24/5 kl 12 - 19
25/5 kl 12 -17
26/5 kl 12 - 16
26/5 kl 16
Lowest lot number
Okänd designer, matta, ull (?), violett, 200 x 140 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Matta, konstsilke "Silk shaggy", röd, 200 x 140 cm
Est300 - 400 SEK
Est400 - 500 SEK
Manca, Gino för Bertils konststen, trädgårdsskulptur, konststen, "Den lille havfrue", signerad, höjd 68 cm
Est1,700 - 1,800 SEK
Matta, ull (?), modern design, 180 x 120
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Engström, Kaj, skulptur, delvis bemålad betong, "Sfinx", signerad och numrerad4/200, utförd för Vandalorum i Värnamo, h 16 cm
Est600 - 700 SEK
Okänd konstnär, olja, stilleben, signerad Leblanc, 69 x 54 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Piedestaler, 1 par, i form av elefanter, glaserat porslin, Kina, 1900-tal, höjd 57 cm
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd designer för Veronese, vas, keramik, egypticerande stil, sekelskiftet 2000, höjd 21 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Bilhjälmar, 2 st, 1950-60-tal
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Ekselius, Karl Erik för JOC, Vetlanda, fåtöljer, 1 par, grå tygklädsel på ram av aluminium, 1960-tal, etikettmärkta
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Fridolfsson, Kerstin ("Miss K"), skulptur/väggrelief, plåt, HSTD, höjd 100 cm
Est1,100 - 1,200 SEK
Nattygsbord, 1 par, trä med vit marmorskiva, Swedish Grace, 1910-20-tal, höjd 70 cm
Final bid2,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd designer för Svensk marmor, hall/sideboard, vitlackerad metall, "Helena", längd 90 cm
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Engström och Myrstrand för Bodafors, nattygsbord, ek, bredd 54 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Backström, Monica för Kosta Boda, skulptur, glas, signerad, diameter 15 cm, medföljer belysning
Est900 - 1,000 SEK
Nylund, Gunnar, för Rörstrand, skålfat. glaserat stengods, signerad, längd 42 cm
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK
Toikka, Oiva för Nuutajärvvi/iittala, skulptur, rött och orange glas, fågel, etsad signatur och etikettmärkt, l 20 cm
Final bid1,700 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda, ljuslykta, glas, dekor av ansikte, höjd 14 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Öronlappsfåtölj, bonat trä med helstoppad tagelklädsel, 1900-talets mitt
Est700 - 800 SEK
Okänd designer, matta, "Berry-half waves, brown", brun, 230 x 160 cm
Est300 - 400 SEK
Fuster, Pablo för Relojeria Alemana, Palma, Mallorca, brosch/hänge, lapis Lazuli och kvarts med montage i 18 karat rödguld, stämplad och testar för 18 karat, 70 x 55 mm
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Est600 - 700 SEK
Hallberg, Lars, akryl, "Augusti", signerad och daterad 1990, a tergo utställningsetikett, 50 x 61 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Taipaleenmäki, Jussi, färglitografier, 5 st, spelman, signerade, ca 44 x 60 cm,
Est400 - 500 SEK
Final bid1,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Irvall, Stig, olja, fjällsjö, signerad, 79 x 68 cm
Est400 - 500 SEK
Parti grafik och måleri, varierande storlekar
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Taipaleenmäki, Jussi, färglitografier, 4 st, bl. a fotbollsmatch, såld till förmån för Falkenbergs Fotbolls Förening, signerade och numrerade EA, ca 46 x 58 cm,
Est400 - 500 SEK
Engman, Kjell för Kosta Boda, skulptur samt väggdekoration, glas, tomtar, den mindre signerad, höjd 16-21 cm
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda, vas, glas, "Satellite", signerad, höjd 10 cm
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Gordon, Ernest för Kosta, skål, glas, slipad dekor av bl a öga, längd 21 cm
Est400 - 500 SEK
Medalj, silver; Pro Patrias För Trohet och Flit, 12:2 (1) storleken, Gustav V
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Stenyxa, grönsten, lösfynd från yngre stenålder (4000-1700 fKr), längd 10 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Fat, silver, bär dedikation, diameter 27 cm, vikt 450 gram
Final bid2,400 SEK
Est1,400 - 1,500 SEK
Est500 - 600 SEK
Theskedar, 12 st, silver, gammalfransk modell, total vikt 240 gram
Final bid1,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Parti div silver, bla servettringar, supkoppar mm, total vikt 270 gram
Final bid1,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer, matta, konstsilke (?), violett, 200 x 140 cm
Est300 - 400 SEK
Bonbonnière, iriserande, grönt glas med nysilvermontage, sannolikt Johann Loetz Wittve, Klostermühle, art-déco, 1920-tal, diameter 15 cm
Est400 - 500 SEK
Matta, semiantik Senneh, 310 x 240 cm
Est1,700 - 1,800 SEK
Matbord, mahogny med 2 ofanerade iläggsskivor, oscarianskt, 1800-talets 2 hälft, skivor, tot längd 221 cm, bruksslitage
Final bid800 SEK
Est700 - 800 SEK
Matta, semiantik Senneh (?), 215 x 145 cm
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Okänd designer för Björkås Möbelfabrik, nattygsbord, mahogny, 1950-60-tal, låda i sarg, etikettsignerat, längd 55 cm
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK