Parti silver, 4 delar; skål, 2 bägare samt (defekt) snusdosa, total vikt 315 gram,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Matskedar, 4 st, silver, gammalfransk modell, stämplade Johan Petter Larsson Halmstad 1854 respektive -66,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Parti skedar, silver, 18-1900-tal, bl a Lose Malmö 1846, total vikt 420 gram
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Okänd dansk designer, halssmycke, silver med rundslipade koraller, stämplat K&G (?),
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Collier samt örhängen, 1 par, flodpärlor med montage i 18 karat rödguld, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Parti silversmycken; 2 broscher med markasiter, 1 brosch med månstenar (nål saknas) samt 1 hänge med kedja, silver och porslin,
Slutpris450 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, 1920-tal, armband, silver med cabochonslipade månstenar,
Slutpris400 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, 1900-talets 1 hälft eller mitt, barometer,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Bok; Om Senecas Tragedier, Avantius; Hieronymus & Fabricius, Georg, De Generibus Carminum apud L Annaeum Senecam Tragicum, Philipp de Croy Leiden 1651,
Slutpris400 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Böcker; Lindström, Johanna, Kokbok, Lund 1876, (L var kokerska hos familjen Wallberg som drev Slottsmöllans industrier i Halmstad) medföljer Ny- och oumbärlig Hand-Kok Bok
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Bok, M Tullii Ciceronis Tre Böcker de Officiis samt Snectute et Amicitia, 2 uppl Johan Laurits Horn Västerås 1770,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Halmstadsilver, 2 delar; luktdosa, silver, urboettformad med montage till brosch, originalsvamp, stämplad Johan Petter Larsson 1889, dia 2,5 cm samt brosch/hänge, delvis förgyllt silver,
Slutpris500 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Cigarettetui, 900/1000 silver, 1900-talets 1 hälft, geometrisk dekor, l 13 cm, vikt 160 gram
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Bok, Ovidius, Burmann, Pieter, Publii Ovidii Nasonis Fastorum, Riegel Nürnberg 1777,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Bröllopsklänning, LT Lan Ting, storlek EU 40,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Slutpris2 200 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Jakobson, Hans Agne, Markaryd, skärm till bordslampa, trä, metall och glas,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Koppel, Henning för Georg Jensen, lockskål, ek,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Krüger, Einar, olja, motiv från Härjedalen, signerad,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Ljusstakar, 1 par, nysilver,
Ljusstakar, 1 par, nysilver,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Stenyxa, flinta, lösfynd från neolitikum, 2-4.000 för Kristus,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Okänd engelsk konstnär, olja, Flower 1, otydligt signerad
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Slutpris6 000 SEK
Värdering8 000 - 10 000 SEK
TV med fjärrkontroll, Bang & Olufsen BeoVision Avant
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Frimärksalbum med frimärken, Sverige 1885-
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Frimärksalbum med frimärken, Sverige 1858-
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Parti frimärksalbum med frimärken, mestadels Sverige,
Slutpris400 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, bokhylla, valnöt
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Horn, Simon, egen verkstad, dubbelsäng, valnöt,
SlutprisInga bud
Värdering5 000 - 6 000 SEK
Okänd designer, buffet med vitrindörrar, fur,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Alkoholometer samt termometer i mässingsetui,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Sinding, Knud, olja, hedlandskap med bro,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Slutpris1 500 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Rivjärn, mässing, 1700-tal,
Rivjärn, mässing, 1700-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Englund, Eva för Orrefors, skål, glas, dekor i grönt underfång,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Tallrikar samt assietter, 4 + 4 + 4 st, blåglaserad keramik, Mateus,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK