Loading...

JULAUKTION

Julauktion söndagen den 19/12 klockan 16.00


Visning:

Fredagen 17/12 12 - 19

Lördagen 18/12 10 - 17

Söndagen den 19/12 12 - 15.45

JULAUKTION
Closed
Kaminur, förgylld brons och metall med infattad porslinsplakett, Frankrike, 1800-talets 2 hälft,
145
Kaminur, förgylld brons och metall med infattad porslinsplakett, Frankrike, 1800-talets 2 hälft,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Goldscheider, Marcel, egen verkstad, Staffordshire, figurin, glaserat flintgods, dansande kvinna i folkdräkt,
146
Goldscheider, Marcel, egen verkstad, Staffordshire, figurin, glaserat flintgods, dansande kvinna i folkdräkt,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Schlyter, Ulf "Ulven", olja på glas, 9 st samramade, dekor av djur,
147
Schlyter, Ulf "Ulven", olja på glas, 9 st samramade, dekor av djur,
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Müller, Thomas, olja med collage, komposition med stämpel,
148
Müller, Thomas, olja med collage, komposition med stämpel,
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Schlyter, Ulf, 'Ulven', olja, dekor av djur,
149
Schlyter, Ulf, 'Ulven', olja, dekor av djur,
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Müller, Thomas, olja med collage, komposition med %-tecken,
150
Müller, Thomas, olja med collage, komposition med %-tecken,
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Okänd indisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden, mytologisk scen,
151
Okänd indisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden, mytologisk scen,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Skrin, fruktträ med slipade stålknappar, senempire, 1800-talets mitt,
152
Skrin, fruktträ med slipade stålknappar, senempire, 1800-talets mitt,
Final bid300 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Måryd, Arne, egen verkstad, vas, glaserat stengods,
153
Måryd, Arne, egen verkstad, vas, glaserat stengods,
Final bid500 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Bag/axelremsväska, reliefpräglat mönster med läderdetaljer, Mulberry,
154
Bag/axelremsväska, reliefpräglat mönster med läderdetaljer, Mulberry,
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Bålskål, porslin, Kina, 1800-tal,
155
Bålskål, porslin, Kina, 1800-tal,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Wallander, Alf för Rörstrand, tillskriven, vas, flintgods, jugend, sekelskiftet 1900,
156
Wallander, Alf för Rörstrand, tillskriven, vas, flintgods, jugend, sekelskiftet 1900,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Okänd designer, 1950-60-tal, gryta med lock, emaljerat järn,
157
Okänd designer, 1950-60-tal, gryta med lock, emaljerat järn,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Wallander, Alf för Rörstrand, kaffekoppar med underfat, 4 + 4 st, porslin, "Trollslända",
158
Wallander, Alf för Rörstrand, kaffekoppar med underfat, 4 + 4 st, porslin, "Trollslända",
Final bid1,300 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Closed
Aftonväska samt 2 necessärer, reliefpräglat mönster med läderdetaljer, Mulberry,
159
Aftonväska samt 2 necessärer, reliefpräglat mönster med läderdetaljer, Mulberry,
Final bid400 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Ander, Gunnar för Jönköpings Hemslöjd, get,
160
Ander, Gunnar för Jönköpings Hemslöjd, get,
Final bid450 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Ander, Gunnar för Jönköpings Hemslöjd, zebra,
161
Ander, Gunnar för Jönköpings Hemslöjd, zebra,
Final bid450 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Ander, Gunnar för Jönköpings Hemslöjd, giraff,
162
Ander, Gunnar för Jönköpings Hemslöjd, giraff,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Kaffeburk,. litograferad plåt, Gevalia, 1910-20-tal,
163
Kaffeburk,. litograferad plåt, Gevalia, 1910-20-tal,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Handsymaskin, bemålat järn på träsockel,
164
Handsymaskin, bemålat järn på träsockel,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Terrin med lock, flintgods, Cotton and Barlow, of Longton, Staffordshire 1850-57,
165
Terrin med lock, flintgods, Cotton and Barlow, of Longton, Staffordshire 1850-57,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Leksakståg, bemålat trä, Danmark, 1900-talets mitt,
166
Leksakståg, bemålat trä, Danmark, 1900-talets mitt,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Figuriner, 1 par, delvis bemålat flintgods, antagligen Tyskland, jugend, sekelskiftet 1900,
167
