Loading...

Majauktion

Visning:

24/5 kl 12 - 19

25/5 kl 12 -17

26/5 kl 12 - 16

Auktion:

26/5 kl 16

Majauktion
Closed
Scheinfuss, Johann Abraham, akvarell, motiv med sjö, signerad samt stämplad med kvarlåtenskapsstämpel, synlig pappersstorlek 28 x 46 cm
289
Scheinfuss, Johann Abraham, akvarell, motiv med sjö, signerad samt stämplad med kvarlåtenskapsstämpel, synlig pappersstorlek 28 x 46 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer, trumma (?), skuret och bemålat trä, 1900-tal, höjd 68 cm
290
Okänd designer, trumma (?), skuret och bemålat trä, 1900-tal, höjd 68 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Andersson, Rutger för Tenzo, byrå, svartlackerad MDF med metallbeslag, "Malibu", design 1988, bredd 86 cm
291
Andersson, Rutger för Tenzo, byrå, svartlackerad MDF med metallbeslag, "Malibu", design 1988, bredd 86 cm
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Fristrup, Nilaus, olja, landskap, signerad och daterad 1882, 38 x 61 cm
292
Fristrup, Nilaus, olja, landskap, signerad och daterad 1882, 38 x 61 cm
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Hansen, Mogens för Stouby Polster Møbelfabrik, fåtölj, böjträ med ljusbrun läderklädsel, modell MH101
293
Hansen, Mogens för Stouby Polster Møbelfabrik, fåtölj, böjträ med ljusbrun läderklädsel, modell MH101
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
Closed
Skrin, emaljerad och förgylld metall med genombrutet nefritlock, Kina, Qin-repubik, 1900-talets början, dekor av pioner, fåglar mm, l 13 cm, smärre emaljdefekter
294
Skrin, emaljerad och förgylld metall med genombrutet nefritlock, Kina, Qin-repubik, 1900-talets början, dekor av pioner, fåglar mm, l 13 cm, smärre emaljdefekter
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Franck, Kaj för Nuutajärvi/Notsjö, vas, delvis frostat glas, "Usva", signerad och daterad -56, höjd 13 cm
295
Franck, Kaj för Nuutajärvi/Notsjö, vas, delvis frostat glas, "Usva", signerad och daterad -56, höjd 13 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Wirkkala, Tapio för Iittala, vas, slipat glas, "Sulka/fjäder", höjd 20 cm
296
Wirkkala, Tapio för Iittala, vas, slipat glas, "Sulka/fjäder", höjd 20 cm
Final bid1,400 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Reseväckarur, krom i etui av läder, Japy Frères, 1910-20-tal, höjd 5 cm
297
Reseväckarur, krom i etui av läder, Japy Frères, 1910-20-tal, höjd 5 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd designer, vas, lithyalinglas, jugend omkring 1900, dekor av dansande nakna kvinnor i lövverk, h 13 cm
298
Okänd designer, vas, lithyalinglas, jugend omkring 1900, dekor av dansande nakna kvinnor i lövverk, h 13 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Åselius Lidbäck, Cattis för Gullaskruf glasbruk, skål, koboltblå glasmassa, "Mitt i prick",   höjd 15 cm
299
Åselius Lidbäck, Cattis för Gullaskruf glasbruk, skål, koboltblå glasmassa, "Mitt i prick", höjd 15 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer för Villeroy & Boch, matservisdelar, porslin, "Wild rose", 14 delar
300
Okänd designer för Villeroy & Boch, matservisdelar, porslin, "Wild rose", 14 delar
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Vitvinsglas, 12 st, glas. cuppor i färgad glasmassa, höjd 20 cm
301
Vitvinsglas, 12 st, glas. cuppor i färgad glasmassa, höjd 20 cm
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Wirkkala, Tauno samt Santalahti, Pertti, skålar, 2 st, diameter 19-32 cm
302
Wirkkala, Tauno samt Santalahti, Pertti, skålar, 2 st, diameter 19-32 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer, art-nouveau, sekelskiftet 1900, väggrelief, tenn, dekor av kvinna i profil, numread 279A, h 22 cm
303
Okänd designer, art-nouveau, sekelskiftet 1900, väggrelief, tenn, dekor av kvinna i profil, numread 279A, h 22 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd fransk konstnär, olja, sekelskiftet 1900, stadsvy, otydligt signerad, 39 x 54 cm
