EN
Loading...
Januariauktion
Visning:
Fredag 28/1 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 29/1 klockan 10.00 - 17.00
Söndag 30/1 klockan 12.00 - 15.45
Lowest lot number
98
Qvarsebo, Mikael, färglito, 'Fragment av Mona Lisa',
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
99
Okänd designer, soffbord, teak (?),
Final bid900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
100
Sked, silver, så kallad råttsvanssked, 1700-talets 1 hälft,
Final bid1,100 SEK
Est600 - 700 SEK
101
Persson, Ove, akvareller, 3 st, kustpartier,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
102
Okänd designer, 1960-tal, bänk med lös, vändbar hurts, teak,
Final bid2,200 SEK
Est900 - 1,000 SEK
103
Olsson, Johannes, färglito, komposition med penna,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
104
Kayser, Fredrik för Vatne Möbler, soffa, palisander med randig ylleklädsel, modellnummer 965, 1960-tal,
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
105
Kayser, Fredrik för Vatne Möbler, soffa, palisander med randig ylleklädsel, modellnummer 965, 1960-tal,
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
106
Matta, semiantik Ersari,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
107
Okänd konstnär, pastell, taktäckning,
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
108
Okänd ungersk (?) konstnär, olja, blomsterstilleben,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
109
Okänd ungersk (?) konstnär, "Madonna"
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
110
Kunt, Ernö, etsning, "Behavazott falu",
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
111
Wahlbeck, Peter, färglitografi, komposition med människor, ur mappen "Friåkare",
Final bid700 SEK
Est300 - 400 SEK
112
Wahlbeck, Peter, färglitografi, komposition med människor, ur mappen "Friåkare",
Final bid500 SEK
Est300 - 400 SEK
113
Stegpall, krom med blå melaminplattor,
Final bid800 SEK
Est600 - 700 SEK
114
Joachim, Christian för Royal Copenhagen, parti porslin, 'Blue Pheasant'
Final bid700 SEK
Est500 - 600 SEK
115
Mat- och theservisdelar, porslin, Rörstrand Gröna Anna
Final bid3,800 SEK
Est500 - 600 SEK
116
Wiinblad, Björn för Rosenthal, 6 delar, porslin, skålar, 1 par, askfat, 1 par samt vaser 2 st, porslin, dekor av personer mm, h 4 - 19 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
117
Okänd designer, 1950-60-tal, taklampor, 1 par, mässing,
Final bid600 SEK
Est300 - 400 SEK
118
Gregers Rasmussen, Alfred, olja, motiv från Bornholm,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
119
Blosshållare, så kallad Lysekäring, smide, 17-1800-tal,
Final bid1,300 SEK
Est600 - 700 SEK
120
Gowenius, Rudolf, olja, stilleben med amaryllis,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
121
Bengt Orup, litografi, provtryck
Final bid1,000 SEK
Est400 - 500 SEK
122
Nielsen, Otto för SAS, litograferad plansch, "Colorful Middle East", 1955,
Final bid1,200 SEK
Est600 - 700 SEK
123
Lindberg, Thomas, egen smedja, Dannike, kandelaber till 4 ljus, svärtat smide, "Folkdansare",
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
124
Okänd konstnär, 1950-tal, olja, cabaret,
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
125
Okänd konstnär, olja, Pont d'Austerlitz i Paris med Nôtre Dame de Paris i fonden,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
126
Okänd designer för Markslöjd, bordslampa, metall med träringar,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
127
Okänd designer för Markslöjd, bordslampa, metall med träringar,
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
128
Okänd designer, möjligen för ASEA, arbetsbelysning, delvis lackerad metall,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
129
Wessel-Fougstedt, Erik, linoleumsnitt, Metropolis,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
130
Olson, Axel, färglito, Harlekin,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
131
Olson, Axel efter honom, färglitografier 10 st, kompositioner,
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
132
Papart, Max, färglito, komposition,
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
133
Ericson, Elsa, tuschlavering, komposition med personer,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
134
Wilmont, Barry, olja, komposition,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
135
Steen, Jan, skulptur, terrakotta, "Moder med barn"
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
136
Gammelgaard, Niels för Conform, snurrfåtölj, lackerad ek med gul textilklädsel, "Gaga",
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
137
Holm, Åke, egen verkstad, Höganäs, skulptur, chamotterat stengods, gående björn,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
138
Skåp, valnöt och valnötsrot med förgyllda beslag, nyrenässans, 1800-talets slut,
Final bid1,500 SEK
Est600 - 700 SEK
139
Brandt, Carl, pastell, marin,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
140
Langenfeld, Werner för ESA Møbelværk, Danmark, snurrfåtölj, svart läder på kromad fot,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
141
Byrå, mahogny med mässingsbeslag, så kallad "ship's-" eller "campaign-furniture",
Final bid600 SEK
Est500 - 600 SEK
142
Okänd konstnär, olja, utsikt över Neapel från Posillipo med Vesuvius i fonden,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
143
Dragspel, Traviata,
Final bid900 SEK
Est400 - 500 SEK
144
Barograf i vitrin, 1900-talets 1 hälft,
Final bid1,000 SEK
Est600 - 700 SEK
145
Dragspel, elektriskt, Midi Super Wox
Final bid800 SEK
Est400 - 500 SEK
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.