24/5 kl 12 - 19
25/5 kl 12 -17
26/5 kl 12 - 16
26/5 kl 16
Lowest lot number
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Bolin, W A, matgaffel, silver, l 20 cm, vikt 70 gram
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Radio, Philips, typ 521A, mahogny, bredd 35 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Parti theskedar mm silver, total vikt 855 gram
Final bid5,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Matbestick, 6+6+6 st, silver, "Taffel", Thorvald Marthinsen Sølvvarefabrikk, Norge, design 1959, silvervikt exklusive knivar 465 gram
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skål, glas, dekor av orm mm, signerad, höjd 14 cm
Est500 - 600 SEK
Kandelaber till 3 ljus, svärtat smide, så kallad "Tuppastake", antagligen Gustaf Ankarcrona för Käck och Hedbys, Leksand, 1900-tal, dekor av hängen, krönande, rörlig tupp, h 56 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Wickström, Åke, olja, bröllop, signerad Vekerum, a tergo förklarande text, 25 x 34 cm
Final bid1,100 SEK
Est400 - 500 SEK
Servis, 3 delar, silver, sockerskål, gräddkanna samt bricka längd 16 cm, total vikt 305 gram gram
Final bid1,600 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Amano, Kazumi, färglito med carborundum, komposition, signerad och numrerad 21/30, synlig pappersstorlek 91 x 54 cm
Est1,100 - 1,200 SEK
Jonson, Sven, färglito, "Det genombrutna, genombelysta havet", signerad och numrerad 339/350, synlig pappersstorlek 88 x 71 cm
Final bid2,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Kaffeservis, 3 delar, silver, nyrokokostil, antagligen Tyskland, svenska importstämplar, kaffekanna h 27 cm, total vikt 1200 gram
Final bid6,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Edelmann, Yrjö, färglito, paket, signerad och numrerad 84/360, synlig pappersstorlek 39 x 58 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Final bid8,000 SEK
Est6,500 - 7,000 SEK
Olson, Axel, litografi, komposition med kvinna, signerad och numrerad 8/200, synlig pappersstorlek 25 x 40 cm
Est300 - 400 SEK
Olson, Axel, litografi, Mörk kaj, signerad och numrerad 24/50, synlig pappersstorlek 22 x 42 cm
Est300 - 400 SEK
Larsson, Carl Oscar, olja, utsikt över Malmö, signerad, 54 x 60 cm
Est600 - 700 SEK
Hein, Piet & Mathsson, Bruno för Fritz Hansen, matbord, ek kromade spännben, "Superellips", design 1968, brännstämplat, längd 136 cm
Est1,700 - 1,800 SEK
Est700 - 800 SEK
Est500 - 600 SEK
Est700 - 800 SEK
Est800 - 900 SEK
Est600 - 700 SEK
Est800 - 900 SEK
Est700 - 800 SEK
Olson, Erik, färglitografi, "Påskmorgon", signerad, daterad 1955 och numrerad 201/250, synlig pappersstorlek 37 x 31 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est400 - 500 SEK
Kaffeservis, 3 delar, silver, kaffekanna h 24 cm, total vikt 1200 gram
Est5,500 - 6,000 SEK
Ölback, bemålat trä, Carlsberg, 1900-talets mitt, längd 45 cm, slitage
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Skrivhurts, bemålat trä, oscariansk, 1800-talets 2 hälft, 2 skåp samt 4 lådor i front, längd 81 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Paraplyställ, svartlackerat gjutjärn, sekelskiftet 1900, höjd 74 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Kuddar, 1 par, klädsel av fårskinn, 35 x 35 cm
Est400 - 500 SEK
Byrå, palisander med intarsia, bronsbeslag och marmorskiva, så kallad Hauptkopia, gustaviansk stil, 1900-talets mitt, b 86 cm
Est600 - 700 SEK
Edenfalk, Bengt för Skruf, glasservis "Carneval"
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Hänghörnskåp, ek, 1700-tal, längd 71 cm
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Golvlampa, mässing och onyx, skärm av skinn, dekor av putto, tot höjd 126 cm
Est600 - 700 SEK
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est600 - 700 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid1,300 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Sängvärmare, mässing och smide, 1700-tal, längd 116 cm
Est400 - 500 SEK
Matta, antik Teke?, 120 x 100 cm
Est300 - 400 SEK