Laddar...
Septemberauktion
Lägsta föremålsnummer
49
Strid, Hardy, akryl, Himmel, bomber och barnsligt hus,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 600 SEK
50
Strid, Hardy, epoxyemalj, Kvarnar som mal,
Slutpris800 SEK
Värdering400 - 600 SEK
51
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin, delvis glaserat stengods, 'Pelle',
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
52
Ahlmann, Mikaela för B&G, figurin, porslin, Min ballong,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
53
Thymann, Vita för B&G, figurin, porslin, flicka med valp och kattunge,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
54
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, pojke med tax,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
55
Kryddburkar, 6 st, grönglaserad keramik med teaklock, Töreboda, 1950-60-tal, teaklock från Karl Holmberg, Götene,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
56
Matbestickuppsättning, 36 delar, silver, Prins Albert, 12 + 12 + 12 bordsknivar, -skedar och -gafflar,
Slutpris6 000 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
57
Moccaservis, 3 delar, silver, nyrokokostil, 1900-talets mitt, stämplad GAB Stockholm,
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
58
Uniformsjacka för taxichaufför, terylene och ull, Egerton Burnetts Royal Serge
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
59
Strid, Hardy, färglinoleumsnitt, komposition, signerad, daterad 1955 och numrerad 2/6 II,
Slutpris350 SEK
Värdering200 - 300 SEK
60
Matsalsstolar, 8 st, skuret och gråmålat trä, rokokostil, K A Roos Helsingborg,
Slutpris6 000 SEK
Värdering4 000 - 6 000 SEK
61
Frank, Josef för Firma Svenskt Tenn AB, taklampa, förnicklad mässing med vitlackerat träfäste, modellnummer 2356,
Slutpris4 400 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
62
Lindström, Bengt, färgserigrafi, komposition med drakar, signerad med hälsning,
Slutpris350 SEK
Värdering200 - 300 SEK
63
Lindström, Bengt, färgserigrafi, figurkomposition, signerad med hälsning och numrerad 177/500,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
64
Lindström, Bengt, färgserigrafi, figurkomposition, signerad med hälsning och numrerad 302/400,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
65
Lindström, Bengt, färgserigrafi, figurkomposition, signerad med hälsning och numrerad 169/500,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
66
Klaesson, Klas-Göran (Klase J:r), egen verkstad Höganäs, skulptur, glaserat stengods, fågel,
Slutpris2 200 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
67
Klaesson, Klas-Göran (Klase J:r), egen verkstad Höganäs, skulptur, glaserat stengods, får,
Slutpris1 500 SEK
Värdering800 - 1 200 SEK
68
Okänd designer för Wilhelm Goebel, figurin, glaserat flintgods, Julängel,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
69
Asnago, Umberto för Penta, bordslampa med touchfunktion, lackerat metall med vitopak glaskupa, modell Bodona Large,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
70
Gray, Eileen, efter henne, avlastningsbord, krom med glasskiva, modell E1027
Slutpris2 800 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
71
Kandell, John för Källemo, vägghylla, svartlackerat trä, Pilaster,
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
72
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, serveringsvagn, mässing med dubbla glasskivor,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 200 SEK
73
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, serveringsvagn, mässing med dubbla glasskivor,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 200 SEK
74
Väggur, förgyllt trä och stuck, rokokostil, 1900-talets mitt,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
75
Backström, Monica för Kosta Boda, fat, glas, Tonga, dekor i svart och brunt,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 800 SEK
76
Johansson, Lars "Lasse", olja, Karlsrovägen, Halmstad - utsikt från konstnärens balkong,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 2 000 SEK
77
Frifarare, Arne, olja, komposition med medeltida stad, signerad,
SlutprisInga bud
Värdering4 000 - 6 000 SEK
78
Vippbord, mahogny, antagligen, England, 1800-talets 1 hälft, rund skiva på trepassfot,
Slutpris2 000 SEK
Värdering300 - 400 SEK
79
Ljusstakar, 1 par, aluminium, kannelerad stam på kvadratisk fot,
Slutpris1 100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
80
Klädhängare, bemålat trä, väggmodell,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
81
Herrfickur, silver och svart emalj, Omega, 1900-talets början, dekor av eklöv samt ryttare och häst i guld,
Slutpris900 SEK
Värdering200 - 200 SEK
82
De Lucchi, Michele & Fassina, Giancarlo för Artemide, bordslampa, metall, Tolomeo Micro,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
83
De Lucchi, Michele & Fassina, Giancarlo för Artemide, golvlampa, metall, Tolomeo Lettura,
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
84
Persson Digman, Greta, batik, dekor av personer och djur i landskap,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 600 SEK
85
Pehrson, Göran/Studio Construction för Bergboms, bordslampa, krom, Minipoint BX225,
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
86
Prischl, Adolf för Goldscheider, tillskriven, figurin, bemåladad terakotta, sittande akt,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 000 - 1 500 SEK
87
Qvarsebo, Thomas, skulptur, bronserad gips, stående akt,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 2 000 SEK
88
Atterberg, Ingrid för Uppsala Ekeby, vas delvis glaserat lergods, Västkust,
Slutpris400 SEK
Värdering600 - 800 SEK
89
Okänd designer för Lagaholms Keramik, vas, fajans, 1950-60-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
90
Okänd designer för Osram, bordslampa/kandelaber, svärtat smide med 4 olikfärgade glas,
Slutpris2 600 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
91
Ytterkruka, porslin, 'Waldemarsudde', dia 26 cm
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
92
Vallien, Bertil för Kosta Boda, miniatyrer, 3 st, konstglas,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 600 SEK
93
Ytterfoder, 1 par, bisquit, sekelskiftet 1900, dekor i guld och violett,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
94
Okänd designer för GAB, skål, sterlingsilver, kulhamrad modell,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
95
Plockross-Irminger, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, läsande barn,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
96
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, vitmelerad glasmassa med dekor av tulpan, "Tulip",
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.