EN
Loading...
Januariauktion
Visning:
Fredag 28/1 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 29/1 klockan 10.00 - 17.00
Söndag 30/1 klockan 12.00 - 15.45
Lowest lot number
290
Okänd japansk (?) konstnär, akvarell med täckvitt, blomster,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
291
Boije, Bror för Dux, dagbädd med utdragbar undre bädd, bok,
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
292
Stackelberg, Elsa för fri form, trädgårdsbord med två stolar, furu/redwood,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
293
Landin, Bengt, färglito, tupp och rävar,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
294
Agnell, Olle, grafiska blad, 3 st,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
295
Schantz, Philip von, akvatint och linjeetsning, stilleben med kanna,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
296
Wiinblad, Björn för Rosenthal Studio Linie, vas, porslin,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
297
Okänd designer för Keramia, Tjeckoslovakien, 1920-30-tal, skulptur, glaserad terrakotta, kvinna med kärve,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
298
Wilhelmsson, Carl, efter honom, etsning, Fiskare 1919,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
299
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda, fat, glas, "Hearts", målad dekor av hjärta mm,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
300
Orup, Bengt för Johansfors, glas, 3 st, "Strikt, design 1953,
Final bid800 SEK
Est800 - 900 SEK
301
Nordström, Andreas, färgetsning, "Grundform 3, cirkel",
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
302
Okänd designer för J L Hultman, kandelabrar till 2 ljus, 1 par, art-déco/funkis,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
303
Carlsson, Stig för JIE, Gantofta, väggrelief, glaserat stengods, komposition,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
304
Åselisus Lidbeck, Catharina för Lindshammar, vinglas, 6 st, "Måsen",
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
305
Brusewitz, Gunnar, blyerts, parti från Göta Kanal med kanalbåtarna Juno och Wilhelm Tham,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
306
Okänd designer för Svenska Hem, soffa, röd läderklädsel,
Final bidNo bids
Est1,300 - 1,400 SEK
307
Jespersen, Henrik, olja, berglandskap,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
308
Lindberg, Stig för Gustavsberg, servisdelar, stengods, Coq,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
309
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, ljusstake, delvis blåtonat glas, Satellite,
Final bid600 SEK
Est500 - 600 SEK
310
Forssell, Pierre för Gense, salt-, socker- och pepparströare, rostfritt stål och bakelit, "Shakers",
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
311
Löfström, Katarina & Turkot, Mikaela för Glasverk, Varberg, skål, grön glasmassa på orange fotklack,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
312
Reklamflaska, Waterman bläck, glas med plastlock, 1900-talets 2 hälft,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
313
Figuriner, 1 par, delvis bemålat flintgods, antagligen Tyskland, jugend, sekelskiftet 1900,
Final bid700 SEK
Est800 - 900 SEK
314
Börnesson, Lars för Strömbergshyttan, skulpturer, 2 st, glas på palisandersockel,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
315
Terrin med lock, flintgods, Cotton and Barlow, of Longton, Staffordshire 1850-57,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
316
Rasmussen, Hans Gunnar, olja, gårdsinteriör,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
317
Leksakståg, bemålat trä, Danmark, 1900-talets mitt,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
318
Besticksuppsättning, silver, "Rosett", total silvervikt exklusive knivar 540 gram,
Final bid2,200 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
319
Parti kaffegods, porslin, Gustavsberg Blå Blom samt B&G Blå Mås,
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
320
Okänd designer, vas, glas, dekor i rött underfång,
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
321
Golvvas, flintgods, Satsuma, Japan, 1900-talets 1 hälft,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
322
Kaminur, förgylld brons och metall med infattad porslinsplakett, Frankrike, 1800-talets 2 hälft,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
323
Goldscheider, Marcel, egen verkstad, Staffordshire, figurin, glaserat flintgods, dansande kvinna i folkdräkt,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
324
Skutezky, Dominic (Döme), olja, konstnärsateljé
Final bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
325
Stoopendahl, Georg, tuschteckningar, 2 st, hästar, signerade
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
326
Okänd ungersk konstnär, etsning, porträtt av Primaten av Ungern, kardinal János Csernoch,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
327
Okänd designer för Skultuna, ljusstakar, 1 par, mässing och svärtat trä,
Final bid1,100 SEK
Est400 - 500 SEK
328
Van Delfft, Wilhelm efter Miereveld, Michiel Janszoon van, kopparstick, "Gustav II Adolf"
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
329
Ollers, Edvin för Elme Glasbruk, jardinière, gjuten, vitopak glasmassa,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
330
Ytterfoder, rödglaserat flintgods,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
331
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, "Sommargästen",
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
332
Görg, Jürgen, färglito, Botschaft - pastellvariation,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
333
Lindström, Frans, akvareller, 2 st, hus i landskap,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
334
Lindström, Frans, akvareller, 2 st, motiv från Kungliga Djurgården, Stockholm,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
335
Norsbo, Hans, etsning, "Renstjernasgatan" (Sista Styverns trappor),
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
336
Avlastningsbord, vitlackerat trä, sekelskiftet 1900,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
337
Larsen, Axel M, olja, kor vid Dyrnäs,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.