Loading...

Januariauktion

Visning:

Fredag 28/1 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 29/1 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 30/1 klockan 12.00 - 15.45

Januariauktion
Closed
Qvarsebo, Mikael, färglito, 'Fragment av Mona Lisa',
98
Qvarsebo, Mikael, färglito, 'Fragment av Mona Lisa',
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer, soffbord, teak (?),
99
Okänd designer, soffbord, teak (?),
Final bid900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Sked, silver, så kallad råttsvanssked, 1700-talets 1 hälft,
100
Sked, silver, så kallad råttsvanssked, 1700-talets 1 hälft,
Final bid1,100 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Persson, Ove, akvareller, 3 st, kustpartier,
101
Persson, Ove, akvareller, 3 st, kustpartier,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer, 1960-tal, bänk med lös, vändbar hurts, teak,
102
Okänd designer, 1960-tal, bänk med lös, vändbar hurts, teak,
Final bid2,200 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Olsson, Johannes, färglito, komposition med penna,
103
Olsson, Johannes, färglito, komposition med penna,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Kayser, Fredrik för Vatne Möbler, soffa, palisander med randig ylleklädsel, modellnummer 965, 1960-tal,
104
Kayser, Fredrik för Vatne Möbler, soffa, palisander med randig ylleklädsel, modellnummer 965, 1960-tal,
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Kayser, Fredrik för Vatne Möbler, soffa, palisander med randig ylleklädsel, modellnummer 965, 1960-tal,
105
Kayser, Fredrik för Vatne Möbler, soffa, palisander med randig ylleklädsel, modellnummer 965, 1960-tal,
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Matta, semiantik Ersari,
106
Matta, semiantik Ersari,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd konstnär, pastell, taktäckning,
107
Okänd konstnär, pastell, taktäckning,
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Okänd ungersk (?) konstnär, olja, blomsterstilleben,
108
Okänd ungersk (?) konstnär, olja, blomsterstilleben,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Okänd ungersk (?) konstnär, "Madonna"
109
Okänd ungersk (?) konstnär, "Madonna"
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Kunt, Ernö, etsning, "Behavazott falu",
110
Kunt, Ernö, etsning, "Behavazott falu",
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Wahlbeck, Peter, färglitografi, komposition med människor, ur mappen "Friåkare",
111
Wahlbeck, Peter, färglitografi, komposition med människor, ur mappen "Friåkare",
Final bid700 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Wahlbeck, Peter, färglitografi, komposition med människor, ur mappen "Friåkare",
112
Wahlbeck, Peter, färglitografi, komposition med människor, ur mappen "Friåkare",
Final bid500 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Stegpall, krom med blå melaminplattor,
113
Stegpall, krom med blå melaminplattor,
Final bid800 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
 Joachim, Christian för Royal Copenhagen, parti porslin, 'Blue Pheasant'
114
Joachim, Christian för Royal Copenhagen, parti porslin, 'Blue Pheasant'
Final bid700 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Mat- och theservisdelar, porslin, Rörstrand Gröna Anna
115
Mat- och theservisdelar, porslin, Rörstrand Gröna Anna
Final bid3,800 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Wiinblad, Björn för Rosenthal, 6 delar, porslin, skålar, 1 par, askfat, 1 par samt vaser 2 st, porslin, dekor av personer mm, h 4 - 19 cm
116
Wiinblad, Björn för Rosenthal, 6 delar, porslin, skålar, 1 par, askfat, 1 par samt vaser 2 st, porslin, dekor av personer mm, h 4 - 19 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer, 1950-60-tal, taklampor, 1 par, mässing,
117
Okänd designer, 1950-60-tal, taklampor, 1 par, mässing,
Final bid600 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Gregers Rasmussen, Alfred, olja, motiv från Bornholm,
118
Gregers Rasmussen, Alfred, olja, motiv från Bornholm,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Blosshållare, så kallad Lysekäring, smide, 17-1800-tal,
119
Blosshållare, så kallad Lysekäring, smide, 17-1800-tal,
Final bid1,300 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Gowenius, Rudolf, olja, stilleben med amaryllis,
120
Gowenius, Rudolf, olja, stilleben med amaryllis,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Bengt Orup, litografi, provtryck
