?)
Final bid3,800 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Fragonard, Jean Baptiste Honoré, kopparstick, 2 st, samtryckta; “Sainte Catherine d'Alexandrie” respektive
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda, ljusstake, sandgjutet glas,
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd konstnär. 1900-talets 2 hälft, olja, blomsterstilleben,
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Matta, semiantik Isphahan,
Matta, semiantik Isphahan,
Final bid3,800 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Parti äldre papperslyktor,
Parti äldre papperslyktor,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Hansen, Emil, olja, klipparti från Bornholm,
Est500 - 600 SEK
Lindberg, Stig för Gustafsberg, askfat, glaserat stengods "Domino",
Est600 - 700 SEK
Lindberg, Stig för Gustavsberg, kaffekanna, brunglaserat stengods med rottingflätat handtag, Terma,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Mannerheim, Lillemor för Gefle, kaffekanna, svartglaserat lergods, "Mangania",
Est400 - 500 SEK
Okänd designer för Rörstrand, nipperfat, porslin, jugend, sekelskiftet 1900,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Parti glas, 18-1900-tal; ljusstakar med prismor,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Bordsur, delvis svärtad valnöt, Junghans,
Est200 - 300 SEK
Skulptur, bemålad gips, 1910-20-tal, pojke med fotboll,
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Tallrikar, 3 st djupa samt 2 assietter, flintgods, Rörstrand, 1800-talets 2 hälft,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Skulptur, bemålad gips, 1900-talets mitt, kurtiserande par,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Leksakshäst på hjul, skuret och bemålat trä,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Sockerlåda med -huggare och undre låda, valnöt, sekelskiftet 1900,
Est300 - 400 SEK