304
Okänd fransk konstnär, olja, sekelskiftet 1900, stadsvy, otydligt signerad, 39 x 54 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Parti drinktillbehör i etui
305
Parti drinktillbehör i etui
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Parti Grönlandica; inuitdocka med fångstredskap, slitage
306
Parti Grönlandica; inuitdocka med fångstredskap, slitage
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Trädgårdsmöbel, 4 delar, lackerad aluminium, modern tillverkning, 3 stolar samt bord
307
Trädgårdsmöbel, 4 delar, lackerad aluminium, modern tillverkning, 3 stolar samt bord
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Henningsen, Frits, soffbord, palisander, 4 lådor i sarg, ben med mässingsskoningar (1 saknas), längd 130 cm
308
Henningsen, Frits, soffbord, palisander, 4 lådor i sarg, ben med mässingsskoningar (1 saknas), längd 130 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
Closed
Preben Fabricius & Jörgen Kastholm för Nordisk Solar, taklampa, vitlackerad metall, modell P376, diameter 55 cm
309
Preben Fabricius & Jörgen Kastholm för Nordisk Solar, taklampa, vitlackerad metall, modell P376, diameter 55 cm
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Okänd designer, sideboard, aluminium med lackerad skiva, längd 121 cm
310
Okänd designer, sideboard, aluminium med lackerad skiva, längd 121 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Henriksen, William, olja, åparti, signerad och daterad 1924, 45 x 63 cm
311
Henriksen, William, olja, åparti, signerad och daterad 1924, 45 x 63 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Larsson, Sara för A2 Designeras, byrå, lackerat bok och MDF, "Stripe Multi", design 2009, b 86 cm
312
Larsson, Sara för A2 Designeras, byrå, lackerat bok och MDF, "Stripe Multi", design 2009, b 86 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Klimkiewicz, Elzbieta (Ella K), hänge, sterlingsilver med infattad onyx, turkos samt strasstenar, h 8 cm
313
Klimkiewicz, Elzbieta (Ella K), hänge, sterlingsilver med infattad onyx, turkos samt strasstenar, h 8 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Klimkiewicz, Elzbieta (Ella K), hänge, keramik med infattade stenar, signerat, h 6 cm
314
Klimkiewicz, Elzbieta (Ella K), hänge, keramik med infattade stenar, signerat, h 6 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Karaffer med propp, 1 par, glas, möjligen Baccarat, dekor i slipat grönt överfång, höjd 42 cm
315
Karaffer med propp, 1 par, glas, möjligen Baccarat, dekor i slipat grönt överfång, höjd 42 cm
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Klimkiewicz, Elzbieta (Ella K), hänge, keramik med infattade pärlor och ametister (?), signerat och daterat 2006, h 18 cm
316
Klimkiewicz, Elzbieta (Ella K), hänge, keramik med infattade pärlor och ametister (?), signerat och daterat 2006, h 18 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd konstnär, 1900-talets mitt, stadsbild med tivoli, 40 x 63 cm
317
Okänd konstnär, 1900-talets mitt, stadsbild med tivoli, 40 x 63 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Trombon (dragbasun), mässing, Lignatone, munstycke saknas
318
Trombon (dragbasun), mässing, Lignatone, munstycke saknas
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer för Nittsjö, bordslampa, mässing och keramik, art-déco, 1920-tal, total h 26 cm
319
Okänd designer för Nittsjö, bordslampa, mässing och keramik, art-déco, 1920-tal, total h 26 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, karott samt skål, flintgods, Blå Eld, design 1950,
320
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, karott samt skål, flintgods, Blå Eld, design 1950,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Kärner, Theodor för Rosenthal, figurin, porslin, Sädesärla, polykrom underglayrdekor, h 17 cm
321
