24/5 kl 12 - 19
25/5 kl 12 -17
26/5 kl 12 - 16
26/5 kl 16
Lowest lot number
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Byrå, mahogny med mässingsbeslag, 1800-tal, bukig front, 4 lådor, bredd 69 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid1,200 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Taklampa, rödmålad metall och glas, höjd 46 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Tesamovar, nysilver, sekelskiftet 1900, höjd 43 cm, skador
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Balansvåg, mässing, med vikter, höjd 33 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Okänd designer för AB Nybrofabriken, Fröseke, hallmöbel med spegel, palisander, "Miljö M 23" underrede med 2 lådor, etikettsignerad, h 170 cm
Est400 - 500 SEK
Okänd kinesisk konstnär, akvarell på siden, man i landskap, oidentifierad signatur, synlig bildstorlek 33 x 13 cm
Est300 - 400 SEK
Parti frimärken, delvis i album, Norden, 1 låda
Final bid600 SEK
Est500 - 600 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Markup, Bela för Szolnay, Pecs, Ungern, figurin, porslin, kämpande brunbjörnar, signerad och daterad 1911 i godset, brun underglasyrdekor, h 29 cm
Est500 - 600 SEK
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Barye, Antoine Louis, efter honom, skulptur, brons, cire-perdue-teknik, elefant, gjuten signatur, gjutastämplar Fonderie de Bronze Lauragaise, l 20 cm
Est2,200 - 2,400 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Ljusstakar, 1 par, porslin, 1800-tal, dekor av par i rokokodräkter, höjd 22 cm
Est500 - 600 SEK
Okänd kinesisk konstnär, skulptur, skuren soapstone, 1900-tal, man på klippformation, höjd 30 cm
Est500 - 600 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Minfältsmarkör, textil, Tyskland, WWII, med dekor av kranium, h 12 cm
Est600 - 700 SEK
Parti baseballobjekt, US Army WWII, slagträ, handske, boll samt skor
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Bajonett i balja, Type 30 Arisaka, Japan, WWII, enligt påteckning tagen från en död, japansk soldat, total längd 52 cm
Final bid1,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Parti filmrullar mm, US Army, WWII
Est600 - 700 SEK
Parti tändare, tändstickor mm, WWII
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Hjälm, US Navy, "Beach Master", WWII
Final bid1,100 SEK
Est600 - 700 SEK
Övningshandgranat, lackerad metall, USA WWII, höjd 11 cm
Est600 - 700 SEK
Parti diverse, bl.a smådjursfälla, spelkort, övningsammunition mm US Army, WWII
Est600 - 700 SEK
Hjälm, US Navy, "LCVP" (Landing Craft Vehicel Personnel), WWII
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Parti div militaria, bindel, väskor/etuier mm, US Army, WWII
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Parti pins mm, USA, WWII
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Parti tennsoldater, WWII, höjd ca 8 cm
Est400 - 500 SEK
Parti div personliga hygienartiklar, bl.a tandkräm, tvål, rakblad, mm, WWII
Est500 - 600 SEK
Actiondocka med tillbehör, "GI Joe", USA 1960-tal, höjd 29 cm
Final bid900 SEK
Est500 - 600 SEK
Medalj, brons, "Bronze Star Medal" med spänne, WWII, utdelad 1945 till Staff Sergeant Drummond F Maxwell, medföljer förklarande brev
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Vattentestkit, U S Army WWII i trälåda, denna höjd 10 cm
Est600 - 700 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Kompasser, 2 st, samt dogtags, 2 st, US Army, WWII
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Gründ, Norbert Joseph Carl, (hans art?) olja på pannå, kurtiserande par, a tergo betecknad, 19 x 15 cm, visst slitage
Est3,200 - 3,400 SEK
Trofé, Zebrafäll (Hippogritis), längd ca 290 cm
Est1,600 - 1,700 SEK
Est400 - 500 SEK