EN
Loading...
JULAUKTION
Julauktion söndagen den 19/12 klockan 16.00
Visning:
Fredagen 17/12 12 - 19
Lördagen 18/12 10 - 17
Söndagen den 19/12 12 - 15.45
Lowest lot number
193
Okänd polsk konstnär, olja, trompe l'oeil med blomvas i nisch och insekter,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
194
Miniatyrspegel, glas, indo-persisk, 1900-tal,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
195
Okänd konstnär, 1800-tal, olja, personer och hus i landskap,
Final bid450 SEK
Est600 - 700 SEK
196
Bordstelefoner, 3 st, B&O, Beocom 6000,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
197
Ytterfoder, glaserat flintgods, Bonn, sekelskiftet 1900,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
198
Hultén, C O (Carl Otto), färglito, imaginistiskt landskap,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
199
Knafve, Nils-Folke, olja, kvinnoporträtt,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
200
Hudobko, Vladimir, gicléetryck (?), Bird Lovers,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
201
Okänd designer, art-déco, 1920-tal, bordslampa, tenn och bakelit (?) med mässingsmontage,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
202
Van Leeuwen, Wil, olja, stilleben,
Final bid1,000 SEK
Est600 - 700 SEK
203
Kaufmann, Wilhelm, olja, sittande akt,
Final bidNo bids
Est4,400 - 4,800 SEK
204
Elfvén, Eric, olja, rökande kvinna,
Final bidNo bids
Est4,400 - 4,800 SEK
205
Norrman, Gunnar, sepiateckning, motiv från Ivösjön,
Final bidNo bids
Est800 - 900 SEK
206
Okänd engelsk konstnär, 1800-tal, olja, pojke med tam-o'shanter,
Final bidNo bids
Est1,600 - 1,700 SEK
207
Reklamask, litograferad papp, skelskiftet 1900, Gahns Lanolincrêmetvå,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
208
Applicquer, 1 par, förgylld brons, rokokostil, 1800-talets slut,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
209
Jarl, Otto för Amphora, figurin, flintgods, 1900-talets början, stående tjur,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
210
Okänd tysk designer, 1900-talets 1 hälft eller mitt, skål, kristall med silvermontage,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
211
Krumlinde, Olof, olja, landskap,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
212
Väggur, mässing, Louis XV-stil, 1900-talets början,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
213
Nilsson, Per Olof, etsning, "Bolivia",
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
214
Okänd konstnär (Hans Larsson ?), olja med collage, stilleben,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
215
Bertel-Nordström, Bertel, olja, Stockholmsvy i skymning, i förgrunden stilleben,
Final bid1,900 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
216
Ringar, 5 st, 18 karat röd- och vitguld, total vikt 8,6 gram
Final bid3,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
217
Armlänk, 18 karat rödguld, vikt 6,7 gram,
Final bid2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
218
Skål på fot, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet helblonde,
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
219
Okänd designer, nipperfat, silver, vikt 130 gram
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
220
Persson, Ragnar "RP", färglito, Familjen,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
221
2 necessärer, reliefpräglat mönster med läderdetaljer, Mulberry,
Final bid450 SEK
Est200 - 300 SEK
222
Öberg, Josef, akvarell, "Vid Össjön, Härjedalen",
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
223
Olsson, Knut, pastell, "Högsommar, Vapnöslätten,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
224
Lodström, Georg, olja, bergparti,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
225
Törning, Erik, monotypi, person i blått,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
226
Ängkvist, Olle, blandteknik, "Draperiskiss till Tolvskillingsoperan, Stadsteatern, Stockholm 1964",
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
227
Olson, Axel, färgetsning med carborundum, "Bron över Seine",
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
228
Johansson, Nils Erik, färglito, stilleben med renfana,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
229
Okänd konstnär, skålfat, glas, dekor av vita och blå spiraler,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
230
Point, Georges, färglito, abstrakt komposition, Portkosme 62,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
231
Adolfsson, Wilke, egen hytta Orrefors, skål, grå- och rosa glasmassa,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
232
Okänd designer, 1900-talets mitt, serveringsvagn, bok och lackerat trä,
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
233
Frimärksalbum med äldre frimärken,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
234
Okänd designer för Wedgwood, piedestal, majolika, sekelskiftet 1900,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
235
Armbandsur, 4 st, plast repektive metall, Swatch,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
236
Dall'Acqua, Aldo, blandteknik, racerbil,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
237
Bilbana, mekanisk, Schuco varianto 3010K
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
238
Holm, Åke, egen verkstad, Höganäs, kanna/vas med hänkel, glaserat lergods,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
239
Örnemark, Calle, skulptur, svärtat gjutjärn, "Jätten Vist",
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
240
Wiinblad, Björn för Nymölle, parti månadsplaketter/underlägg, fajans, 6 st,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.