Kärner, Theodor för Rosenthal, figurin, porslin, Sädesärla, polykrom underglayrdekor, h 17 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Figuriner, 4 st, Royal Copenhagen och B&G, papegojor, polykrom underglasyrdekor
322
Figuriner, 4 st, Royal Copenhagen och B&G, papegojor, polykrom underglasyrdekor
Final bid1,200 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Figuriner, 10 st, porslin, Royal Copenhagen mm, polykrom underglasyrdekor
323
Figuriner, 10 st, porslin, Royal Copenhagen mm, polykrom underglasyrdekor
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Kaffe- och gräddkanna, silver, régence-stil, 1800-talets slut, bukiga med driven blomdekor, stämplade Gustaf Möllenborg Stockholm 1887, h 13 respektive 27 cm, total vikt 1020 gram
324
Kaffe- och gräddkanna, silver, régence-stil, 1800-talets slut, bukiga med driven blomdekor, stämplade Gustaf Möllenborg Stockholm 1887, h 13 respektive 27 cm, total vikt 1020 gram
Final bid6,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Closed
Fiskknivar och -gafflar, 9 + 12 st, nysilver, WMF, Faceon, 1900-talets 1 hälft, svenska importstämplar
325
Fiskknivar och -gafflar, 9 + 12 st, nysilver, WMF, Faceon, 1900-talets 1 hälft, svenska importstämplar
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Parti theskedar mm, silver, total vikt 190 gram
326
Parti theskedar mm, silver, total vikt 190 gram
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Oppenheimer, Johnny, olja, stilleben med mortel, signerad, 46 x 55 cm
327
Oppenheimer, Johnny, olja, stilleben med mortel, signerad, 46 x 55 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, bordslampa, glas, modell B 172, dekor i vitt överfång, h 31 cm
328
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, bordslampa, glas, modell B 172, dekor i vitt överfång, h 31 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Kamferkista, Kina, bredd 102 cm
329
Kamferkista, Kina, bredd 102 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Pedersen, Finn, akryl på papper, komposition, signerad och daterad -86, synlig storlek 58 x 41 cm
330
Pedersen, Finn, akryl på papper, komposition, signerad och daterad -86, synlig storlek 58 x 41 cm
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,100 SEK
Closed
Okänd designer för Bramin, lampbord, palisander, kvadratiskt, etikettmärkt och daterat 1968, längd 80 cm
331
Okänd designer för Bramin, lampbord, palisander, kvadratiskt, etikettmärkt och daterat 1968, längd 80 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Persson, Ove, olja, Träd med löv, signerad och daterad -97, 71 x 34 cm
332
Persson, Ove, olja, Träd med löv, signerad och daterad -97, 71 x 34 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Väggplåtar till 2 ljus, 1 par, mässing, barocktyp, Holland 17-1800-tal, dekor av lejon, Amsterdams stadsvapen mm, h 50 cm, senare ljusarmar
333
Väggplåtar till 2 ljus, 1 par, mässing, barocktyp, Holland 17-1800-tal, dekor av lejon, Amsterdams stadsvapen mm, h 50 cm, senare ljusarmar
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Bordsfotogenlampa, metall med glaskupa, sekelskiftet 1900, höjd 65 cm
334
Bordsfotogenlampa, metall med glaskupa, sekelskiftet 1900, höjd 65 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Satsskålar, 7 st, äggskalsporslin, Kina, 1900-tal, heltäckande, polykrom dekor av femkloiga drakar, lotus mm, botten med Jiaqings märke, dia 8 - 21 cm
335
Satsskålar, 7 st, äggskalsporslin, Kina, 1900-tal, heltäckande, polykrom dekor av femkloiga drakar, lotus mm, botten med Jiaqings märke, dia 8 - 21 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd designer för Farstrup, reclinerfåtölj, modell 5900 plus, grått tyg och bok, fungerar vid test
336
Okänd designer för Farstrup, reclinerfåtölj, modell 5900 plus, grått tyg och bok, fungerar vid test
Final bidNo bids
Est1,400 - 1,500 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.