Figuriner, 1 par, delvis bemålat flintgods, antagligen Tyskland, jugend, sekelskiftet 1900,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Reklamflaska, Waterman bläck, glas med plastlock, 1900-talets 2 hälft,
168
Reklamflaska, Waterman bläck, glas med plastlock, 1900-talets 2 hälft,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd dansk designer, tidskriftsställ, ek och canvas,
169
Okänd dansk designer, tidskriftsställ, ek och canvas,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Börnesson, Lars för Strömbergshyttan, skulpturer, 2 st, glas på palisandersockel,
170
Börnesson, Lars för Strömbergshyttan, skulpturer, 2 st, glas på palisandersockel,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Rasmussen, Hans Gunnar, olja, gårdsinteriör,
171
Rasmussen, Hans Gunnar, olja, gårdsinteriör,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Van Soest, Louis Willem, olja, holländskt kanalparti,
172
Van Soest, Louis Willem, olja, holländskt kanalparti,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Van Soest, Louis Willem, olja, vinterbild från Veere, Holland,
173
Van Soest, Louis Willem, olja, vinterbild från Veere, Holland,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Amulett, skuren jade (?), Kina, antagligen Qing, 1800-tal (?),
174
Amulett, skuren jade (?), Kina, antagligen Qing, 1800-tal (?),
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Armstolar, 1 par, skuret och och förgyllt trä och stuck,
175
Armstolar, 1 par, skuret och och förgyllt trä och stuck,
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Armstolar, 1 par, skuret och och förgyllt trä och stuck, Louis XVI-stil,
176
Armstolar, 1 par, skuret och och förgyllt trä och stuck, Louis XVI-stil,
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Agnell, Olle, olja, kustklippor,
177
Agnell, Olle, olja, kustklippor,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Wallin, Ellis, olja, "Solig sommareftermiddag Grundsund",
178
Wallin, Ellis, olja, "Solig sommareftermiddag Grundsund",
Final bid900 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Wallin, Ellis, olja, "Solbelysta träd och berg",
179
Wallin, Ellis, olja, "Solbelysta träd och berg",
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Högardh, Gösta, olja, "Sol och skuggor"
180
Högardh, Gösta, olja, "Sol och skuggor"
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Olson, Torsten, olja, strandparti med båtar,
181
Olson, Torsten, olja, strandparti med båtar,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Bøgh, Einar Vilhelm, olja, stilleben med purjolök,
182
Bøgh, Einar Vilhelm, olja, stilleben med purjolök,
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd designer för Rörstrand, fat samt skål, stengods, målad polykrom dekor av sydländska stadslandskap,
183
Okänd designer för Rörstrand, fat samt skål, stengods, målad polykrom dekor av sydländska stadslandskap,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Fridell, Axel, etsning, Stadsgården,
184
Fridell, Axel, etsning, Stadsgården,
Final bid450 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Åberg, Jan, skulptur/väggplatta, koppar och mässing, signerad och daterad -78
185
Åberg, Jan, skulptur/väggplatta, koppar och mässing, signerad och daterad -78
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd designer för Fåglavik glasbruk, vägglampett, gultonat glas och mässing,
186
Okänd designer för Fåglavik glasbruk, vägglampett, gultonat glas och mässing,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Toilettebyrå, valnöt, oscariansk, 1800-talets 2 hälft,
187
Toilettebyrå, valnöt, oscariansk, 1800-talets 2 hälft,
Final bid700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Prischl, Adolf för Goldscheider, väggmask, delvis bemålad terrakotta,
188
Prischl, Adolf för Goldscheider, väggmask, delvis bemålad terrakotta,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Svensson, Roland, färglito, Tjockan kommer in,
189
Svensson, Roland, färglito, Tjockan kommer in,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Ljunggren, Reinhold, färglito, Sommardag Julaftons fyr 1964,
190
Ljunggren, Reinhold, färglito, Sommardag Julaftons fyr 1964,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Martin, Philip, färglito, Durham Castle & Cathedral,
191
Martin, Philip, färglito, Durham Castle & Cathedral,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd fransk konstnär, sekelskiftet 1900, olja, landskap,
192
Okänd fransk konstnär, sekelskiftet 1900, olja, landskap,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.