Loading...

Januariauktion

Visning:

Fredag 28/1 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 29/1 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 30/1 klockan 12.00 - 15.45

Januariauktion
Closed
Okänd japansk (?) konstnär, akvarell med täckvitt, blomster,
290
Okänd japansk (?) konstnär, akvarell med täckvitt, blomster,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Boije, Bror för Dux, dagbädd med utdragbar undre bädd, bok,
291
Boije, Bror för Dux, dagbädd med utdragbar undre bädd, bok,
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Stackelberg, Elsa för fri form, trädgårdsbord med två stolar, furu/redwood,
292
Stackelberg, Elsa för fri form, trädgårdsbord med två stolar, furu/redwood,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Landin, Bengt, färglito, tupp och rävar,
293
Landin, Bengt, färglito, tupp och rävar,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Agnell, Olle, grafiska blad, 3 st,
294
Agnell, Olle, grafiska blad, 3 st,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Schantz, Philip von, akvatint och linjeetsning, stilleben med kanna,
295
Schantz, Philip von, akvatint och linjeetsning, stilleben med kanna,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Wiinblad, Björn för Rosenthal Studio Linie, vas, porslin,
296
Wiinblad, Björn för Rosenthal Studio Linie, vas, porslin,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer för Keramia, Tjeckoslovakien, 1920-30-tal, skulptur, glaserad terrakotta, kvinna med kärve,
297
Okänd designer för Keramia, Tjeckoslovakien, 1920-30-tal, skulptur, glaserad terrakotta, kvinna med kärve,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Wilhelmsson, Carl, efter honom, etsning, Fiskare 1919,
298
Wilhelmsson, Carl, efter honom, etsning, Fiskare 1919,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda, fat, glas, "Hearts", målad dekor av hjärta mm,
299
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda, fat, glas, "Hearts", målad dekor av hjärta mm,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Orup, Bengt för Johansfors, glas, 3 st, "Strikt, design 1953,
300
Orup, Bengt för Johansfors, glas, 3 st, "Strikt, design 1953,
Final bid800 SEK
Est800 - 900 SEK
Closed
Nordström, Andreas, färgetsning, "Grundform 3, cirkel",
301
Nordström, Andreas, färgetsning, "Grundform 3, cirkel",
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer för J L Hultman, kandelabrar till 2 ljus, 1 par, art-déco/funkis,
302
Okänd designer för J L Hultman, kandelabrar till 2 ljus, 1 par, art-déco/funkis,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Carlsson, Stig för JIE, Gantofta, väggrelief, glaserat stengods, komposition,
303
Carlsson, Stig för JIE, Gantofta, väggrelief, glaserat stengods, komposition,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Åselisus Lidbeck, Catharina för Lindshammar, vinglas, 6 st, "Måsen",
304
Åselisus Lidbeck, Catharina för Lindshammar, vinglas, 6 st, "Måsen",
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Brusewitz, Gunnar, blyerts, parti från Göta Kanal med kanalbåtarna Juno och Wilhelm Tham,
305
Brusewitz, Gunnar, blyerts, parti från Göta Kanal med kanalbåtarna Juno och Wilhelm Tham,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer för Svenska Hem, soffa, röd läderklädsel,
306
Okänd designer för Svenska Hem, soffa, röd läderklädsel,
Final bidNo bids
Est1,300 - 1,400 SEK
Closed
Jespersen, Henrik, olja, berglandskap,
307
Jespersen, Henrik, olja, berglandskap,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Lindberg, Stig för Gustavsberg, servisdelar, stengods, Coq,
308
Lindberg, Stig för Gustavsberg, servisdelar, stengods, Coq,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, ljusstake, delvis blåtonat glas, Satellite,
309
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, ljusstake, delvis blåtonat glas, Satellite,
Final bid600 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Forssell, Pierre för Gense, salt-, socker- och pepparströare, rostfritt stål och bakelit, "Shakers",
310
Forssell, Pierre för Gense, salt-, socker- och pepparströare, rostfritt stål och bakelit, "Shakers",
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Löfström, Katarina & Turkot, Mikaela för Glasverk, Varberg, skål, grön glasmassa på orange fotklack,
311
Löfström, Katarina & Turkot, Mikaela för Glasverk, Varberg, skål, grön glasmassa på orange fotklack,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Reklamflaska, Waterman bläck, glas med plastlock, 1900-talets 2 hälft,
312
Reklamflaska, Waterman bläck, glas med plastlock, 1900-talets 2 hälft,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Figuriner, 1 par, delvis bemålat flintgods, antagligen Tyskland, jugend, sekelskiftet 1900,