121
Bengt Orup, litografi, provtryck
Final bid1,000 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Nielsen, Otto för SAS, litograferad plansch, "Colorful Middle East", 1955,
122
Nielsen, Otto för SAS, litograferad plansch, "Colorful Middle East", 1955,
Final bid1,200 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Lindberg, Thomas, egen smedja, Dannike, kandelaber till 4 ljus, svärtat smide, "Folkdansare",
123
Lindberg, Thomas, egen smedja, Dannike, kandelaber till 4 ljus, svärtat smide, "Folkdansare",
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Okänd konstnär, 1950-tal, olja, cabaret,
124
Okänd konstnär, 1950-tal, olja, cabaret,
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd konstnär, olja, Pont d'Austerlitz i Paris med Nôtre Dame de Paris i fonden,
125
Okänd konstnär, olja, Pont d'Austerlitz i Paris med Nôtre Dame de Paris i fonden,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer för Markslöjd, bordslampa, metall med träringar,
126
Okänd designer för Markslöjd, bordslampa, metall med träringar,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer för Markslöjd, bordslampa, metall med träringar,
127
Okänd designer för Markslöjd, bordslampa, metall med träringar,
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer, möjligen för ASEA, arbetsbelysning, delvis lackerad metall,
128
Okänd designer, möjligen för ASEA, arbetsbelysning, delvis lackerad metall,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Wessel-Fougstedt, Erik, linoleumsnitt, Metropolis,
129
Wessel-Fougstedt, Erik, linoleumsnitt, Metropolis,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Olson, Axel, färglito, Harlekin,
130
Olson, Axel, färglito, Harlekin,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Olson, Axel efter honom, färglitografier 10 st, kompositioner,
131
Olson, Axel efter honom, färglitografier 10 st, kompositioner,
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Papart, Max, färglito, komposition,
132
Papart, Max, färglito, komposition,
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Ericson, Elsa, tuschlavering, komposition med personer,
133
Ericson, Elsa, tuschlavering, komposition med personer,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Wilmont, Barry, olja, komposition,
134
Wilmont, Barry, olja, komposition,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Steen, Jan, skulptur, terrakotta, "Moder med barn"
135
Steen, Jan, skulptur, terrakotta, "Moder med barn"
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Gammelgaard, Niels för Conform, snurrfåtölj, lackerad ek med gul textilklädsel, "Gaga",
136
Gammelgaard, Niels för Conform, snurrfåtölj, lackerad ek med gul textilklädsel, "Gaga",
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Holm, Åke, egen verkstad, Höganäs, skulptur, chamotterat stengods, gående björn,
137
Holm, Åke, egen verkstad, Höganäs, skulptur, chamotterat stengods, gående björn,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Skåp, valnöt och valnötsrot med förgyllda beslag, nyrenässans, 1800-talets slut,
138
Skåp, valnöt och valnötsrot med förgyllda beslag, nyrenässans, 1800-talets slut,
Final bid1,500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Brandt, Carl, pastell, marin,
139
Brandt, Carl, pastell, marin,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Langenfeld, Werner för ESA Møbelværk, Danmark, snurrfåtölj, svart läder på kromad fot,
140
Langenfeld, Werner för ESA Møbelværk, Danmark, snurrfåtölj, svart läder på kromad fot,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Byrå, mahogny med mässingsbeslag, så kallad "ship's-" eller "campaign-furniture",
141
Byrå, mahogny med mässingsbeslag, så kallad "ship's-" eller "campaign-furniture",
Final bid600 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd konstnär, olja, utsikt över Neapel från Posillipo med Vesuvius i fonden,
142
Okänd konstnär, olja, utsikt över Neapel från Posillipo med Vesuvius i fonden,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Dragspel, Traviata,
143
Dragspel, Traviata,
Final bid900 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
 Barograf i vitrin, 1900-talets 1 hälft,
144
Barograf i vitrin, 1900-talets 1 hälft,
Final bid1,000 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Dragspel, elektriskt, Midi Super Wox
145
Dragspel, elektriskt, Midi Super Wox
Final bid800 SEK
Est400 - 500 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.