EN
Loading...
Majauktion
Visning:
24/5 kl 12 - 19
25/5 kl 12 -17
26/5 kl 12 - 16
Auktion:
26/5 kl 16
Lowest lot number
289
Scheinfuss, Johann Abraham, akvarell, motiv med sjö, signerad samt stämplad med kvarlåtenskapsstämpel, synlig pappersstorlek 28 x 46 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
290
Okänd designer, trumma (?), skuret och bemålat trä, 1900-tal, höjd 68 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
291
Andersson, Rutger för Tenzo, byrå, svartlackerad MDF med metallbeslag, "Malibu", design 1988, bredd 86 cm
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
292
Fristrup, Nilaus, olja, landskap, signerad och daterad 1882, 38 x 61 cm
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
293
Hansen, Mogens för Stouby Polster Møbelfabrik, fåtölj, böjträ med ljusbrun läderklädsel, modell MH101
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
294
Skrin, emaljerad och förgylld metall med genombrutet nefritlock, Kina, Qin-repubik, 1900-talets början, dekor av pioner, fåglar mm, l 13 cm, smärre emaljdefekter
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
295
Franck, Kaj för Nuutajärvi/Notsjö, vas, delvis frostat glas, "Usva", signerad och daterad -56, höjd 13 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
296
Wirkkala, Tapio för Iittala, vas, slipat glas, "Sulka/fjäder", höjd 20 cm
Final bid1,400 SEK
Est600 - 700 SEK
297
Reseväckarur, krom i etui av läder, Japy Frères, 1910-20-tal, höjd 5 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
298
Okänd designer, vas, lithyalinglas, jugend omkring 1900, dekor av dansande nakna kvinnor i lövverk, h 13 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
299
Åselius Lidbäck, Cattis för Gullaskruf glasbruk, skål, koboltblå glasmassa, "Mitt i prick", höjd 15 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
300
Okänd designer för Villeroy & Boch, matservisdelar, porslin, "Wild rose", 14 delar
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
301
Vitvinsglas, 12 st, glas. cuppor i färgad glasmassa, höjd 20 cm
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
302
Wirkkala, Tauno samt Santalahti, Pertti, skålar, 2 st, diameter 19-32 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
303
Okänd designer, art-nouveau, sekelskiftet 1900, väggrelief, tenn, dekor av kvinna i profil, numread 279A, h 22 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
304
Okänd fransk konstnär, olja, sekelskiftet 1900, stadsvy, otydligt signerad, 39 x 54 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
305
Parti drinktillbehör i etui
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
306
Parti Grönlandica; inuitdocka med fångstredskap, slitage
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
307
Trädgårdsmöbel, 4 delar, lackerad aluminium, modern tillverkning, 3 stolar samt bord
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
308
Henningsen, Frits, soffbord, palisander, 4 lådor i sarg, ben med mässingsskoningar (1 saknas), längd 130 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
309
Preben Fabricius & Jörgen Kastholm för Nordisk Solar, taklampa, vitlackerad metall, modell P376, diameter 55 cm
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
310
Okänd designer, sideboard, aluminium med lackerad skiva, längd 121 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
311
Henriksen, William, olja, åparti, signerad och daterad 1924, 45 x 63 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
312
Larsson, Sara för A2 Designeras, byrå, lackerat bok och MDF, "Stripe Multi", design 2009, b 86 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
313
Klimkiewicz, Elzbieta (Ella K), hänge, sterlingsilver med infattad onyx, turkos samt strasstenar, h 8 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
314
Klimkiewicz, Elzbieta (Ella K), hänge, keramik med infattade stenar, signerat, h 6 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
315
Karaffer med propp, 1 par, glas, möjligen Baccarat, dekor i slipat grönt överfång, höjd 42 cm
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
316
Klimkiewicz, Elzbieta (Ella K), hänge, keramik med infattade pärlor och ametister (?), signerat och daterat 2006, h 18 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
317
Okänd konstnär, 1900-talets mitt, stadsbild med tivoli, 40 x 63 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
318
Trombon (dragbasun), mässing, Lignatone, munstycke saknas
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
319
Okänd designer för Nittsjö, bordslampa, mässing och keramik, art-déco, 1920-tal, total h 26 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
320
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, karott samt skål, flintgods, Blå Eld, design 1950,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
321
Kärner, Theodor för Rosenthal, figurin, porslin, Sädesärla, polykrom underglayrdekor, h 17 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
322
Figuriner, 4 st, Royal Copenhagen och B&G, papegojor, polykrom underglasyrdekor
Final bid1,200 SEK
Est700 - 800 SEK
323
Figuriner, 10 st, porslin, Royal Copenhagen mm, polykrom underglasyrdekor
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
324
Kaffe- och gräddkanna, silver, régence-stil, 1800-talets slut, bukiga med driven blomdekor, stämplade Gustaf Möllenborg Stockholm 1887, h 13 respektive 27 cm, total vikt 1020 gram
Final bid6,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
325
Fiskknivar och -gafflar, 9 + 12 st, nysilver, WMF, Faceon, 1900-talets 1 hälft, svenska importstämplar
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
326
Parti theskedar mm, silver, total vikt 190 gram
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK
327
Oppenheimer, Johnny, olja, stilleben med mortel, signerad, 46 x 55 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
328
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, bordslampa, glas, modell B 172, dekor i vitt överfång, h 31 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
329
Kamferkista, Kina, bredd 102 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
330
Pedersen, Finn, akryl på papper, komposition, signerad och daterad -86, synlig storlek 58 x 41 cm
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,100 SEK
331
Okänd designer för Bramin, lampbord, palisander, kvadratiskt, etikettmärkt och daterat 1968, längd 80 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
332
Persson, Ove, olja, Träd med löv, signerad och daterad -97, 71 x 34 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
333
Väggplåtar till 2 ljus, 1 par, mässing, barocktyp, Holland 17-1800-tal, dekor av lejon, Amsterdams stadsvapen mm, h 50 cm, senare ljusarmar
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
334
Bordsfotogenlampa, metall med glaskupa, sekelskiftet 1900, höjd 65 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
335
Satsskålar, 7 st, äggskalsporslin, Kina, 1900-tal, heltäckande, polykrom dekor av femkloiga drakar, lotus mm, botten med Jiaqings märke, dia 8 - 21 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
336
Okänd designer för Farstrup, reclinerfåtölj, modell 5900 plus, grått tyg och bok, fungerar vid test
Final bidNo bids
Est1,400 - 1,500 SEK
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.