Laddar...

Septemberauktion

Septemberauktion
Avslutad
Kraitz, Anna för Hollóhazá, kaffe- och theservisdelar; 5 kaffekoppar med fat, 4 thekoppar med 5 fat  samt 5 assietter, You,
145
Kraitz, Anna för Hollóhazá, kaffe- och theservisdelar; 5 kaffekoppar med fat, 4 thekoppar med 5 fat samt 5 assietter, You,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Fåtölj, helstoppad, så kallad Emmafåtölj, sekelskiftet 1900, klädd i linnetyg "Elefant" från Firma Svenskt Tenn,
146
Fåtölj, helstoppad, så kallad Emmafåtölj, sekelskiftet 1900, klädd i linnetyg "Elefant" från Firma Svenskt Tenn,
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Ericsson, Estrid för Firma Svenskt Tenn, efter henne, bomullstyg, 2 delar, "Elefant",
147
Ericsson, Estrid för Firma Svenskt Tenn, efter henne, bomullstyg, 2 delar, "Elefant",
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Sahlin, Gunnel för Kosta Boda, kanna samt glas, grön och violett glasmassa, "Frutteria",
148
Sahlin, Gunnel för Kosta Boda, kanna samt glas, grön och violett glasmassa, "Frutteria",
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Birtwell, Celia för Wild & Wolf, Pretty Woman Garden Tool Set, handgrep och spade, lackerad aluminium,
149
Birtwell, Celia för Wild & Wolf, Pretty Woman Garden Tool Set, handgrep och spade, lackerad aluminium,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Parti porslin, Limoges för Laure Japy, Paris, modell Les Mouchetes,
150
Parti porslin, Limoges för Laure Japy, Paris, modell Les Mouchetes,
Slutpris1 800 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Pehrson, Göran/Studio Construction för Bergboms, golvlampa, krom, Minipoint GX225,,
151
Pehrson, Göran/Studio Construction för Bergboms, golvlampa, krom, Minipoint GX225,,
Slutpris1 500 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Avslutad
Pehrson, Göran/Studio Construction för Bergboms, golvlampa, krom, Minipoint GX225,,
152
Pehrson, Göran/Studio Construction för Bergboms, golvlampa, krom, Minipoint GX225,,
Slutpris1 500 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Avslutad
Okänd designer, up-light, mässing och plexiglas,
153
Okänd designer, up-light, mässing och plexiglas,
Slutpris1 600 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Urnor, 1 par, terrakotta,
154
Urnor, 1 par, terrakotta,
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Trädgårdsurna, terrakotta, fyra hänklar,
155
Trädgårdsurna, terrakotta, fyra hänklar,
Slutpris900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer för Dux,, sittpuff på hjul, 1900-talets 2 hälft, klädd med bomullstyg Poisons, design Josef Frank för Firma Svenskt Tenn 1943-45,
156
Okänd designer för Dux,, sittpuff på hjul, 1900-talets 2 hälft, klädd med bomullstyg Poisons, design Josef Frank för Firma Svenskt Tenn 1943-45,
Slutpris1 300 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Fåtöljer, 1 par, gullackerat trä, så kallad Gripsholmsmodell, Arne Norell,
157
Fåtöljer, 1 par, gullackerat trä, så kallad Gripsholmsmodell, Arne Norell,
SlutprisInga bud
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Avslutad
Vippbord, gullackerat trä, 1800-tal (skivan möjligen 1700-tal), profilerad skiva med upphöjd kant,
158
Vippbord, gullackerat trä, 1800-tal (skivan möjligen 1700-tal), profilerad skiva med upphöjd kant,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Trädgårds/cafémöbel, 6 delar, 3 stolar samt 2 armstolar, vitlackerat rundjärn och fur, Byarums Bruk,
159
Trädgårds/cafémöbel, 6 delar, 3 stolar samt 2 armstolar, vitlackerat rundjärn och fur, Byarums Bruk,
Slutpris4 000 SEK
Värdering5 000 - 6 000 SEK
Avslutad
Kista, bemålat trä med järnbeslag, 1800-tal,
160
Kista, bemålat trä med järnbeslag, 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Lewis, David för Bang & Olufsen, bärbar CD/radio, BeoSound 1 modell 2581, design 2001,
161
Lewis, David för Bang & Olufsen, bärbar CD/radio, BeoSound 1 modell 2581, design 2001,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Lewis, David för Bang & Olufsen, TV med inbyggd DVD på motordrivet stativ BeoVision 7 32# med BeoLab 7.1 aktiv högtalare,
162
Lewis, David för Bang & Olufsen, TV med inbyggd DVD på motordrivet stativ BeoVision 7 32# med BeoLab 7.1 aktiv högtalare,
SlutprisInga bud
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Avslutad
Lewis, David för Bang & Olufsen, TV BeoVision MX 4000, 21#,
163
Lewis, David för Bang & Olufsen, TV BeoVision MX 4000, 21#,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, äggkoppar, 3 st, bemålat glas,
164
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, äggkoppar, 3 st, bemålat glas,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda, assietter, 5 st, bemålat glas, Tulip,
165
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda, assietter, 5 st, bemålat glas, Tulip,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Nåldyna, svarvat trä med sammet och pärlstickning, 1800-talets 2 hälft,
166
Nåldyna, svarvat trä med sammet och pärlstickning, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
3 delar Alessi; kaffburk Kalisto 03, design Clare Brass, Kettle 9091 design Richard Sapper samt fruktkorg 370, design Ufficio Tecnico
167