313
Figuriner, 1 par, delvis bemålat flintgods, antagligen Tyskland, jugend, sekelskiftet 1900,
Final bid700 SEK
Est800 - 900 SEK
Closed
Börnesson, Lars för Strömbergshyttan, skulpturer, 2 st, glas på palisandersockel,
314
Börnesson, Lars för Strömbergshyttan, skulpturer, 2 st, glas på palisandersockel,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Terrin med lock, flintgods, Cotton and Barlow, of Longton, Staffordshire 1850-57,
315
Terrin med lock, flintgods, Cotton and Barlow, of Longton, Staffordshire 1850-57,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Rasmussen, Hans Gunnar, olja, gårdsinteriör,
316
Rasmussen, Hans Gunnar, olja, gårdsinteriör,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Leksakståg, bemålat trä, Danmark, 1900-talets mitt,
317
Leksakståg, bemålat trä, Danmark, 1900-talets mitt,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Besticksuppsättning, silver, "Rosett", total silvervikt exklusive knivar 540 gram,
318
Besticksuppsättning, silver, "Rosett", total silvervikt exklusive knivar 540 gram,
Final bid2,200 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Parti kaffegods, porslin, Gustavsberg Blå Blom samt B&G Blå Mås,
319
Parti kaffegods, porslin, Gustavsberg Blå Blom samt B&G Blå Mås,
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer, vas, glas, dekor i rött underfång,
320
Okänd designer, vas, glas, dekor i rött underfång,
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Golvvas, flintgods, Satsuma, Japan, 1900-talets 1 hälft,
321
Golvvas, flintgods, Satsuma, Japan, 1900-talets 1 hälft,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Kaminur, förgylld brons och metall med infattad porslinsplakett, Frankrike, 1800-talets 2 hälft,
322
Kaminur, förgylld brons och metall med infattad porslinsplakett, Frankrike, 1800-talets 2 hälft,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Goldscheider, Marcel, egen verkstad, Staffordshire, figurin, glaserat flintgods, dansande kvinna i folkdräkt,
323
Goldscheider, Marcel, egen verkstad, Staffordshire, figurin, glaserat flintgods, dansande kvinna i folkdräkt,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Skutezky, Dominic (Döme), olja, konstnärsateljé
324
Skutezky, Dominic (Döme), olja, konstnärsateljé
Final bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Closed
Stoopendahl, Georg, tuschteckningar, 2 st, hästar, signerade
325
Stoopendahl, Georg, tuschteckningar, 2 st, hästar, signerade
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd ungersk konstnär, etsning, porträtt av Primaten av Ungern, kardinal János Csernoch,
326
Okänd ungersk konstnär, etsning, porträtt av Primaten av Ungern, kardinal János Csernoch,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer för Skultuna, ljusstakar, 1 par, mässing och svärtat trä,
327
Okänd designer för Skultuna, ljusstakar, 1 par, mässing och svärtat trä,
Final bid1,100 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Van Delfft, Wilhelm efter Miereveld, Michiel Janszoon van, kopparstick, "Gustav II Adolf"
328
Van Delfft, Wilhelm efter Miereveld, Michiel Janszoon van, kopparstick, "Gustav II Adolf"
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Ollers, Edvin för Elme Glasbruk, jardinière, gjuten, vitopak glasmassa,
329
Ollers, Edvin för Elme Glasbruk, jardinière, gjuten, vitopak glasmassa,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Ytterfoder, rödglaserat flintgods,
330
Ytterfoder, rödglaserat flintgods,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, "Sommargästen",
331
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, "Sommargästen",
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Görg, Jürgen, färglito, Botschaft - pastellvariation,
332
Görg, Jürgen, färglito, Botschaft - pastellvariation,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Lindström, Frans, akvareller,  2 st, hus i landskap,
333
Lindström, Frans, akvareller, 2 st, hus i landskap,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Lindström, Frans, akvareller,  2 st, motiv från Kungliga Djurgården, Stockholm,
334
Lindström, Frans, akvareller, 2 st, motiv från Kungliga Djurgården, Stockholm,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Norsbo, Hans, etsning, "Renstjernasgatan" (Sista Styverns trappor),
335
Norsbo, Hans, etsning, "Renstjernasgatan" (Sista Styverns trappor),
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Avlastningsbord, vitlackerat trä, sekelskiftet 1900,
336
Avlastningsbord, vitlackerat trä, sekelskiftet 1900,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Larsen, Axel M, olja, kor vid Dyrnäs,
337
Larsen, Axel M, olja, kor vid Dyrnäs,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.