Laddar...

Septemberauktion

Septemberauktion
Avslutad
Strid, Hardy, akryl, Himmel, bomber och barnsligt hus,
49
Strid, Hardy, akryl, Himmel, bomber och barnsligt hus,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Strid, Hardy, epoxyemalj, Kvarnar som mal,
50
Strid, Hardy, epoxyemalj, Kvarnar som mal,
Slutpris800 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin, delvis glaserat stengods, 'Pelle',
51
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin, delvis glaserat stengods, 'Pelle',
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Ahlmann, Mikaela för B&G, figurin, porslin, Min ballong,
52
Ahlmann, Mikaela för B&G, figurin, porslin, Min ballong,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Thymann, Vita för B&G, figurin, porslin, flicka med valp och kattunge,
53
Thymann, Vita för B&G, figurin, porslin, flicka med valp och kattunge,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, pojke med tax,
54
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, pojke med tax,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Kryddburkar, 6 st, grönglaserad keramik med teaklock, Töreboda, 1950-60-tal, teaklock från Karl Holmberg, Götene,
55
Kryddburkar, 6 st, grönglaserad keramik med teaklock, Töreboda, 1950-60-tal, teaklock från Karl Holmberg, Götene,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Matbestickuppsättning, 36 delar, silver, Prins Albert, 12 + 12 + 12 bordsknivar, -skedar och -gafflar,
56
Matbestickuppsättning, 36 delar, silver, Prins Albert, 12 + 12 + 12 bordsknivar, -skedar och -gafflar,
Slutpris6 000 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Avslutad
Moccaservis, 3 delar, silver, nyrokokostil, 1900-talets mitt, stämplad GAB Stockholm,
57
Moccaservis, 3 delar, silver, nyrokokostil, 1900-talets mitt, stämplad GAB Stockholm,
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Uniformsjacka för taxichaufför, terylene och ull, Egerton Burnetts Royal Serge
58
Uniformsjacka för taxichaufför, terylene och ull, Egerton Burnetts Royal Serge
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Strid, Hardy, färglinoleumsnitt, komposition, signerad, daterad 1955 och numrerad 2/6 II,
59
Strid, Hardy, färglinoleumsnitt, komposition, signerad, daterad 1955 och numrerad 2/6 II,
Slutpris350 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Matsalsstolar, 8 st, skuret och gråmålat trä, rokokostil, K A Roos Helsingborg,
60
Matsalsstolar, 8 st, skuret och gråmålat trä, rokokostil, K A Roos Helsingborg,
Slutpris6 000 SEK
Värdering4 000 - 6 000 SEK
Avslutad
Frank, Josef för Firma Svenskt Tenn AB, taklampa, förnicklad mässing med vitlackerat träfäste, modellnummer 2356,
61
Frank, Josef för Firma Svenskt Tenn AB, taklampa, förnicklad mässing med vitlackerat träfäste, modellnummer 2356,
Slutpris4 400 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Avslutad
Lindström, Bengt, färgserigrafi, komposition med drakar,  signerad med hälsning,
62
Lindström, Bengt, färgserigrafi, komposition med drakar, signerad med hälsning,
Slutpris350 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Lindström, Bengt, färgserigrafi, figurkomposition,  signerad med hälsning och numrerad 177/500,
63
Lindström, Bengt, färgserigrafi, figurkomposition, signerad med hälsning och numrerad 177/500,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Lindström, Bengt, färgserigrafi, figurkomposition,  signerad med hälsning och numrerad 302/400,
64
Lindström, Bengt, färgserigrafi, figurkomposition, signerad med hälsning och numrerad 302/400,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Lindström, Bengt, färgserigrafi, figurkomposition,  signerad med hälsning och numrerad 169/500,
65
Lindström, Bengt, färgserigrafi, figurkomposition, signerad med hälsning och numrerad 169/500,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Klaesson, Klas-Göran (Klase J:r), egen verkstad Höganäs, skulptur, glaserat stengods, fågel,
66
Klaesson, Klas-Göran (Klase J:r), egen verkstad Höganäs, skulptur, glaserat stengods, fågel,
Slutpris2 200 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Klaesson, Klas-Göran (Klase J:r), egen verkstad Höganäs, skulptur, glaserat stengods, får,
67
Klaesson, Klas-Göran (Klase J:r), egen verkstad Höganäs, skulptur, glaserat stengods, får,
Slutpris1 500 SEK
Värdering800 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer för Wilhelm Goebel, figurin, glaserat flintgods, Julängel,
68
Okänd designer för Wilhelm Goebel, figurin, glaserat flintgods, Julängel,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Asnago, Umberto för Penta, bordslampa med touchfunktion, lackerat metall med vitopak glaskupa, modell Bodona Large,
69
Asnago, Umberto för Penta, bordslampa med touchfunktion, lackerat metall med vitopak glaskupa, modell Bodona Large,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Gray, Eileen, efter henne, avlastningsbord, krom med glasskiva, modell E1027
70
Gray, Eileen, efter henne, avlastningsbord, krom med glasskiva, modell E1027
Slutpris2 800 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Kandell, John för Källemo, vägghylla, svartlackerat trä, Pilaster,
71
Kandell, John för Källemo, vägghylla, svartlackerat trä, Pilaster,