3 delar Alessi; kaffburk Kalisto 03, design Clare Brass, Kettle 9091 design Richard Sapper samt fruktkorg 370, design Ufficio Tecnico
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Urna, svärtat gjutjärn, dekor av godronner,
168
Urna, svärtat gjutjärn, dekor av godronner,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Förvarings/transportsäck för mattor, juteväv, Märta Måås Fjetterström,
169
Förvarings/transportsäck för mattor, juteväv, Märta Måås Fjetterström,
Slutpris1 300 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Skrivbord, fur, allmogearbete, 1800-tal, låda i sarg,
170
Skrivbord, fur, allmogearbete, 1800-tal, låda i sarg,
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Motionscykel Master B4140,
171
Motionscykel Master B4140,
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Svepask/hattask, bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets mitt, dekor av blommor,
172
Svepask/hattask, bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets mitt, dekor av blommor,
Slutpris1 400 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer för Skyrup, frukkorg, patinerad metall,
173
Okänd designer för Skyrup, frukkorg, patinerad metall,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer, serveringsvagn, brännlackerad metall med rottingimiterande plastflätning,
174
Okänd designer, serveringsvagn, brännlackerad metall med rottingimiterande plastflätning,
Slutpris600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Serveringsbricka med lös benställning, lackerad metall,
175
Serveringsbricka med lös benställning, lackerad metall,
Slutpris1 300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer, slagbord, körsbärsträ, enkla grindar, 4 lådor i sarg,
176
Okänd designer, slagbord, körsbärsträ, enkla grindar, 4 lådor i sarg,
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Avslutad
Surroundsystem, Bose PS3-2-1 III Powered Speaker System,
177
Surroundsystem, Bose PS3-2-1 III Powered Speaker System,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Sahlin, Gunnel för Kosta Boda, skulpturer, 6 st, polykrom glasmassa, frukter,
178
Sahlin, Gunnel för Kosta Boda, skulpturer, 6 st, polykrom glasmassa, frukter,
SlutprisInga bud
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Avslutad
Stolar, ett par, gråmålat trä, 1900-talets 1 hälft,
179
Stolar, ett par, gråmålat trä, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
van Voorthuizen, Minke för Cascando, rockhängare, gjuten aluminium och krom, på svärtad fot,  "Tango 5",
180
van Voorthuizen, Minke för Cascando, rockhängare, gjuten aluminium och krom, på svärtad fot, "Tango 5",
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Avslutad
Digsmed, Flemming & Nissen, Richard för Nissens Träfabrik/Bodum, knivblock, bok och lackerad metall, medföler 5 Globalknivar samt 1 WMF,
181
Digsmed, Flemming & Nissen, Richard för Nissens Träfabrik/Bodum, knivblock, bok och lackerad metall, medföler 5 Globalknivar samt 1 WMF,
Slutpris1 900 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Skäktstol, skuret och bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets mitt,
182
Skäktstol, skuret och bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer för Bergboms, golvlampa, mässing med textilskärm, modell G 131,
183
Okänd designer för Bergboms, golvlampa, mässing med textilskärm, modell G 131,
Slutpris800 SEK
Värdering800 - 1 200 SEK
Avslutad
Nilsson, Julius ”Pottelerius” (1848–1923), egen verkstad, Laholm, krus, delvis glaserat lergods, sekelskiftet 1900,
184
Nilsson, Julius ”Pottelerius” (1848–1923), egen verkstad, Laholm, krus, delvis glaserat lergods, sekelskiftet 1900,
Slutpris500 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Matbestick, 36 delar, rostfritt stål, Villeroy & Boch Oscar,
185
Matbestick, 36 delar, rostfritt stål, Villeroy & Boch Oscar,
Slutpris900 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Figuriner, 2 par, flintgods, antagligen Staffordshire, 1800-talets mitt eller 2 hälft, sittande spanielar,
186
Figuriner, 2 par, flintgods, antagligen Staffordshire, 1800-talets mitt eller 2 hälft, sittande spanielar,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Matskedar, 1 par, silver, gammalfransk modell,
187
Matskedar, 1 par, silver, gammalfransk modell,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Mat- och kaffeservis, porslin, cirka 60 delar, Elegance,
188
Mat- och kaffeservis, porslin, cirka 60 delar, Elegance,
Slutpris3 800 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-60-tal, dagbädd, svarvade ben med mässingsskoningar,
189
Okänd designer, 1950-60-tal, dagbädd, svarvade ben med mässingsskoningar,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 200 SEK
Avslutad
Skåp, bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets början, dekor av hopplister,
190
Skåp, bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets början, dekor av hopplister,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Snellman, Tauno, olja, fäbodar,
191
Snellman, Tauno, olja, fäbodar,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Stolar, 1 par, skuren och bonad alm, allmogearbeten, 1800-talets 1 hälft,
192
Stolar, 1 par, skuren och bonad alm, allmogearbeten, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.