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, serveringsvagn, mässing med dubbla glasskivor,
72
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, serveringsvagn, mässing med dubbla glasskivor,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, serveringsvagn, mässing med dubbla glasskivor,
73
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, serveringsvagn, mässing med dubbla glasskivor,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 200 SEK
Avslutad
Väggur, förgyllt trä och stuck, rokokostil, 1900-talets mitt,
74
Väggur, förgyllt trä och stuck, rokokostil, 1900-talets mitt,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Backström, Monica för Kosta Boda, fat, glas, Tonga, dekor i svart och brunt,
75
Backström, Monica för Kosta Boda, fat, glas, Tonga, dekor i svart och brunt,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Johansson, Lars "Lasse", olja, Karlsrovägen, Halmstad - utsikt från konstnärens balkong,
76
Johansson, Lars "Lasse", olja, Karlsrovägen, Halmstad - utsikt från konstnärens balkong,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Frifarare, Arne, olja, komposition med medeltida stad, signerad,
77
Frifarare, Arne, olja, komposition med medeltida stad, signerad,
SlutprisInga bud
Värdering4 000 - 6 000 SEK
Avslutad
Vippbord, mahogny, antagligen, England, 1800-talets 1 hälft, rund skiva på trepassfot,
78
Vippbord, mahogny, antagligen, England, 1800-talets 1 hälft, rund skiva på trepassfot,
Slutpris2 000 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Ljusstakar, 1 par, aluminium, kannelerad stam på kvadratisk fot,
79
Ljusstakar, 1 par, aluminium, kannelerad stam på kvadratisk fot,
Slutpris1 100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Klädhängare, bemålat trä, väggmodell,
80
Klädhängare, bemålat trä, väggmodell,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Herrfickur, silver och svart emalj, Omega, 1900-talets början, dekor av eklöv samt ryttare och häst i guld,
81
Herrfickur, silver och svart emalj, Omega, 1900-talets början, dekor av eklöv samt ryttare och häst i guld,
Slutpris900 SEK
Värdering200 - 200 SEK
Avslutad
De Lucchi, Michele & Fassina, Giancarlo för Artemide, bordslampa, metall, Tolomeo Micro,
82
De Lucchi, Michele & Fassina, Giancarlo för Artemide, bordslampa, metall, Tolomeo Micro,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
De Lucchi, Michele & Fassina, Giancarlo för Artemide, golvlampa, metall, Tolomeo Lettura,
83
De Lucchi, Michele & Fassina, Giancarlo för Artemide, golvlampa, metall, Tolomeo Lettura,
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Persson Digman, Greta, batik, dekor av personer och djur i landskap,
84
Persson Digman, Greta, batik, dekor av personer och djur i landskap,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Pehrson, Göran/Studio Construction för Bergboms, bordslampa, krom, Minipoint BX225,
85
Pehrson, Göran/Studio Construction för Bergboms, bordslampa, krom, Minipoint BX225,
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Avslutad
Prischl, Adolf för Goldscheider, tillskriven, figurin, bemåladad terakotta, sittande akt,
86
Prischl, Adolf för Goldscheider, tillskriven, figurin, bemåladad terakotta, sittande akt,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Avslutad
Qvarsebo, Thomas, skulptur, bronserad gips, stående akt,
87
Qvarsebo, Thomas, skulptur, bronserad gips, stående akt,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Atterberg, Ingrid för Uppsala Ekeby, vas delvis glaserat lergods, Västkust,
88
Atterberg, Ingrid för Uppsala Ekeby, vas delvis glaserat lergods, Västkust,
Slutpris400 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Okänd designer för Lagaholms Keramik, vas, fajans, 1950-60-tal,
89
Okänd designer för Lagaholms Keramik, vas, fajans, 1950-60-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Osram, bordslampa/kandelaber, svärtat smide med 4 olikfärgade glas,
90
Okänd designer för Osram, bordslampa/kandelaber, svärtat smide med 4 olikfärgade glas,
Slutpris2 600 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Avslutad
Ytterkruka, porslin,  'Waldemarsudde', dia 26 cm
91
Ytterkruka, porslin, 'Waldemarsudde', dia 26 cm
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Kosta Boda, miniatyrer, 3 st, konstglas,
92
Vallien, Bertil för Kosta Boda, miniatyrer, 3 st, konstglas,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Ytterfoder, 1 par, bisquit, sekelskiftet 1900, dekor i guld och violett,
93
Ytterfoder, 1 par, bisquit, sekelskiftet 1900, dekor i guld och violett,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer för GAB, skål, sterlingsilver, kulhamrad modell,
94
Okänd designer för GAB, skål, sterlingsilver, kulhamrad modell,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Plockross-Irminger, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, läsande barn,
95
Plockross-Irminger, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, läsande barn,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, vitmelerad glasmassa med dekor av tulpan, "Tulip",
96
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, vitmelerad glasmassa med dekor av tulpan, "Tulip",
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.